Reklama

Rodzina

450 samorządów wprowadziło swe Karty Dużych Rodzin

Zanim w czerwcu br. rząd wprowadził ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, to 450 samorządów wprowadziło już własne tego typu Karty. O zaletach dla lokalnej społeczności z realizowania lokalnej polityki rodzinnej za pomocą Karty Dużej Rodziny rozmawiano w poniedziałek w Krakowie podczas dyskusji panelowej na kongresie „Karta Duże Rodziny – wyzwania i perspektywy”.

[ TEMATY ]

rodzina

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” przypomniała, że pierwsza samorządowa karta dużej rodziny została wprowadzona we Wrocławiu w 2005 r. Następnym miastem był w 2008 r. Grodzisk Mazowiecki. Od tego czasu głównym inspiratorem przyjmowania przez samorządy takich kart był Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W 2011 r. swe karty wprowadziło 16 samorządów, w rok później kolejne 34, a dziś ma je 450 samorządów. Jednak ich większość wciąż się jeszcze na to nie zdecydowało.

W czerwcu br. została wprowadzona przez rząd ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, która ma charakter komplementarny do kart samorządowych. Karty samorządowe gwarantują na ogół zniżki na lokalne środki komunikacji oraz instytucje sportu i kultury będące w zarządzie gminy bądź powiatu. Natomiast ogólnopolska karta Dużej Rodziny przyznaje zniżki dla rodzin wielodzietnych na komunikację i obiekty kultury będące w gestii państwa. Towarzyszy jej program partnerstwa dla firm biznesu w zakresie zniżek na nabywane produkty i usługi. Wówczas Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podpisuje specjalną umowę z daną firmą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas krakowskiej konferencji jako najbardziej zasłużony nestor samorządowych Kart Dużej Rodziny wystąpił Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Jego zasługą było bowiem nie tylko wprowadzenie takiej karty w macierzystym mieście, ale także olbrzymie wysiłki na rzecz promocji tego instrumentu wśród innych samorządów.

Benedykciński wyjaśnił, że choć początkowo towarzyszyły mu pewne obawy, to wprowadzenie Karty Dużej Rodziny w Grodzisku skutkowało małymi kosztami i jednocześnie dużymi sukcesami. Zwiększyła się bowiem znacznie frekwencja – a więc i przychody - w obiektach sportowych i miejscowych placówkach kultury, które i tak muszą być utrzymywane przez gminę. Za najważniejszy owoc gminnej polityki rodzinnej burmistrz Grodziska uważa jednak znacznie zwiększenie dzietności na terenie swej gminy. Obecnie współczynnik dzietności na statystyczną kobietę wynosi tam 1,7, gdy tymczasem w skali ogólnopolskiej jest to zaledwie 1,29.

Reklama

Monika Lipińska, wiceprezydent Lublina, który stosunkowo niedawno wprowadził kartę, wskazała na bardzo pozytywne tego efekty w zakresie kształtowania wrażliwości na problemy rodziny miejscowej społeczności. Omówiła też pracę Forum Samorządów, które skupia przedstawicieli licznych samorządów z całej Polski, pracujących na rzecz polityki rodzinnej.

Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina poinformował, że dziełem miejscowego samorządu funkcjonuje Karta Dużych Rodzin przyznawana jest rodzinom poczynając od dwójki dzieci. Jest to ewenement w skali Polski, gdyż gdzie indziej jakiekolwiek zniżki z tytułu wielodzietności przysługują, poczynając od czwórki dzieci.

Z kolei Sylwester Skotnicki, burmistrz podwarszawskiego Serocka, ukazał zupełnie nowatorskie rozwiązania na rzecz wielodzietnych tam wprowadzone. Serock jako jedyna gmina w Polsce przyznała wielodzietnym 50 procentowe zniżki na wodę i ścieki, na śmieci oraz na czynsz za mieszkania komunalne.

Konstanty Radziwiłł, wiceprezes ZDR 3+ przyznał, że Karty Dużych Rodzin mają nie tylko znaczenie w zakresie konkretnej pomocy rodzinom wielodzietnym, ale przede wszystkim są instrumentem przywracającym im godność oraz środkiem sprzyjającym wolności w zakresie możliwości korzystania z różnorodnych sług, wcześniej niedostępnych. Przyznał ponadto, że karty te są istnym instrumentem zapobiegania ubóstwu rodzin wielodzietnych, ich wykluczeniu i patologii.

Dodał, że niezależnie od świętowania tych niewątpliwych sukcesów, jakie przyniosły karty dużej rodziny - samorządowe i ogólnopolska, trzeba się zastanowić jakie instrumenty polityki rodzinnej teraz należy potraktować jako najpilniejsze. Uznał, że obecnie najpilniejszą sprawą powinno być wprowadzenie bonu opiekuńczo-wychowawczego dla rodzin wielodzietnych. Bon ten przekazywany byłby w firmie określonej, comiesięcznej kwoty rodzinom wychowującym małe dzieci, do 3 lub 5 lat. Kwota ta mogłaby służyć na opłacenie pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu, bądź tez umożliwić zorganizowanie mu opieki w domu. Wybór formy opieki nad dzieckiem – jego zdaniem – powinien należeć do rodziny, a państwo winno to wspierać, niezależnie od tego, co rodzina uzna za słuszne. Wyjaśnił, że system bonu opiekuńczego byłby korzystny dla rodziny, gdyż stanowi ona bardziej sprzyjające środowisko do wychowania, jak również byłby korzystny dla państwa, gdyż żłobki i przedszkola są o wiele droższe.

Specjalne nagrody „Miasta Przyjaznego Dużej Rodzinie” zostały przyznane przez zarząd ZDR 3+ Szczecinowi, Lublinowi, Krakowowi, Serockowi, Wołominowi oraz Grodziskowi Mazowieckiemu. Ponato burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński otrzymał statuetkę „Przyjaciela Dużej Rodziny”. Dyplomy i statuetki zostały wręczone przedstawicielom samorządów przez Joannę Krupską, prezes ZDR 3+ oraz Władysława Kosiniak-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej.

2014-10-20 18:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie dajcie się rozbić!

Media donoszą o wzroście liczby pozwów rozwodowych w Chinach tuż po zakończeniu przymusowej kwarantanny.
Czy podobny scenariusz czeka Polskę? Co zrobić, by COVID-19 nie rozłożył polskiej rodziny na łopatki, a przymusowa kwarantanna nie stała się gwoździem do trumny?

Często jest tak, że rodzina zaczyna chorować dużo wcześniej niż widać tego objawy. Rozwodowirus, który osłabia rodzinę, rozwija się zazwyczaj wolno i podstępnie. Zaprasza do małych nieprawości, zdrad, braku czasu i czułości. Wykorzystuje uzależnienie i przemoc, także tę w białych rękawiczkach. Wirus atakujący rodzinę niesie ze sobą pośpiech i bylejakość, czego skutkiem są brak rozmów, wspólnych posiłków czy prawdziwej bliskości. Sprawia, że nie chcemy być, ale chcemy mieć, dostać wszystko łatwo i przyjemnie. Podstępny osłabiacz rodziny przekonuje, że nie musimy naprawiać, bo zawsze możemy dostać nowy model.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Zjednoczmy się wokół Mamy! Wkrótce Czuwanie modlitewne w Licheniu

2024-05-06 13:42

[ TEMATY ]

czuwanie

Licheń

Materiał prasowy

Już 18 maja, pod hasłem “Zjednoczmy się wokół Mamy!”, Teobańkologia organizuje w Licheniu czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Spotkanie odbędzie się pod honorowym patronatem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.

- Oczekując na zesłanie Ducha Świętego, apostołowie w Wieczerniku czuwali wspólnie z MARYJĄ - mówi ks. Teodor Sawielewicz, duszpasterz Teobańkologii - To Ona jako najlepsza Mama wie, co jest dla nas najlepsze. Ona zawsze prowadzi do Jezusa - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję