Reklama

Niedziela Kielecka

U progu nowego roku szkolnego

Mogą liczyć na Caritas

Niedziela kielecka 36/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

Bożena Sztajner/Niedziela

Podobnie jak w latach ubiegłych, Caritas kielecka u progu nowego roku szkolnego proponuje pomoc rodzinom mającym dzieci w wieku szkolnym – a jest to czas, który zawsze stawia rodziców przed szeregiem trudnych wyzwań finansowych i kosztów nieraz nie do udźwignięcia. Rodziny mogą skorzystać z wyprawek szkolnych, z pomocy w ramach akcji „Skrzydła”, z dodatkowej żywności czy nawet nabycia w drodze konkursu energooszczędnej pralki.

Tornister z uśmiechem

Pomoc w formie szkolnej wyprawki otrzymało w tym roku ok.400 uczniów z najuboższych rodzin – tyle pakietów szkolnych przyborów przygotowała Caritas Diecezji Kieleckiej, która po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Caritas zakupiła 400 plecaków, które zostały dobrze wyposażone. – Tego rodzaju pomoc od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie – mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

Do akcji przyłączyły się niektóre parafie. W kościołach wystawiano specjalne kosze, do których parafianie mogli składać zakupione przybory. Tak było m.in. w parafii św. Maksymiliana i św. Wojciecha w Kielcach czy np. w Chełmcach. W zależności od potrzeb część tych artykułów jest rozprowadza przez Parafialne Zespoły Caritas lub księży w parafiach, którzy dobrze orientują się w potrzebach wiernych w parafialnych środowiskach.

Reklama

W ten sposób w akcję mogła się także włączyć każda indywidualna osoba poprzez zakup artykułów szkolnych, np. plecaków, zeszytów, bloków rysunkowych, piórników, kredek, flamastrów i dostarczenie ich do biura Caritas kieleckiej przy pl. NMP nr 1.

W ubiegłych latach kampanię wspierali także nowożeńcy, którzy zachęcali swych gości, by zamiast kwiatów z okazji ślubu ofiarowali przybory szkolne. Zebrane w ten sposób prezenty przekazane zostały w formie wyprawki szkolnej dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji materialnej.

– To jest ważne, żeby dzieci, które rozpoczynają rok szkolny, mogły pójść do nowej klasy bez poczucia wstydu i bycia gorszym dlatego, że muszą mieć stare, często nienadające się do dalszej pracy przybory szkolne – dodaje ks. Krzysztof Banasik.

Reklama

Akacja „Skrzydła” dodaje skrzydeł

Na przełomie 2005/2006 roku diecezja kielecka przyłączyła się do ogólnopolskiego programu „Skrzydła” będącego formą pomocy stypendialnej dla uczniów z trenów diecezji. S. Katarzyna Maruszak, odpowiedzialna za „Skrzydła”, szacuje, że już powyżej 400 osób skorzystało z tej formy pomocy. Pod koniec sierpnia odbywa się weryfikacja zgłoszeń. Na rok 2014/2015 pomoc otrzymywało 89 dzieci.

Ideą programu jest systematyczne materialne wsparcie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół poprzez comiesięczne wpłaty przez osoby prywatne lub firmy sugerowanej kwoty 150 zł, która stanowi swego rodzaju stypendium. Kwota może być inna w zależności od zamożności darczyńcy. Minimalny czas deklarowanej opieki to przynajmniej jeden semestr szkolny. Z kolei w ramach „Skarbonki Skrzydeł” Caritas Polska regularnie obejmuje wsparciem dzieci z diecezji kieleckiej.

Podopieczni „Skrzydeł” pochodzą z różnych rodzin: często są to rodziny cieszące się dobrą opinią, niestety zbyt biedne, by mogły zapewnić swoim dzieciom zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb.

Istnieje także możliwość udzielenia wsparcia finansowego poprzez jednorazową wpłatę na konto Caritas z dopiskiem „Skrzydła”. Wpłaty można kierować na konkretnego ucznia wyznaczonego w porozumieniu z koordynatorem programu i szkołą. Pieniądze są przeznaczone na dożywianie, zakup odzieży, obuwia, artykułów szkolnych, finansowanie korepetycji, wyjść do kina, teatru, wyjazdów na wycieczki szkolne czy wypoczynek letni.

Darczyńcy za największą zaletę programu uważają to, iż pomoc trafia do konkretnego dziecka, o którego sytuacji mogą się w każdej chwili dowiedzieć. – Ważną cechą programu jest jego elastyczność – uważa s. Katarzyna. – Darczyńcy widzą konkretne efekty i zarazem potrzeby rodziny, dlatego czasami finansujemy rehabilitację, zakup łóżka, okularów czy tabletu, wychodząc poza standardowe wymogi programu.

Oprócz osób prywatnych, przeważnie z dużych miast (Warszawa, Kraków, Kielce), wśród darczyńców są także kieleckie czy jędrzejowskie firmy, księża, nawet koła różańcowe. Jedno dziecko zostało objęte opieką przez koło ze Świętej Katarzyny, a troje – z parafii św. Józefa w Kielcach.

Żywność i pralki

Warto skorzystać z nowej puli żywności unijnej – to także bardzo konkretna pomoc u progu nowego roku szkolnego. Żywność jest rozprowadzana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywieniowa 2014 – 2020. Dystrybutorem są banki żywności we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, w tym Caritas. – Jest to obecnie kilkanaście podstawowych artykułów żywnościowych, w tym mleko, cukier, mąka, makaron, ryż, konserwy, olej, sery – informuje ks. Krzysztof Banasik.

Punkty wydawania żywności znajdują się m.in. w Kielcach, Białogonie, Sędziszowie, Jędrzejowie, w dystrybucję produktów zaangażowały się także niektóre parafie, mające dobre rozeznanie co do potrzeb w swoim terenie. Obowiązuje jednak sztywny wymóg – należy posiadać stosowne zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej lub miejskiego ośrodka pomocy rodzinie. Akcji towarzyszą dodatkowe działania w postaci szkoleń na temat zasad zdrowego odżywiania, przygotowywania posiłków itd.

Rodziny mające co najmniej pięcioro uczących się dzieci wciąż mogą przystąpić do konkursu, w którym wygrana to nowoczesna pralka. Konkurs polega na przygotowaniu pracy plastycznej na temat: „Wszyscy oszczędzamy wodę i energię”. Nagrodą dla rodziny jest nowa pralka automatyczna o wysokiej klasie oszczędzania wody i energii elektrycznej. Rodziny zainteresowane udziałem w konkursie mogą się zgłaszać do wszystkich placówek Caritas Diecezji Kieleckiej oraz do Biura Zarządu Caritas w Kielcach pl. NMP 1. Można też zgłoszenia kierować pocztą elektroniczną na adres kielce@caritas.pl lub tradycyjnie listem na adres ul. Jana Pawła II 3, 25-013 Kielce.

Konkurs to efekt współpracy Caritas Diecezji Kieleckiej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w zakresie edukacji ekologicznej, promowania idei oszczędzania wody i energii. – Wybraliśmy ok. stu rodzin, część odpadła na etapie weryfikacji, do zagospodarowania jest jeszcze ok. 20 pralek – informuje ks. Banasik. I, co istotne, nie obowiązuje w tym przypadku kryterium dochodowe; warunkiem jest wykonanie pracy plastycznej i udział w spotkaniu szkoleniowym.

Rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty, dla rodzin – jak zawsze – ogromne obciążenie budżetu, dlatego warto skorzystać z możliwych form pomocy.

2015-09-03 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski zachęca do pomocy finansowej wobec uchodźców z Lesbos

2020-09-19 12:12

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

bp Jan Piotrowski

TER

Biskup kielecki Jan Piotrowski, solidaryzując się z apelem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek po pożarze, jaki dotknął obóz dla uchodźców na wyspie Lesbos, zachęca parafie diecezji kieleckiej do solidarności i pomocy finansowej.

W tej sprawie Kuria kielecka wystosowała komunikat podpisany przez bp. Andrzeja Kaletą. Biskup Kielecki zwraca się z prośbą do księży proboszczów, aby wesprzeć ofiary pożaru i przeprowadzić zbiórkę do puszek po każdej Mszy św. w niedzielę, 27 września, która będzie obchodzona jako Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Zebrane ofiary należy przesyłać na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.

Efekt pożaru Morii, największego greckiego obozu dla uchodźców, który wybuchł 8-9 września to kilkanaście tysięcy imigrantów tułających się po okolicy, zniszczone namioty i kontenery oraz poważne zagrożenie koronawirusem. Wyspa Lesbos, która położona jest w niewielkiej odległości od wybrzeży Turcji, znalazła się w latach 2015-2016 na pierwszej linii podczas masowego napływu migrantów do Europy.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie młodzieży

2020-09-19 21:00

ks. Wojciech Kania

Tegoroczne obchody ku czci św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży odbyły się przy kościele Ducha Świętego w Staszowie.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne miały one charakter jednodniowy i przybyli na nie tylko reprezentanci młodych z Diecezji Sandomierskiej. Tegorocznym hasłem spotkania były słowa św. Jana Pawła II „Jesteście przyszłością Kościoła”.

Spotkanie rozpoczęło się od rejestracji przybyłych grup oraz zawiązania wspólnoty.

Mszy św., koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył bp. Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta i lokalnej społeczności. W wygłoszonej homilii, biskup mówił o determinacji św. Stanisława Kostki w realizacji otrzymanego od Boga powołania. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który porównał jego życie do biegu na przełaj, aby osiągnąć świętość.

– Jeśli Bóg pozwoli, macie przed sobą jeszcze długie lata. Nie straćcie jednak ani chwili. Spełniajcie marzenia, planujcie, stawiajcie sobie cele. Pomimo naszych słabości, musimy starać się zawsze trwać w tym co należy do Boga, w Jego świecie, którym jest miłość, dobro pokój – powiedział kaznodzieja. Zauważył, iż takim miejscem jest Kościół Chrystusowy.

Po homilii Biskup Nitkiewicz pobłogosławił nowych ministrantów, którzy po skończonym kursie zostali powołani do posługi lektorów.

Aby nabrać sił na dalsze świętowanie został dla młodych przygotowany posiłek, a następnie wystąpił zespół Mate.o/Tu.

Cieszę się, że przynajmniej w takiej formie, jednodniowej mogliśmy się spotkać tu w Staszowie, bo to zawsze jest dla mnie wielka radość, kiedy mogę się modlić wspólnie z ludźmi z całej diecezji – powiedziała Karolina.

Mateusz zaznaczał, że dzięki takim spotkaniom ładuje swoje akumulatory do nauki w szkole, ale również do tego aby zawsze mówić Panu Bogu tak.

Zakończeniem spotkania młodych był Wieczór Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu. Śpiewy prowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Światło Życie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o ustawie o ochronie zwierząt

2020-09-20 13:58

[ TEMATY ]

prezydent

zwierzęta

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent o ustawie o ochronie zwierząt: chcę bardzo mocno i w pewnym sensie z gniewem powiedzieć, że padło wiele absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słów, które nigdy nie powinny były paść z ust nikogo w Polsce. (PAP)

Prezydent: przy decyzji, co do dalszych losów ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, dobrostanu zwierząt, ale będę miał także na względzie byt i jakość życia polskich rolników. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję