Reklama

Niedziela Częstochowska

Ożywiać miłość do Jezusa przez Maryję

Rycerstwo Niepokalanej, istniejące przy parafii pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku, 15 listopada br. obchodziło dzień skupienia połączony z wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Jana Pawła II i 20-leciem działalności w parafii

Niedziela częstochowska 47/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

relikwie

Rycerstwo Niepokalanej

Anna Buda

Ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II

Mszy św. w intencji dziękczynnej oraz za zmarłych i żyjących członków rycerstwa przewodniczył o. Stanisław Piętka OFMConv z Niepokalanowa – prezes narodowy Militia Immaculatae w Polsce. Najświętszą Ofiarę koncelebrowali: o. Ryszard Żuber OFMConv z ośrodka formacji Rycerstwa Niepokalanej, o. Krystian Żmuda z klasztoru Ojców Franciszkanów w Radomsku, ks. Wojciech Radoliński, asystent kościelny RN archidiecezji częstochowskiej, ks. Damian Krzyszkowski – opiekun RN w parafii pw. św. Maksymiliana Częstochowie, oraz gospodarz parafii proboszcz ks. kan. Mieczysław Wach.

Na uroczystości przybyli także: siostry z Niepokalanowa – s. Dorota i s. Teresa, kapłani opiekunowie poszczególnych grup rycerstwa, członkowie zarządu MI archidiecezji częstochowskiej na czele z prezes Bożeną Kasprzyk, wspólnoty rycerzy ze sztandarami z archidiecezji częstochowskiej oraz Bełchatowa (archidiecezja łódzka), władze samorządowe miasta i gminy Kamieńsk z burmistrzem Bogdanem Pawłowskim, poczty sztandarowe miejscowych szkół. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła schola młodzieżowa oraz orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, zaś oprawę liturgiczną członkowie rycerstwa. Po centralnych uroczystościach miała miejsce część naukowo-artystyczna, która odbyła się w sali bankietowej w Kamieńsku. W programie znalazły się: konferencja o. Stanisława Piętki nt. „Razem z Niepokalaną dziękujemy za dar chrztu świętego...”, prezentacja 20-letniej historii rycerstwa, którą przedstawiła prezes Janina Strzelecka, oraz montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów szkoły podstawowej. Spotkanie zakończyło się modlitewnymi rozważaniami przed Najświętszym Sakramentem w parafialnej świątyni.

Niepokalana królową nieba i ziemi

O. Ryszard Żuber powiedział w kazaniu: – Chciałbym, aby zgodnie z pragnieniem św. Maksymiliana na każdym polskim sercu spoczął cudowny medalik Niepokalanej jako znak, że to serce bije jednym rytmem dla Niepokalanej, czuje Jej miłość i odpowiada na tę miłość! Podkreślił, że jeśli tyle osób nie nosi na swoim sercu cudownego medalika, to znaczy, że jeszcze jest dużo pracy do wykonania. – Mamy do zrobienia w świecie dużo więcej niż 100, 500 czy 1000 lat temu, bo nasze serca i miłość się dzisiaj doskonalą – powiedział. Nawiązał również do postaci św. Jana Pawła II, którego relikwie w tym dniu zostały uroczyście wprowadzone do świątyni. – Przychodzi, aby każdy z was mógł śmiało powiedzieć przed Bogiem i Matką Najświętszą: „Totus Tuus” – Cały Twój, Maryjo! Cały dla drugiego człowieka! – dodał.

Reklama

Prosił też, by rycerze, idąc za przykładem Ojca Świętego, mimo przeciwności, z jakimi się spotkają, nie ustawali w drodze, nie poddawali się i nie ulegali zniechęceniu, lecz szli z odwagą i nadzieją. – Przed wami wielkie zadanie – podkreślał. – Miejcie w sobie rycerza, ducha św. Jana Pawła II. On z Bożą pomocą liczył na serce każdego Polaka, bo zna się i rozumie tylko to serce, które najbardziej potrafi kochać Matkę Najświętszą. Dzięki waszej wierze i miłości świat pozna, że Panem jest Jezus, że Bóg jest Bogiem naszym prawdziwym, że Niepokalana jest królową nieba i ziemi i do Niej należy ostateczne zwycięstwo – zakończył.

Historia to nazwiska i daty

RN w parafii w Kamieńsku powstało 12 listopada 1995 r. Wówczas Matce Bożej Niepokalanej zawierzyły się 64 osoby. Wybrano także zarząd. Animatorem wspólnoty została Marianna Krakowiecka, która w 1999 r., zgodnie z nowymi statutami, została prezesem. W 2002 r. na czele nowego zarządu stanęła Janina Strzelecka, sprawując urząd przez 3 kadencje; w latach 2014-15 rządziła Barbara Sadawa, a od września br. ponownie pani Janina.

Zgodę na zawiązanie RN wyraził ówczesny proboszcz parafii ks. kan. Eugeniusz Kołodziejczyk. W ciągu 20 lat rycerstwem opiekowało się 9 księży. Obecnie od 6 lat pieczę nad rycerstwem sprawuje proboszcz ks. Mieczysław Wach.

Reklama

Rycerska wspólnota stara się upamiętniać ważne wydarzenia, świętując okrągłe rocznice: na 5. rocznicę ufundowano sztandar wspólnoty; 10-lecie zapisało się w historii parafii zjazdem wspólnot archidiecezji, gdzie po raz pierwszy wybrano asystenta kościelnego RN (śp. ks. Krzysztof Jeziorowski); 15-lecie uczczono sprowadzeniem relikwii św. Maksymiliana, a 20-lecie zapisze się w kronice parafialnej pod hasłem relikwii św. Jana Pawła II i ufundowaniem feretronu św. Maksymiliana.

Formacja wspólnoty i jej działalność

Do rycerstwa w parafii należy 228 osób, z czego do stowarzyszenia – 52 osoby. Podczas spotkań formacyjnych w każdą 1. sobotę miesiąca rycerze zgłębiają wiedzę teologiczną i omawiają sprawy bieżące. Ponadto uczestniczą w Mszy św. wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za wszelkie obelgi, jakich doznaje Matka Boża.

RN bierze udział w uroczystościach kościelnych i narodowych, odwiedza chorych i modli się za zmarłych członków wspólnoty, angażuje się w działalność dobroczynną. Wspólnota prowadzi modlitwy, adoracje i czuwania; uczestniczy w Ogólnopolskich Dniach Modlitw RN w Niepokalanowie, dniach skupienia rejonu bełchatowskiego, diecezjalnych zjazdach czy Drodze Krzyżowej na górę Kamieńsk. Rycerze organizują także pielgrzymki krajowe do sanktuariów maryjnych, Miłosierdzia Bożego oraz tych związanych z życiem św. Maksymiliana.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba ofiary

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2020, str. V

[ TEMATY ]

spotkanie

Bielsko‑Biała

Rycerstwo Niepokalanej

Rycerstwo Niepokalanej

Spotkanie na Osiedlu Karpackim

– To nasza misja: zdobyć wszystkich dla Chrystusa przez Niepokalaną – przypomniał o. Arkadiusz Bąk OFMConv w Bielsku-Białej.

Pierwsze w tym roku diecezjalne spotkanie modlitewno-formacyjne Rycerstwa Niepokalanej (MI) odbyło się w Bielsku-Białej w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na Osiedlu Karpackim. W imieniu ks. administratora Piotra Borgosza zebranych powitał wikariusz ks. Piotr Iwanek, po czym nastąpiło modlitewne zawierzenie Matce Bożej.

– Celem naszych spotkań jest nie tylko wspólne poznawanie Matki Bożej, ale jeszcze większym zadaniem jest wyrywanie z rąk szatana tych dusz, które jeszcze należą do niego – mówił w konferencji asystent diecezjalny MI o. Arkadiusz Bąk OFMConv, zauważając, że te spotkania są wymagające. Podkreślił, że życie nie może być tylko lekkie i przyjemne, ale potrzeba ofiary, która jest czymś, co kosztuje – zwłaszcza wewnętrznie, czymś, co boli. – Oddanie Maryi nie może polegać na tym, że żyję nadal tak, jak żyłem wczoraj. Ofiara jest wyrzeczeniem, daniem czegoś z siebie, rezygnacją z czegoś. Ale jest też pogłębianiem relacji z Bogiem. Eucharystia jest bezkrwawą ofiarą. Czasem zastanawiam się, dlaczego ludzie nie chcą chodzić na Mszę św. Eucharystia – oprócz tego, że jest nadzieją zmartwychwstania – jest też ofiarą. Młody człowiek, który przychodzi, a nic nie chce ofiarować Panu Bogu, nudzi się. Ofiara jest trudna. Ofiara Chrystusa jest pojednaniem, położeniem kresu. My jako wierzący zawsze będziemy musieli umierać, składać Bogu ofiarę z siebie – mówił asystent.

W centrum spotkania była Msza św. celebrowana przez o. Arkadiusza, o. Tomasza Pawlika OFMConv z Rychwałdu i nowego asystenta kościelnego bielskiej wspólnoty ks. Piotra Iwanka, który wygłosił homilię.

– Jeśli doświadczamy trudnych chwil, to są one po to, abyśmy wreszcie zmienili myślenie. Nawracać się oznacza – zmieniać myślenie. Nawet jeśli nie wszystko rozumiemy, starajmy się szukać prawdy, stąpać twardo po ziemi w przekonaniu, że Pan Bóg mnie prowadzi i posługuje się mną, i innymi ludźmi, aby cały czas nawracać moje serce – mówił ks. Iwanek.

Na zakończenie wiceprezes rycerstwa Krystyna Kruczek podziękowała wszystkim za wspólne spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Minister Piontkowski poinformował o decyzji ws. powrotu dzieci do szkół

2020-06-01 12:26

[ TEMATY ]

koronawirus

©Syda Productions – stock.adobe.com

Do 26 czerwca, czyli końca zajęć dydaktycznych będzie realizowane kształcenie na odległość; przed wakacjami nie będzie przywróconych tradycyjnych zajęć w szkołach - poinformował w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Minister wskazał, że podczas przeprowadzania egzaminów (od 8 czerwca matury, od 16 czerwca egzamin ósmoklasisty) będą dni wolne od zajęć dydaktycznych. "W tych kilku dniach uczniowie nie będą realizowali kształcenia na odległość. Do tego jest jeszcze Boże Ciało, co powoduje że według nas nie było już potrzeby przywracania tych tradycyjnych zajęć w szkołach. Przypomnę, że jest możliwość odbywania konsultacji, one będą mogły się odbywać do końca zajęć dydaktycznych, ale już fizycznie w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami. Mamy nadzieję, że będzie to możliwe już od września tego roku.

Zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone 12 marca. Od 25 marca wprowadzono obowiązek prowadzenia kształcenia na odległość. Częściowo wznowiono działalność niektórych placówek, m.in. przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, zajęcia w klasach 1-3 w szkołach podstawowych.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Premier złożył dzieciom życzenia z okazji ich święta

2020-06-01 15:04

[ TEMATY ]

premier

KPRM

Wszystkim dzieciom składamy najlepsze życzenia z okazji Dnia Dziecka - napisał premier Mateusz Morawiecki na twitterze w poniedziałek. Na facebooku można posłuchać premiera czytającego "Lokomotywę" Tuwima, także inni ministrowie włączyli się w akcję czytania dzieciom online.

"+Lokomotywa+ Juliana Tuwima to jeden z najpiękniejszych polskich wierszy dla dzieci. Zmagałem się z nim wiele razy - z każdą próbą jest to niezła +fraszka, igraszka+ i wyzwanie językowe niejednokrotnie trudniejsze niż niektóre sejmowe przemówienia!" - napisał premier pod nagraniem swojej interpretacji tego wiersza dedykowanej dzieciom w dniu ich święta.

Dzień Dziecka w tym roku jest o tyle wyjątkowy, że ciągle obowiązują różne obostrzenia związane z koronawirusem. Przedstawiciele rządu zorganizowali E-Dzień Dziecka, w ramach którego czytają dla najmłodszych polskie wierszyki i bajki. W akcji wzięło udział kilkanaście osób.

Nagrania z politykami czytającymi bajki znajdziemy na portalu gov.pl. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wybrał wierszyk "Cień" Ludwika Jerzego Kerna, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz postanowiła przeczytać najmłodszym "Kota w butach", Michał Dworczyk czyta wiersz "Dymek", a minister kultury Piotr Gliński - wierszyk Joanny Papuzińskiej "Tygryski". (PAP)

aszw/ pat/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję