Reklama

Niedziela Świdnicka

Wielkie święto braterstwa, radości i wiary

Ponad 600 młodych pielgrzymów z Czech, Niemiec, Hiszpanii, USA (ze stanu Arizona), Argentyny, Brazylii, Bahrajnu i Ugandy wybierających się do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży gościła diecezja świdnicka

Niedziela świdnicka 31/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Marek Zygmunt

Bp Josef Kajnek z Hradec Králové i bp Ignacy Dec wraz z młodymi w barwnym pochodzie zorganizowanym w Bardzie

Bp Josef Kajnek z Hradec Králové i bp Ignacy Dec wraz z młodymi w barwnym pochodzie zorganizowanym w Bardzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywitano ich w środę 20 lipca br. w miejscach zakwaterowania – w Bielawie, Pieszycach, Piławie Górnej, Ząbkowicach Śląskich, Bardzie, Polanicy-Zdroju, Radkowie i w Wambierzycach. O godz. 19 w bielawskim Centrum Poszanowania Energii, na rynku w Ząbkowicach oraz w bazylice wambierzyckiej zorganizowano integracyjny program artystyczny pt. „Młodzi Młodym”. Czwartek młodzież rozpoczęła udziałem w Eucharystiach sprawowanych w kościołach parafialnych w miejscach zakwaterowania. Potem była okazja do zwiedzenia rejonu, poznania życia i kultury jego mieszkańców, a wieczór upłynął pod hasłem „Gospodarz Gościom”.

W rejonie dzierżoniowskim gościła młodzież z Argentyny, Bahrajnu i Hiszpanii. Jeden dzień przebywali oni w Pieszycach, gdzie byli serdecznie podejmowani przez trzy tamtejsze wspólnoty parafialne, miejscowe władze samorządowe i Centrum Kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Witam was serdecznie w naszej małej ojczyźnie, która nazywa się Pieszyce, leżącej w Górach Sowich, najstarszych górach w Europie. Za chwilę obejrzycie film w języku angielskim o naszej gminie, żebyście zapamiętali, iż Polska to oczywiście Kraków, ale również i Pieszyce – akcentowała burmistrz Dorota Konieczna-Enozel. – Jest to dla nas wielkie przeżycie, poruszenie, bo gościmy młodzież śpiewającą w różnych językach. A wśród nich jest także najmłodszy, bo liczący zaledwie siedemnaście miesięcy uczestnik Światowych Dni Młodzieży Jeremiasz z Bahrajnu i jego rodzice – cieszył się z kolei proboszcz parafii pw. św. Antoniego ks. prał. Edward Dzik.

Mama małego Jeremiaszka Avo Lobo powiedziała nam, że mieszkańcy rejonu dzierżoniowskiego są tak mili, że Bahrajńczycy nie są w stanie podziękować im za tę życzliwość, ofiarność, z jaką się tutaj spotkali. – Cały czas po prostu płaczemy z radości, że tutaj jesteśmy, dzielimy się naszą wiarą katolicką ze swoimi rówieśnikami z Polski i z wielu innych krajów. Jestem przekonana, że Światowe Dni Młodzieży wydadzą pełny owoc tylko wtedy, gdy zbliżymy się do Pana Boga w sposób bezinteresowny. Do takiej postawy nawołuje nas papież Franciszek, który zauważył, że „w dzisiejszym świecie wszystko można kupić, sprzedać, a trudno jest znaleźć jakąkolwiek bezinteresowność. Jestem przekonana, że uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży, a szczególnie słowa, jakie skieruje do nas Ojciec Święty, umocnią mnie i moich rówieśników w tym, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do Chrystusa w sposób bezinteresowny i wydać jak najlepsze owoce w życiu każdego młodego katolika – akcentowała Avo Lobo.

Reklama

Dzień później w Ząbkowicach i w Wambierzycach była Droga Krzyżowa i Modlitwa Uwielbienia. W sobotę 23 lipca br. pielgrzymi z rejonu dzierżoniowskiego zebrali się na tamtejszym rynku, aby uczestniczyć w polskiej biesiadzie. Na estradzie występowali m.in. Bahrajńczycy, którzy swoimi bliskowschodnimi rytmami pociągnęli do tańca nawet duchownych wmieszanych w tłum widzów. Owacjom ku czci kapłanów i gości w arabskich strojach nie było końca.

– Muzyka łączy, jest językiem uniwersalnym i bardzo ekspresywnym, a gdy do tego dojdzie jeszcze taniec, to rozumiemy się poza słowami – powiedziała nam członkini diecezjalnego sztabu ŚDM, animatorka wielu działań kulturalnych w Bielawie i szefowa zespołów działających przy tamtejszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Anna Lutz.

Dzień później wszyscy pielgrzymi goszczący na terenie diecezji przybyli na zaproszenie naszego Ordynariusza do Barda. Najpierw spotkali się w tamtejszym parku, gdzie przywitał ich bp Ignacy Dec.

– Cieszymy się, że wybraliście naszą diecezję na miejsce waszego pobytu przed Krakowem. To jest dla nas wielkie wyróżnienie – akcentował Ksiądz Biskup.

Później wraz z bp. Josefem Kajnkiem z Hradec Králové, kustoszem bardzkiego sanktuarium o. Mirosławem Grakowiczem CSsR i wszystkimi pielgrzymami Ksiądz Biskup przeszedł w barwnym pochodzie do tamtejszej bazyliki, gdzie sprawowana była uroczysta Msza św.

Reklama

W homilii bp Josef Kajnek podkreślił, że my jesteśmy strażnikami wartości Ewangelii. To jest znak naszego chrześcijaństwa. Jego zdaniem, musimy tylko dbać o to, abyśmy się od tych wartości nie oddalili przez własny egoizm, ale stale wierzyli w Boga i radowali się Jego obecnością w historii świata.

– Boża mądrość prowadzi do tego, że wierzymy w miłość Bożą. Dlatego z nadzieją idziemy do świata, który potrzebuje naszej pomocy. Nie będziemy się przyglądać tym tragediom, które przeżywa dzisiejszy świat, ale pójdziemy w sile Ewangelii nieść pokój i radość. Będziemy dążyć do jasnej, świetlanej przyszłości, niosąc pokój do wszystkich zakątków świata. Tę prawdę chcemy przeżywać na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie – zakończył homilię bp J. Kajnek.

Eucharystię zakończyło uroczyste błogosławieństwo udzielone przez Pasterza naszej diecezji najstarszą, bo pochodzącą z 1010 roku, figurą Matki Bożej Bardzkiej. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli na tamtejszy rynek, gdzie burmistrz Krzysztof Żegański zaprosił wszystkich gości na międzynarodowe braterskie spotkanie. Oprócz poczęstunku były występy artystyczne, wspólne śpiewy, tańce, do których włączyli się również mieszkańcy gminy Bardo.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej w poniedziałek 25 lipca br. o godz. 10 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy Ksiądz Biskup pożegnał wszystkich gości i pielgrzymów udających się do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

W specjalnym liście pasterskim poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży Pasterz Kościoła świdnickiego pisał, że każdego dnia doświadczamy Bożego Miłosierdzia. W trwającym obecnie Jubileuszowym Roku Miłosierdzia z serca dziękujemy Bogu za wszystko, co nieustannie otrzymujemy z Jego miłosiernych rąk, przede wszystkim zaś za dar zbawienia. W to dziękczynienie pragną włączyć się młodzi chrześcijanie podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które są darem Bożego Miłosierdzia. Ksiądz Biskup wskazywał dalej w swoim liście, że jest to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych z całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami oraz biskupami pod przewodnictwem Ojca Świętego spotykają się, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to czas przeżywania wielkiej wspólnoty Kościoła powszechnego, słuchania Słowa Bożego, sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii, a także radosnego głoszenia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, który wychodzi młodym naprzeciw, a oni obierając najlepszą cząstkę, otwierają się na spotkanie ze Zbawicielem.

Reklama

Z myślą o pielgrzymach każda polska diecezja przyjęła własną dla siebie nazwę biblijną, charakteryzującą lokalny Kościół. W diecezji świdnickiej był to „Magnificat” – hymn uwielbienia, w którym Maryja wysławia liczne dzieła Boga. Określenie to – jak stwierdza Ksiądz Biskup – doskonale oddaje klimat diecezji świdnickiej naznaczonej wieloma maryjnymi akcentami m.in. w Bardzie, Wambierzycach, Starym Wielisławiu, Wałbrzychu.

Diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży ks. Paweł Łabuda powiedział nam, że w pięciu rejonach oprócz parafian, kapłanów, władz samorządowych, służb mundurowych w organizację pobytu zagranicznych pielgrzymów było również zaangażowanych ponad 230 wolontariuszy. Dzięki nim było to wielkie święto braterstwa, radości i wiary. Wszystkim za wszystko należą się serdeczne słowa wdzięczności i podziękowania. – A dla mnie osobiście jako kapłana było to kolejne doświadczenie, kolejna lekcja cierpliwości i pokory – dodał ks. Łabuda.

Ojciec Święty Franciszek ogłosi w Krakowie miejsce następnych Światowych Dni Młodzieży.

– My na pewno tam pojedziemy. Jak Pan Bóg pozwoli, to z drugim dzieckiem, bo bardzo go pragniemy – powiedzieli nam rodzice najmłodszego uczestnika tegorocznych ŚDM Ava i Chris Lobo. Może za ich przykładem pójdą także młodzi rodzice z naszej diecezji?

2016-07-27 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ich próba generalna

Niedziela małopolska 27/2016, str. 4

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Karol Sudor

Ks. Roman Zapała i stojąca obok Alicja Kowalczyk w otoczeniu wolontariuszek zaangażowanych w organizację pikniku

Ks. Roman Zapała i stojąca obok Alicja Kowalczyk w otoczeniu
wolontariuszek zaangażowanych w organizację pikniku

– Na tym pikniku jednoczymy rodziny i pokazujemy, że parafia to jest miejsce, gdzie wszyscy mogą się spotkać, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, bo to nas ubogaca i sprawia, że razem żyje się lepiej – wyjaśniła Alicja Kowalczyk, gdy w niedzielne popołudnie (19 czerwca) przyjechałam na stadion LKS Karpaty Siepraw

Koordynator ŚDM w dekanacie Mogilany podkreśliła, że organizatorzy pikniku – parafia św. Michała w Sieprawiu, w tym wolontariusze ŚDM, postawili na integrację. – Pod hasłem „Parafia rodziną rodzin” chcemy realizować słowa Papieża Franciszka z adhortacji o rodzinie, gdzie Ojciec Święty napisał, że parafia ma być taką jedną większą rodziną rodzin – tłumaczy Alicja Kowalczyk.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Caritas pomogła znaleźć pracę 70 tys. bezrobotnym w 2023 roku

2024-04-26 19:05

[ TEMATY ]

Caritas

bezrobotni

Hiszpania

Adobe.Stock.pl

W 2023 roku Caritas pomogła 70 tys. bezrobotnych znaleźć zatrudnienie, wynika z szacunków kierownictwa tej organizacji. Zgodnie z jej danymi w ubiegłym roku Caritas na rozwijanie programów wsparcia zatrudnienia wydała 136,8 mln euro, czyli o 16,4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dyrekcja organizacji sprecyzowała, że z kwoty ten ponad 100 tys. euro zostało przeznaczonych na rozwój inicjatyw w ramach tzw. ekonomii społecznej. Działania te polegały przede wszystkim na prowadzeniu szkoleń zawodowych służących usamodzielnieniu się na rynku pracy, w tym podjęciu aktywności zawodowej na podstawie samozatrudnienia.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję