Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa-Kiedrzyn

Szczęście wypływające z wiary

Wyjątkowy przebieg miała Niedziela Palmowa w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie-Kiedrzynie. Dzięki otwartości jej obecnego proboszcza ks. kan. Sławomira Wojtyska działająca tu nieprzerwanie od 28 lat wspólnota neokatechumenalna mogła przeżyć wyjątkowe chwile – publiczne Wyznanie wiary

Niedziela częstochowska 15/2016, str. 5

[ TEMATY ]

neokatechumenat

Edyta Hartman

Przyjęcie Wyznania wiary

Co ciekawe, wspólnota, która zainicjowała swą działalność w Kiedrzynie, w parafii pw. Andrzeja Boboli, była pierwszą grupą Drogi Neokatechumenalnej w archidiecezji częstochowskiej, jeszcze przed podziałem. – Chyba Pan Bóg tak chciał – mówi ks. prał. Zdzisław Hatlapa, inicjator i opiekun grupy od 1987 r., były proboszcz macierzystej kiedrzyńskiej parafii pw. św. Andrzeja Boboli i emerytowany parafii pw. św. Brata Alberta. – Wtedy była budowa kościoła tutaj, przy ul. Narcyzowej, ciężko było, jak to w tamtych czasach, można też było zwątpić w tę budowę, na tym wówczas odludziu, w polach. Poszukiwałem więc w jakiś sposób głębszego sensu dalszej działalności. Dzięki pośrednictwu o. Adama Piecucha z Jasnej Góry odkryłem go właśnie w neokatechumenacie. Tak naprawdę u początku stały dwie wspólnoty. Każda liczyła ok. 40 osób. Z biegiem lat niektórzy się wykruszyli, bo nie przeszli wymagającego programu formacji, lub odeszli do Pana – mówi Ksiądz Prałat. – Ja dzięki Bogu jeszcze istnieję. 28 lat oni męczyli się ze mną, a ja z nimi – dodaje z typowym dla siebie uśmiechem i zaznacza: – Neokatechumenat jest nadzieją Kościoła XXI wieku!

Grupa dzisiaj

Na spotkania obecnie uczęszcza blisko 30 osób, głównie spoza parafii, choć – jak podkreśla ich duszpasterz ks. Zdzisław – są z nią bardzo związani i zaprzyjaźnieni. Spotkania, zgodnie z programem realizowanym przez Drogę Neokatechumenalną, mają miejsce raz w tygodniu – w sobotę wieczorem. Jest Liturgia Słowa Bożego, jest Eucharystia, a samo przygotowanie do nich następuje zawsze w domu. Oprócz tego co miesiąc, czasami dwa, odbywa się liturgia pokutna. I tak nieprzerwanie od 28 lat.

Droga Neokatechumenalna jest natchniona przez Ducha Świętego, a przede wszystkim przez Maryję, która powiedziała do twórcy neokatechumentu Kiko Argüello: „Twórzcie małe wspólnoty na wzór Rodziny z Nazaretu, które będą żyły w pokorze, prostocie i uwielbieniu, gdzie drugi jest Chrystusem”. Wzorowana na starożytnej instytucji katechumenatu w Kościele pierwotnym, prowadzi przez wiele etapów, z których jednym jest tzw. redditio. W obrzędach Redditio Symboli neokatechumeni „zwracają” niejako Kościołowi otrzymany wcześniej symbol wiary, wzbogacony o ich osobiste doświadczenie. I to stało się właśnie udziałem wspólnoty w kiedrzyńskiej parafii. Lecz nim to nastąpiło, Wyznanie wiary poprzedziły publiczne świadectwa w czasie Nieszporów w dniach 1, 14, 16 i 17 marca. Grupę w tych działaniach wspierali, idący pół kroku przed nimi, katechiści w osobach: o. Grzegorza Radomiaka, jezuity, Jerzego i Magdaleny Kiełków, Barbary Opalskiej oraz Katarzyny Kulisiewicz.

Reklama

Czas podziękowań

Podczas Eucharystii celebrans – ks. kan. Sławomir Wojtysek złożył podziękowania ks. prał. Zdzisławowi Hatlapie, inicjatorowi dzieła neokatechumenatu w parafii, następnie samej grupie. – Przyjęcie od Was Wyznania wiary (notabene z gałązkami palm, przywiezionymi na tę okoliczność specjalnie z Rzymu) to dla mnie wielki dar. To dobrze, że są osoby, które chcą żyć Chrystusem i Ewangelią w dzisiejszym świecie – podkreślił.

Warto na koniec zaprosić chętnych do nawiedzenia parafii pw. św. Brata Alberta w Częstochowie-Kiedrzynie 10 kwietnia br. Będzie ona gościła na Mszach św. (godz. 8, 9.30 i 11. 30) figurę Matki Bożej z fatimskiej Kaplicy Objawień. Figura została poświęcona w Fatimie 2 kwietnia br. Jako wotum dziękczynne za pontyfikat św. Jana Pawła II będzie ona ofiarowana parafii pw. św. Józefa Robotnika w rosyjskim Surgucie.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Bożej Miłości

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2020, str. I

[ TEMATY ]

Droga Neokatechumenalna

neokatechumenat

Zielona Góra

Archiwum Anny i Wojciecha Szołtków

Uroczystości ze Wspólnoty Neokatechumenalnej w Zielonej Górze

Trwają przygotowania do uroczystego wyznania wiary Pierwszej Wspólnoty Neokatechumenalnej w Zielonej Górze.

Pierwsza wspólnota neokatechumenalna w Zielonej Górze powstała w 1993 r. w parafii św. Alberta Chmielowskiego z zaproszenia ówczesnego proboszcza śp. ks. Stanisława Kielara. W chwili obecnej w parafii tej funkcjonują 3 wspólnoty liczące średnio 30 osób każda. Członkami są osoby dorosłe w różnym wieku (małżeństwa, osoby samotne, wdowcy), z różnych środowisk oraz młodzież.

– Droga neokatechumenalna ma pomagać ludziom w odkrywaniu istoty chrztu i przeżywaniu wtajemniczenia chrześcijańskiego – mówią członkowie wspólnoty Anna i Wojciech Szołtek. – Jednym z etapów w trakcie jej trwania jest Redditio Symboli. – To piękny czas, kiedy w Wielkim Poście, w trakcie uroczystych nieszporów w kościele parafialnym, bracia i siostry ze wspólnoty publicznie wyznają wiarę w Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego, opowiadając fakty konkretne ze swojego życia, w których widzą działanie Boga i które pozwalają im powiedzieć Credo z pełną świadomością i mocą. Indywidualne wyznanie wiary poprzedzone jest czasem przygotowania, kiedy z ogromną wdzięcznością patrzymy na wydarzenia naszego życia, jakie Pan Bóg dał nam w swojej miłości do nas, biedaczków. To czas, kiedy odkrywamy swoją grzeszność i małość, widząc równocześnie nieskończoną miłość Boga do nas. Miłość, którą On daje nam zobaczyć konkretnie w naszych urodzonych we wspólnocie dzieciach, pojednanych i uratowanych przed rozpadem małżeństwach, przebaczonych resentymentach. W wydarzeniach krzyża, śmierci, choroby, które wydają się nie do zniesienia, a które mocą Zmartwychwstania Chrystusa są doświadczeniem bliskości Cierpiącego Sługi Jahwe. Bóg otwiera nam oczy, byśmy zobaczyli, że On jest wewnątrz historii każdego z nas, od początku do końca naszego życia. Jest wielką łaską móc publicznie o tym zaświadczyć – dodaje główny odpowiedzialny pierwszej wspólnoty neokatechumenalnej w Zielonej Górze wraz z małżonką.

CZYTAJ DALEJ

Znamy pierwsze sondażowe wyniki wyborów prezydenckich!

2020-07-12 21:01

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

wybory prezydenckie

PAP/Leszek Szymański

Poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 r.

Według sondażowych wyników w drugiej turze wyborów zwyciężył Andrzej Duda z 50,4% oddanych głosów, drugi kandydat Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 % głosów.

Frekwencja wyniosła 68,9 %.

Sondaż exit poll został opublikowany przez TVP, TVN i Polsat o godz. 21, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej. Według Ipsos wynik ten od ostatecznych wyników PKW może się różnić o ok. 2 pkt. proc.

Około godziny 1:30 spodziewane są wyniki late poll, które są dokładniejsze.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Late Poll: Andrzej Duda powiększa swoją przewagę

2020-07-13 06:11

[ TEMATY ]

wybory

Andrzej Duda

wybory 2020

wybory prezydenckie

PAP/Leszek Szymański

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos z 90 proc. komisji dla TVP, TVN i Polsat.

Sondaż exit poll Ipsos opublikowany przez TVP, TVN i Polsat o godz. 21, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, wskazywał, że Andrzej Duda uzyskał 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski uzyskał 49,6 proc. Oznaczało to 0,8 proc. przewagi Dudy nad Trzaskowskim.

Z kolei sondaż late poll Ipsos opublikowany ok. północy wskazał, że Andrzej Duda uzyskał 50,8 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49,2 proc., co oznacza zwiększenie przewagi do 1,6 proc.

Natomiast zgodnie z sondażem late poll Ipsos z 90 proc. komisji przedstawionym ok. godz. 2 w nocy Andrzej Duda zdobył 51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 49 proc., tym samym przewaga ubiegającego się o reelekcję prezydenta wzrosła do 2 proc. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję