Reklama

Głos z Torunia

Jubileusz „Dobrego Pasterza”

Niedziela toruńska 1/2016, str. 2

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Archiwum wspólnoty

Tort na 20. urodziny wspólnoty

Tort na 20. urodziny wspólnoty

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz” 12 grudnia ub.r. obchodziła 20-lecie swojego istnienia.

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Toruniu dziękczynną Mszę św. koncelebrowali obecny i poprzedni opiekunowie, pod przewodnictwem proboszcza i inicjatora powstania grupy Odnowy w Duchu Świętym w tej parafii ks. prał. Stanisława Majewskiego. W Eucharystii udział wzięli także przedstawiciele innych grup działających w parafii i wspólnot Odnowy z diecezji.

Reklama

Świętowanie 20 lat domagało się urodzinowego tortu, którym w sali cotygodniowych spotkań modlitewnych wspólnoty częstowali – lider Zofia Olkiewicz oraz liderzy założyciele – Bożena i Jan Szwechowiczowie. Dużo było radości ze spotkań po latach, wspominania zdarzeń przeżywanych we wspólnocie i tych, które sprawiły, że trafialiśmy w to miejsce, w ramiona Jezusa Dobrego Pasterza.

Pojawiło się wiele wspomnień także z początków, gdy w 1995 r. na rekolekcje adwentowe proboszcz zaprosił jezuitę o. Józefa Kozłowskiego z grupą wokalno-ewangelizacyjną „Mocni w Duchu”. Sługa Boży o. Józef, znany w Toruniu duszpasterz akademicki, w 1985 r. założył 3 grupy Odnowy w Duchu Świętym, nad którymi duchową pieczę sprawował także po wyjeździe do Łodzi. Z „Pojednania” wywodzili się pierwsi liderzy i kilkoro uczestników budujących „Dobrego Pasterza”. Przypomniano anegdotę o pierwszym spotkaniu, na które zapraszał rekolekcjonista, ponieważ owocem tych rekolekcji miała być grupa Odnowy w Duchu Świętym w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Termin spotkania był wyjątkowo niekorzystny, ponieważ przypadał na 3 dni przed wigilią Bożego Narodzenia. Przyszło 12 osób i Ksiądz Proboszcz. Oczywiście, wszyscy mieli ewangeliczne skojarzenia. Niezwykłe było również to, że charyzmat i nazwa grupy zostały wymodlone i rozeznane już na zakończenie rekolekcji.

„Dobry Pasterz” liczy obecnie ok. 50 osób, ale w ciągu 20 lat przez naszą wspólnotę przeszło kilkaset osób, które uczestniczyły w czwartkowych spotkaniach modlitewnych i przeżywały prowadzone każdego roku Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy (REO). Wprowadzają one uczestników w osobistą relację z Jezusem Zbawicielem i poddają kierownictwu Ducha Świętego. Wiele osób podczas tych rekolekcji odkryło swoje powołanie i miejsce w Kościele, podejmując wezwanie do życia kapłańskiego, konsekrowanego, pracy charytatywnej czy działalności społecznej w naszej diecezji, a także za granicami Polski.

Reklama

11 lat temu wspólnota po rozeznaniu i wielomiesięcznych przygotowaniach przez post, modlitwę, adorację Jezusa Miłosiernego pod kierownictwem ówczesnego opiekuna ks. dr. Andrzeja Kowalskiego podjęła posługę na Mszach św. z modlitwą o uzdrowienie, które nieprzerwanie odbywają się każdą ostatnią sobotę miesiąca w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu. Przygotowaniem do takiej Eucharystii jest całonocna adoracja w ciszy rozpoczynająca się w piątkowy wieczór, poprzedzona krótką katechezą „W szkole miłosierdzia” i indywidualną modlitwą wstawienniczą prowadzoną przez posługujące grupy. Już w pierwszym roku to dzieło Boże poprowadził egzorcysta ks. kan. Józef Kiełpiński.

Od początku wspólnota angażowała się w różne przedsięwzięcia ewangelizacyjne. Wiązało się to z podejmowaniem przez 3 kadencje (12 lat) przez ówczesnych liderów Bożenę i Jana Szwechowiczów, funkcji diecezjalnego koordynatora wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Animatorzy „Dobrego Pasterza” pomagali w innych parafiach w prowadzeniu REO, organizowaniu rekolekcji wakacyjnych dla wszystkich wspólnot Odnowy, wyjazdów na czuwania na Jasnej Górze i spotkań charyzmatycznych w Łodzi, przygotowywali modlitewne czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego, posługiwali modlitwą wstawienniczą, współpracując z ks. dr. Andrzejem Kowalskim, ks. kan. Józefem Kiełpińskim, ks. prał. dr. Romanem Sadowskim i ks. dr. Arturem Szymczykiem.

Obecnie w każdy 2. czwartek miesiąca w kościele parafialnym na Koniuchach mają miejsce charyzmatyczne Msze św. dla wspólnot toruńskiej Odnowy.

2015-12-23 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież spotka się z Odnową w Duchu Świętym

[ TEMATY ]

Franciszek

Odnowa w Duchu Świętym

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Półtorej godziny spędzi papież Franciszek wśród członków Odnowy w Duchu Świętym na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 1 czerwca w godzinach 17.00-18.30.

Do udziału zaproszeni zostali także m.in. kardynałowie: Angelo Comastri, wikariusz papieski dla Państwa Watykańskiego, Agostino Vallini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej i Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję