11 października 70 studentów spośród liczącej ponad 100 osób wrocławskiej wspólnoty Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zorganizowało Dzień Papieski w stolicy archidiecezji. Obchodzony w całej Polsce i poza jej granicami XV Dzień Papieski ukazuje najpiękniejszy z pomników wzniesionych w hołdzie Wielkiemu Polakowi: żywy pomnik, złożony z życiorysów tysięcy młodych ludzi. Marzeniem Papieża Polaka była integralna formacja i wykształcenie młodych Polaków, których szanse edukacji ograniczają warunki bytowe. Upamiętniając pontyfikat św. Jana Pawła II, KEP powołała w 2000 r. Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, jako owoc pielgrzymki papieskiej w 1999 r. Z grupy 2500 stypendystów w całym kraju, którym Fundacja co roku pomaga w nauce, rozwijaniu swoich pasji i talentów, we Wrocławiu uczy się i studiuje ponad 100 osób. Żyją tu we wspólnocie – nawzajem troszcząc się o siebie, o swoją formację duchową, nie ustając w służbie innym. Bezinteresownie wspierają lokalne inicjatywy, pomagają przy organizacji wydarzeń religijnych i kulturalnych, jako wolontariusze udzielają korepetycji, angażują się w Duszpasterstwa Akademickie i życie parafii. Jednocześnie wiodą skromne życie żaków, a oddani każdej dobrej sprawie nadzwyczaj efektywnie dzielą – a raczej mnożą czas na naukę, formację i służbę.
Reklama
Tegoroczne wrocławskie obchody Dnia Papieskiego miały miejsce na Wyspie Słodowej, gdzie specjalnie ustawiona scena była świadkiem modlitwy, dobrej zabawy i okazją do wsparcia programu stypendialnego podczas zbiórki. W myśl ogólnopolskiego hasła: „Jan Paweł II – Patron Rodziny” dzień ten miał bardzo rodzinny charakter.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Tegoroczny Dzień Papieski rozpoczęliśmy w sobotę wieczorem czuwaniem modlitewnym w kościele św. Wojciecha u ojców dominikanów, natomiast w niedzielę, dzięki świetnej lokalizacji naszej sceny, cieszyliśmy się obecnością wielu wrocławian – mówi Natalia Szczepańska, koordynatorka Dnia Papieskiego wrocławskiej wspólnoty FDNT. Na Wyspie Słodowej stypendyści zorganizowali m.in. konkurs wiedzy o Janie Pawle II, koncert zespołu „Gieni Tutki”, animacje dla dzieci i dorosłych, a dzień zakończył się koncertem uwielbienia. Liczą na owocną zbiórkę, która – jak w ubiegłym roku – zasili program stypendialny i pozwoli uzdolnionej i pracowitej młodzieży rozwijać się.
Nową inicjatywą stypendystów jest nowa forma modlitwy – platforma „Rodziny za rodziny”, która umożliwia modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji wybranych rodzin (www.rodzinyzarodziny.pl).
Nadal można wspierać Dzieło, wysyłając SMS-a o treści „Pomoc” pod numer 74 265 (koszt to 4,92 zł z VAT) lub wpłacając środki na konto Fundacji. Szczegółowe informacje na stronie www.dzielo.pl.