Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 9/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Antologia poezji "Krzyż - Drzewo kwitnące"

Dla upamiętnienia pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w sierpniu 2002 r. ukazała się antologia poezji o krzyżu, zatytułowana "Krzyż - Drzewo kwitnące" pod red. Magdaleny i Jerzego Koperskich, wydana przez Wydawnictwo "Anagram" w Warszawie. Antologię otwierają słowa Jana Pawła II: "Tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak, że dotarła już Dob-ra Nowina o zbawieniu człowieka", fragmenty homilii Ojca Świętego oraz przepiękna papieska mod-litwa do Ukrzyżowanego. Duchowym patronem antologii jest ks. prał. Zdzisław Peszkowski. Publikacja stanowi pokłosie ogólnopolskiego konkursu pt. "Krzyż - Drzewo kwitnące", na który wpłynęło ponad 3 tys. utworów poetyckich z kraju i z zagranicy. Książkę ilustrują barwne zdjęcia krzyży znajdujących się w naszych świątyniach i przydrożnych kapliczkach. W antologii znalazł się wiersz grudziądzkiego poety Zenona Zaremby, współpracującego z redakcją Głosu z Torunia. Serdecznie gratulujemy.

Dekanat Grudziądz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

44. rocznica święceń kapłańskich

18 stycznia 44. rocznicę święceń kapłańskich obchodził proboszcz parafii św. Mikołaja w Grudziądzu, ks. inf. Tadeusz Nowicki. Pełniący od prawie 26 lat funkcję proboszcza w historycznej kolegiacie Ksiądz Infułat cieszy się powszechnym uznaniem i szacunkiem. Zaskarbił sobie miano niestrudzonego inicjatora wielu poczynań gospodarczych, dążącego do przywrócenia blasku perle świątyń grudziądzkich, jaką jest wielowiekowy kościół farny. Szczególnie w ostatnich latach z inicjatywy Księdza Proboszcza wykonano ogrom znaczących prac. Niech dobry Bóg błogosławi kapłańską posługę Jubilata i każde jego dzieło, które wpisuje się w historię kolegiaty.

Zenon Zaremba

Dekanat Kurzętnik

"Kogut" - misjom

"Kogut" z Kurzętnika, czyli Uczniowski Klub Sportowy, za pośrednictwem ks. Grzegorza Tworzewskiego - proboszcza z Bobrowa przekazał kilka piłek dla dzieci z Afryki - do Kenii, Zambii i Tanzanii. Sportowcy "Koguta" chcą nieść radość zabawy dzieciom afrykańskim. Akcja dla misji w takiej formie jest już praktykowana przez uczniów od kilku lat.

Reklama

Ryszard Korzeniewski - Prezes UKS "Kogut"

Dekanaty toruńskie

Gościnne występy chóru katedralnego

19 stycznia minęła 83. rocznica wyzwolenia Gniewkowa. Władze miasta i Proboszcz parafii św. Mikołaja zaprosili na uroczystość Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses". O godz. 12.00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana z udziałem miejscowego Księdza Dziekana i duchowieństwa. Obecny był również Burmistrz i pracownicy Urzędu Miasta oraz społeczeństwo Gniewkowa. Na prośbę proboszcza ks. Tadeusza Krzymińskiego dyrygent chóru, prof. Roman Grucza, wygłosił referat pt. Polska pieśń religijna w zachowaniu tożsamości narodowej. Niektóre fragmenty tego wystąpienia były ilustrowane pieśniami w wykonaniu chóru. Mszę św. zakończyło odśpiewanie hymnu Boże, coś Polskę, po czym chór wystąpił z koncertem kolęd.
Tego samego dnia w godzinach wieczornych w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Przysieku odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe chóru. Chłopcy tradycyjnie przybyli z rodzicami. Oprócz wzajemnych życzeń i dzielenia się opłatkiem 23 chłopców, którzy śpiewają w chórze od jego założenia, tj. od 1994 r., zostało uhonorowanych Brązową Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Aktu dekoracji dokonał dyrektor artystyczny i członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, wiceprezes Oddziału Pomorskiego PZChiO, prof. Roman Grucza. W imieniu odznaczonych podziękował Łukasz Tołoczko. Uroczystość zakończyła się krótkim koncertem kolęd w wykonaniu chóru.

Józef Adamski

Opłatkowe spotkanie leśników

W gmachu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu 18 grudnia ub. r. odbyło się spotkanie wigilijne leśników regionu kujawsko-pomorskiego. Na zaproszenie dyrektora RDLP Feliksa J. Czajkowskiego uroczystości przewodniczył bp Andrzej Suski, któremu towarzyszył kapelan leśników diecezji toruńskiej - ks. Roman Cieszyński. Brać leś-ną naszego regionu reprezentowali przedstawiciele 28 nadleśnictw oraz pracownicy miejscowej dyrekcji. W słowie pasterskim bp Suski podkreślił wyjątkowy charakter świąt Bożego Narodzenia, apelując, aby atmosfera dobra, przyjaźni i wzajemnego przebaczenia zagościła w naszych sercach, w naszych rodzinach, w środowisku zawodowym, wśród wszystkich ludzi.

Reklama

TCh

Papież Jubilat

Gimnazjum nr 30 w Toruniu, pragnąc uczcić

24. rocznicę pontyfikatu Papieża Jana Pawła II, zorganizowało w ciągu trzech kolejnych miesięcy: październiku, listopadzie i grudniu ub. r. cykl imprez dotyczących osoby Ojca Świętego. Nauczycielki: Teresa Kępska, Lidia Rataj, Renata Sutkowska, Joanna Bylicka zorganizowały w czytelni ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Jana Pawła II, która była przeznaczona dla uczniów gimnazjum. Pod patronatem dyrekcji szkoły - Wojciecha Stopińskiego i Marii Blechacz odbyły się dwa konkursy wiedzy O osobie i działalności Papieża Jana Pawła II. Zorganizowano też wieczornicę poświęconą osobie Papieża Polaka. Imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem młodzieży szkolnej, która wykazała się szeroką znajomością wiedzy dotyczącej Ojca Świętego.

Teresa Kępska

Zasłużeni w Otłoczynie

W grudniu ubiegłego roku parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie przeżywała niecodzienną uroczystość. Biskup Ordynariusz odznaczył medalem "Zasłużony dla Diecezji Toruńskiej" kilkoro wiernych z otłoczyńskiej parafii. Odznaczenia medalami w zastępstwie Księdza Biskupa dokonał ks. Adam Ceynowa - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Toruńskiej. To zaszczytne diecezjalne odznaczenie otrzymała m.in. Hanna Wódecka, która przez ponad 30 lat bezinteresownie sprawuje posługę organistowską w otłoczyńskim kościele. Angażuje się ponadto w przedsięwzięcia parafialne, takie jak organizacja i materialne wsparcie letniego wypoczynku dla ministrantów, uczestniczy także w przygotowaniu paczek żywnościowych dla rodzin najuboższych. Drugi medal otrzymał Henryk Piechowicz, sympatyk parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie, za wspieranie inicjatyw remontowych i konserwatorskich, a także za pomoc w organizacji corocznego wypoczynku dla tutejszych ministrantów. Trzeci medal przypadł zespołowi instrumentalno-wokalnemu "Claritas", działającemu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie, za ponad 10-letnią działalność nie tylko na polu parafialnym, ale przede wszystkim za bardzo aktywne zajmowanie się muzyczną oprawą uroczystości kościelnych na terenie całej diecezji toruńskiej i poza jej granicami.
Korzystając z tej niecodziennej okazji, chciałbym jako proboszcz tutejszej wspólnoty parafialnej złożyć p. Henrykowi Piechowiczowi, p. Hannie Wódeckiej i zespołowi "Claritas" - serdeczne Bóg zapłać.

Reklama

Ks. Zbigniew Walkowiak

Wkrótce

Diecezjalny Dzień Młodzieży

Rokrocznie w Niedzielę Palmową obchodzony jest Diecezjalny Dzień Młodych w naszej diecezji pod nazwą Diecezjalnego Jubileuszu Młodzieży (DJM). W tym roku przypada on 13 kwietnia. Zwracam się z serdeczną prośbą do wszystkich księży pracujących z młodzieżą i do katechetów odpowiedzialnych za grupy młodzieżowe o czynne włączenie się w organizację tego dnia - niech on będzie wielką prezentacją dobra, jakie wspólnie w sobie nosimy i tworzymy. Pod hasłem obecnego roku duszpasterskiego "Umiłować Chrystusa" można zaprezentować wiersz religijny, opowiadanie religijne, esej o dziedzictwie kulturowym, piosenkę religijną (zgłoszenie w formie kasety), przedstawienie teatralne (opis), plakat, "dobry uczynek" (opis konkretnego działania, podjętego z chrześcijańskiej miłości). Wiek twórców: młodzież gimnazjalna i starsi. Wszystkie prace i zgłoszenia proszę przesłać do 20 marca pod adresem: ks. Bogdan Kołodziejczyk, ul. Rydygiera 21, 87-100 Toruń; tel. (0-56) 659-03-48, kom. 0606-467-291 lub kolbogdan@poczta.onet.pl.

Ks. Bogdan Kołodziejczyk - Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży

Zaproszenie na koncert

W niedzielę 9 marca o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu "Muzyka dla Ciebie" - Koncert nie tylko dla Pań.
Iwona Hossa (sopran) i Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego zaprezentują utwory G. Rossiniego, G. Verdiego, G. Pucciniego, G. Bizeta, J. Straussa.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem Niepokalane Poczęcie

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lourdes

Adobe.stock.pl

Maryja wypowiada w miejscowym dialekcie słowa, które dla wizjonerki były zupełnie niezrozumiałe. „Que soy era Immaculada Councepciou” – „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Dziewczynka biegnie do swego przyjaciela i kronikarza objawień pana Estrade, by zadać mu pytanie, co oznaczają te dziwne słowa. Gdy słyszy wyjaśnienie, opanowuje ją niezwykła radość, która nigdy już jej nie opuści...

Lourdes. Już pierwsze objawienia sprawiły, że wokół groty zaczęły się gromadzić pogrążone w modlitwie tłumy. Wszystko zaczęło się w 1858 r...

CZYTAJ DALEJ

Nowy rektor rzymskiego Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego

2024-04-17 10:00

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Włodzimierz Rędzioch

18 kwietnia 1993 r., podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra, Jan Paweł II ogłosił błogosławioną siostrę Faustynę. W następnym roku, na polecenie ówczesnego wikariusza Rzymu kard. Kamila Ruiniego, położony niedaleko Watykanu kościół Świętego Ducha in Sassia (Santo Spirito in Sassia), stał się oficjalnym Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego, którego celem jest promowanie kultu Bożego Miłosierdzia, przekazanego przez św. Faustynę Kowalską, wśród wiernych diecezji rzymskiej i pielgrzymów przyjeżdżających do Wiecznego Miasta.

Świątynia ta stała się miejscem pielgrzymowania wiernych żyjących duchowością św. Faustyny, a każdego dnia o godz. 15 jest tu odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna

Święta Faustyna

św. s. Faustyna Kowalska

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję