Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dziękczynienie katechetów

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

katecheza

katecheci

Tomasz Kogut

"Pielgrzymka wiary" do sanktuarium w Brzesku

W tym roku szkolnym świętujemy ważne dla naszej Ojczyzny i Kościoła katolickiego w Polsce jubileusze: 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 25-lecie powrotu katechezy do polskiej szkoły. Włączając się w ogólnopolskie obchody rocznic tych ważnych wydarzeń, środowisko szkolne i katechetyczne archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wyrażało swoją radość i wdzięczność Bogu podczas wspólnego świętowania w sobotę 21 maja 2016 r.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 Mszą św. w kościele św. Ottona w Pyrzycach, której przewodniczył bp dr Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Księdza Biskupa powitał ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. Uczynił to w imieniu wszystkich obecnych na uroczystości kapłanów, na czele z ks. inf. prof. Andrzejem Offmańskim, pierwszym dyrektorem Wydziału Wychowania Katolickiego szczecińskiej Kurii, a także w imieniu kleryków, sióstr zakonnych, katechetów oraz wszystkich osób, które swoją pracą służą mieszkańcom ziemi nad Odrą i Bałtykiem.

Ksiądz Dyrektor powitał Księdza Biskupa „w Pyrzycach, w szczególnym miejscu na mapie archidiecezji, gdzie w początkach XII wieku św. Otton z Bambergu, udzielając sakramentu chrztu św., wprowadził mieszkańców Pomorza w życie wspólnoty Kościoła”. Aby razem z nami świętować, na uroczystość przybyli księża dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji: koszalińsko-kołobrzeskiej i legnickiej oraz archidiecezji gnieźnieńskiej. Byli również obecni zaproszeni goście, m.in.: Artur Szałabawka, poseł RP, przedstawiciele władz samorządowych z Robertem Betyną na czele, przedstawiciel Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty – wicekurator Jerzy Sołtysiak, przedstawiciele władz oświatowych naszego województwa, dyrektorzy szkół, przedstawiciele związków zawodowych z przewodniczącą „Solidarności” Mirosławą Mazurczak.

Ksiądz Dyrektor, witając serdecznie wszystkich katechetów, przypomniał słowa papieża Franciszka: „celem Kościoła nie jest Kościół sam dla siebie, tylko jego dynamika wychodzenia na zewnątrz – tzw. peryferie, ku wszystkim poszukującym i zagubionym ludziom”, a następnie poprosił Księdza Biskupa o modlitwę w tej intencji, „żebyśmy potrafili dotrzeć z Ewangelią na peryferie Kościoła i abyśmy tak przeżywali komunię Kościoła, parafii, wspólnoty katechetycznej, żeby wychodzić poza nią, na zewnątrz, do tych, których w Kościele jeszcze nie ma”.

Reklama

Wygłaszając homilię, Ksiądz Biskup nawiązał do jubileuszu chrztu przyjętego przez Mieszka I.

Mówił: „Bez chrztu nie byłoby Polski. Krzyż postawiony przez Mieszka I cały czas towarzyszy Polakom. W tym znaku zwyciężali, z tym znakiem ginęli”. Biskup Marek uświadamiał słuchaczom, że realnym początkiem Bożego daru zbawienia jest chrzest, a także zachęcał wszystkich, by postarali się na nowo odkryć wartość tego sakramentu.

Po homilii nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz złożenie Deklaracji Katechetów Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Na zakończenie Eucharystii s. Agnieszka Piątkowska, wizytatorka diecezjalna, w imieniu wszystkich katechetów podziękowała Księdzu Biskupowi „za obecność, przewodniczenie Eucharystii, słowo Boże i umocnienie nas Chlebem Życia na następne lata posługi” i przekazała prośbę o błogosławieństwo „na pielgrzymkę wiary – tę dzisiejszą i tę na najbliższe lata”. Katecheci wręczyli Księdzu Biskupowi dary: „Ewangelizacyjny Katechizm Młodych – Największa jest Miłość” pod redakcją ks. prof. Pawła Mąkosy i ks. dr. Pawła Płaczka oraz statuetkę Matki Bożej Brzeskiej, przekazaną przez abp. Andrzeja Dzięgę.

Następnie wicekurator Jerzy Sołtysiak w imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty podziękował wszystkim wychowującym dzieci i młodzież oraz odczytał pismo Macieja Kopcia, podsekretarza stanu, wiceministra oświaty, który został powołany na to stanowisko ze Szczecina. Pan Minister na ręce ks. dyrektora Pawła Płaczka skierował słowa uznania do wszystkich katechetów, nauczycieli i wychowawców, na których „spoczywa codzienny trud wychowania kolejnych pokoleń Polaków oraz kształtowania ich charakterów, odpowiedzialności za drugiego człowieka i troszczenia się o ich dobro”.

Bp Marek Mendyk podziękował za wspólną modlitwę, a następnie udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Po Mszy św. wszyscy jej uczestnicy wyruszyli w „pielgrzymce wiary” do sanktuarium maryjnego w Brzesku, zatrzymując się po drodze na modlitwę dziękczynną przy studzience św. Ottona – historycznym miejscu, w którym mieszkańcy Pomorza w XII wieku przyjęli chrzest z rąk bp. Ottona z Bambergu.

Wędrując do Matki Bożej Brzeskiej, pielgrzymi radośnie śpiewali pieśni maryjne oraz rozważali tajemnice Różańca św. W pielgrzymce brał udział ks. kan. January Żelawski, poprzedni kustosz brzeskiego sanktuarium, obchodzący za miesiąc 50-lecie swojego kapłaństwa (obecnie będący już na emeryturze).

Po przybyciu do Brzeska, gdzie pielgrzymów powitali kustosz sanktuarium ks. Janusz Skoczeń oraz przedstawiciel władz samorządowych, katecheci wraz z Księdzem Biskupem i kapłanami złożyli kwiaty przed cudowną figurą. Podziękowali Matce Bożej za Jej matczyną miłość, za obecność w historii naszej Ojczyzny, za umacnianie naszych przodków w wierze, za opiekę nad Kościołem nad Odrą i Bałtykiem. Ukoronowaniem dziękczynnej pielgrzymki katechetów było zawierzenie Matce Bożej, Pani Pomorza, swojego życia i dalszych losów ewangelizacji i katechizacji w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Bp Marek Mendyk pożegnał się z pielgrzymami, a ks. dyrektor Paweł Płaczek zaprosił wszystkich na poczęstunek na świeżym powietrzu oraz występy młodych artystów. Po posiłku pielgrzymi zamienili się w widzów i słuchaczy, oglądając piękne widowisko o św. Ottonie, przygotowane przez uczniów z Wolina, oraz podziwiając występy solistów i zespołów muzycznych (był zespół aż z Zamościa). Na scenie pojawił się również bp Henryk Wejman, który nawiązując do tematyki świętowania tak wspaniałych rocznic, serdecznie pozdrowił wszystkich uczestników tej pięknej uroczystości.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg nie może nie wysłuchać naszej modlitwy o jedność chrześcijan

[ TEMATY ]

katecheza

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Bóg nie może nie słyszeć głosu swego Syna Jezusa i nie wysłuchać Jego i naszej modlitwy, aby wszyscy chrześcijanie byli naprawdę jedno” - powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie Ojciec Święty mówił o pragnieniu jedności wszystkich chrześcijan, przypominając, że nie można pogodzić się z istniejącymi podziałami i trzeba podążać ku pojednaniu i pełnej komunii. Jego słów wysłuchało na placu św. Piotra około 40 tys. wiernych. Sporym zaskoczeniem było to, że przed audiencją Ojciec Święty zaprosił dwóch chłopców do papamobile. Towarzyszyli oni jemu podczas objazdu placu przed audiencją.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry,

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj biskup, wyznawca

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

pl.wikipedia.org

Czy wiesz, że...

CZYTAJ DALEJ

Głos papieża skłania do refleksji nad problemem migracji

2021-12-06 17:24

[ TEMATY ]

migranci

papież Franciszek

Vatican News

Europa powinna na poważnie wziąć odpowiedzialność za migrantów – uważa rzeczniczka Centro Astalli, czyli włoskiej Jezuickiej Służby Uchodźcom, od 40 lat zajmującej się pomocą migrantom i osobom ubiegającym się o azyl. „Głos papieża skłania do refleksji i wybija z wygody, w której żyjemy na Starym Kontynencie” – powiedziała Donatella Parisi.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zaznaczyła, że papież sytuację migrantów porównuje do niewolnictwa. „Migranci są przez media przedstawiani jako zagrożenie, podczas gdy są ofiarami, którym po prostu trzeba pomóc. Franciszek kolejny raz powtórzył, że musimy uczyć się dostrzegać w każdym człowieku siostrę lub brata” – powiedziała rzeczniczka Centro Astalli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję