Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kropla miłości uczynkiem miłosierdzia

Niedziela bielsko-żywiecka 7/2016, str. 1

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

akcja

Monika Jaworska

Honorowi dawcy krwi PCK z Jasienicy

Honorowi dawcy krwi PCK z Jasienicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Roku Miłosierdzia w naszej diecezji pełną parą ruszyły akcje krwiodawstwa. To dobra forma czynienia miłosierdzia bliźnim. Aktywnie w promocję honorowego oddawania krwi włączają się parafie naszej diecezji oraz Caritas, która zainaugurowała kolejny rok ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa: „Podaruj Kroplę Miłości” – 11 lutego – w dzień, w którym Kościół obchodził 24. Światowy Dzień Chorego. W tym też dniu Caritas diecezjalna i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) Oddział Terenowy w Bielsku-Białej zaprosiły honorowych dawców krwi do kurii na Mszę św. i spotkanie. A oprócz tego zachęcają każdego chętnego do odwiedzenia Oddziału Terenowego RCKiK, (który obecnie znajduje się w Bielsku-Białej przy ul. Wyspiańskiego 21), by tam podzielić się „kroplą miłości”. W ub.r. oddano 88 litrów krwi w ramach akcji Caritas diecezjalnej.

Krew można oddawać także w parafiach naszej diecezji. W ostatnią niedzielę stycznia krew oddano w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. Przez cały dzień czynne były stanowiska Małopolskiej Stacji Krwiodawstwa usytuowane w domu katechetycznym. – W zeszłym roku oddano w parafii łącznie 180 litrów krwi. Honorowe oddawanie krwi, jako uczynek miłosierdzia, w sposób szczególny wpisuje się w przeżywany obecnie Rok Miłosierdzia – mówi proboszcz ks. Jerzy Musiałek. W jedną z niedziel stycznia krew oddawano również przy parafii św. Jerzego w Janowicach oraz św. Jerzego w Jasienicy. W tym roku była to pierwsza akcja na terenie gminy Jasienica, którą zorganizowała Stacja Krwiodawstwa w Bielsku-Białej. W 1. niedzielę lutego akcja krwiodawstwa odbyła się przy parafii w Pogórzu, a już na 14 lutego zaplanowano ją przy parafii św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach. W tym roku będzie można oddać krew od godz. 9.00 do 13.30 także przy parafiach: w Hałcnowie – 21 lutego, 15 maja, 3 lipca i 25 września; Chrystusa Króla w Leszczynach – 6 marca, 19 czerwca i 2 października; Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie – 24 kwietnia; św. Sebastiana w Bestwince – 13 września. Akcje przy parafiach koordynują honorowi dawcy krwi PCK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-02-11 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Krwiodawcy

Krwi nie można wyprodukować sztucznie, a jej składników (takich jak krwinki czerwone, czy płytki krwi) nie da się długo magazynować. Dlatego pomoc ze strony Honorowych Dawców Krwi jest nieoceniona. Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy. Zapraszamy na Mszę św., która zostanie odprawiona o godz. 18.30 w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Eucharystia w archikatedrze będzie pierwszą gromadzącą krwiodawców z całej archidiecezji.

Dyrekcja i współpracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu serdecznie składają najserdeczniejsze życzenia wszystkim Krwiodawcom: – Bardzo dziękujemy za Wasze szlachetne, bezinteresowne działanie na rzecz ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Dziękujemy w imieniu własnym oraz pacjentów, którym oddana honorowo krew ratuje życie. Prosimy przyjąć życzenia dalszych sukcesów, wszelkiej pomyślności oraz siły i odwagi, abyście nadal byli wzorem do naśladowania dla innych. Niech nasza wdzięczność stanie się apelem do ludzi zdrowych o wspieranie tej idei pomocy.
CZYTAJ DALEJ

Mama bł. Carlo Acutisa: mój syn sprawił, że wiele osób zbliżyło się do Kościoła i wiary

Mama włoskiego błogosławionego Carlo Acutisa (1991-2006) Antonia Salzano powiedziała PAP przed jego kanonizacją, która odbędzie się w Watykanie w niedzielę, że za sprawą kultu do jej syna bardzo wiele osób zbliżyło się do Kościoła i wiary. Jak stwierdziła, to dlatego został nazwany „Bożym influencerem”.

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 roku w Londynie, gdzie jego rodzice mieszkali z powodów zawodowych. Już jako dziecko skupił się na życiu religijnym, był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych Kościoła. Zmarł w wieku 15 lat na białaczkę 12 października 2006 roku. Został pochowany w Asyżu. W 2019 roku jego ciało przeniesiono do tamtejszego kościoła Matki Bożej Większej.
CZYTAJ DALEJ

Znaczenie dobrego serca. Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

2025-09-07 22:56

Ks. Jakub Oczkowicz

Wakacje dzieci w Myczkowcach

Wakacje dzieci w Myczkowcach

Okazją do podsumowania tej dużej akcji pomocy było spotkanie, zorganizowane 23 sierpnia 2025 r. w Myczkowcach.

Do dzieci uczestniczących w ostatnim tegorocznym turnusie wypoczynkowym przybyli zaproszeni goście: Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, Podkarpacki Kurator Oświaty Dorota Nowak-Maluchnik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Piotr Potyrała, a także przedstawiciele instytucji wspierających organizację turnusów kolonijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję