Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od sanktuarium do bazyliki mniejszej

Jedyne miejsce objawień św. Antoniego w Polsce po dziewięciu miesiącach starań dołączyło do kościołów ściśle związanych z Ojcem Świętym.
O decyzji papieża Franciszka i łasce, którą otrzymała diecezja zamojsko-lubaczowska z jej pasterzem bp. Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz

Niedziela zamojsko-lubaczowska 37/2015, str. 5

[ TEMATY ]

Bazylika

sanktuarium

Małgorzata Godzisz

Biskup Marian Rojek podczas homilii mówił o zwierciadle, w którym odbija się wnętrze człowieka. Radecznica, 6 września 2015 r.

Biskup Marian Rojek podczas homilii mówił o zwierciadle, w którym
odbija się wnętrze człowieka. Radecznica, 6 września 2015 r.

MAŁGORZATA GODZISZ: – Biskup diecezjalny przedstawił Stolicy Apostolskiej prośbę nadania sanktuarium św. Antoniego tytułu bazyliki mniejszej. Czym była ona motywowana?

BP MARIAN ROJEK: – Motywowana tym, że jest to bardzo charakterystyczne miejsce w naszej diecezji, gdy chodzi o sanktuarium i działanie Bożej łaski. Również jest to centrum pielgrzymkowe, do którego przybywają ludzie nie tylko z naszej diecezji, ale też spoza niej i ze świata. Wreszcie jest to miejsce, które ma pewien wymiar historyczny, wpisało się w tradycję tej ziemi roztoczańskiej. Te wszystkie elementy są powiązane z wymiarem liturgii. Posługują tutaj zakonnicy. Mają oni większą dyspozycyjność, gdy chodzi o sakrament pojednania, którym mogą służyć wszystkim pielgrzymom i wiernym. Poza tym zaliczamy do tego piękno duchowe tego miejsca, do dzisiaj poświadczone przez wielu, przybywających do tego sanktuarium, co przekłada się na owoce skutecznego działania wstawiennictwa św. Antoniego. To wszystko przemawiało za tym, żeby prosić wraz z kustoszami tego miejsca, Ojcami Bernardynami, o ten przywilej dla sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy.

Reklama

– Kościół ten cieszy się szczególnym znaczeniem dla życia liturgicznego i duszpasterskiego. Z jakich łask mogą skorzystać diecezjanie, a także pielgrzymi przybywający do bazyliki?

– To są tradycyjne łaski, o które od wieków prosimy św. Antoniego. On, działając tutaj, spełnia te powszechne oczekiwania, ale przede wszystkim to są łaski w tym wymiarze wewnętrznym, duchowym: dokonywane nawrócenia, głębsze religijne refleksje, zmiana życia, postępowania. Oprócz tego dokonują się tutaj łaski zewnętrzne, dotyczące cudów uzdrowienia, potem otrzymania także spraw, w których chodzi nam o to, że gdzieś coś nam się w życiu bardzo istotnego zagubiło, sam człowiek się zagubił. Doznajemy odnalezienia właściwych wartości, poprawnych relacji do Pana Boga i odkrywamy samych siebie w Bożej perspektywie. To są te wymiary zarówno wewnętrzne, o wiele ważniejsze, a także te zewnętrzne, widzialne, gdy chodzi o łaski. Do dzisiaj Ojcowie Bernardyni dają świadectwa o uzdrowieniach zdrowotnych, niewytłumaczalnych na sposób ludzki, które dokonały się przez wstawiennictwo św. Antoniego w naszej Radecznicy.

– Nadanie tytułu bazyliki mniejszej jest znakiem szczególnej więzi z Kościołem rzymskim oraz Ojcem Świętym. Jak silna jest to więź i w czym się wyraża?

– Ta więź będzie się wyrażała mocniejszym zaangażowaniem liturgicznym, przede wszystkim jeżeli chodzi o wydarzenia związane z Ojcem Świętym, a więc uroczystość Świętych Piotra i Pawła, rocznica nadania tytułu bazyliki, potem rocznica wyboru papieża. W tej bazylice mniejszej winna być sprawowana szczególna liturgia, modlitwa ukierunkowana na Ojca Świętego, Rzym, Stolicę Watykańską. Poza tym troska o to, żeby tu było zawsze głoszone słowo Boże w duchu nauczania Kościoła, przedstawianie dokumentów papieskich. To wszystko wchodzi w zakres więzi naszej młodej bazyliki z Rzymem i współczesnym Ojcem Świętym.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbiórka darów dla pacjentów covidowych w Sochaczewie

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie organizuje zbiórkę darów dla pacjentów Szpitala Powiatowego w Sochaczewie, znajdujących się na oddziale covidowym.

„Dostrzegając ogromną hojność serc parafian i sympatyków Sanktuarium pragniemy przeprowadzić zbiórkę darów dla pacjentów oddziału wewnętrznego COVID w szpitalu powiatowym w Sochaczewie. Jest ogromne zapotrzebowanie na takie produkty, jak: gąbki do kąpieli, plastikowe miski, maści do odparzeń i odleżyn, maszynki do golenia, chusteczki nawilżane, ręczniki bawełniane, pieluchy dla dorosłych, poduszki antyalergiczne, a także herbata w torebkach, cukier” – napisali na Facebooku ojcowie franciszkanie prowadzący niepokalanowskie sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję