Z przykrością trzeba zauważyć, że może być to ostatnia edycja tego wyjątkowego przeglądu. – Nie chcemy, aby był to ostatni festiwal, ale od lat znajdujemy się w bardzo trudnej sytuacji. Walczymy o przetrwanie i tylko dzięki nieocenionemu wsparciu życzliwych osób, firm i instytucji udaje się dopiąć budżet. Na wiele rzeczy po prostu brakuje środków. Chcielibyśmy rozwijać festiwal, a zastanawiamy się na czym jeszcze można zaoszczędzić. Przy rosnących kosztach organizacji nasze przychody spadają. Dlatego poszukujemy sponsorów, którzy chcieliby nawiązać z nami owocną współpracę i zaangażować się w to przedsięwzięcie – powiedział dyrektor festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.
– Aby zrealizować tegoroczny festiwal i zapewnić jego przyszłoroczną edycję organizatorzy zdecydowali się na tzw. finansowanie społecznościowe. Liczymy na pomoc ludzi dobrej woli, którzy zechcą nas wesprzeć dowolną kwotą w zbiórce przez Internet. Akcja ruszyła 10 października i potrwa do 12 grudnia. Pomóc można m.in. za pośrednictwem strony www.ratujmyfestiwal.mfkip.pl – wyjaśnia rzecznik festiwalu Jarosław Ciszek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie jest ruchem amatorskim, który ma służyć przede wszystkim krzewieniu tradycji śpiewu najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. W tym roku wykonawcy wystąpią w 37 ośrodkach eliminacyjnych w Polsce, na Ukrainie i Białorusi.
Na terenie diecezji sosnowieckiej eliminacje do konkursu odbędą się: 9 grudnia w Olkuszu – w Miejskim Ośrodku Kultury (ul. Francesco Nullo 29), 11 grudnia w Dąbrowie Górniczej – w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej (ul. 3 maja 30), 14-18 grudnia w Jaworznie – w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Inwalidów Wojennych 2) oraz 17 grudnia w Będzinie – w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia (ul. Sportowa 5).
Zgłoszenia przyjmowane są do 27 listopada.
W festiwalu mogą brać udział amatorzy, w tym uczniowie i absolwenci szkół muzycznych I stopnia – soliści i duety, a także chóry, schole parafialne, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz grupy ludowe w różnych kategoriach wiekowych. Zwycięzcy z poszczególnych ośrodków eliminacyjnych zostaną zaproszeni 14-16 stycznia 2016 r. na przesłuchania finałowe do Będzina.
Zwieńczeniem festiwalu będzie Koncert Galowy połączony z ogłoszeniem listy laureatów, który odbędzie się 17 stycznia 2016 r. w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce. O szczegółach i możliwości rejestracji można dowiedzieć się na stronie internetowej: www.mfkip.pl.