Reklama

Wiadomości

(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie

– Potrafią tworzyć, i jest to niesamowita twórczość artystyczna, niekiedy bogatsza od tej, której autorami są osoby w pełni zdrowe – mówi Paweł Bilski, inicjator projektu „(Nie) pełnosprawni – aktywni kulturalnie”, którego kolejna edycja już we wrześniu i październiku w Częstochowie

Niedziela Ogólnopolska 36/2015, str. 46-47

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

pomoc

Archiwum Fundacji Oczami Brata

Warsztaty muzyczne

Warsztaty muzyczne

Idea ta ma na celu promocję uzdolnionych artystycznie niepełnosprawnych osób. Ale nie tylko. Wydarzenia odbywające się w ramach tej akcji z udziałem osób pełnosprawnych oswajają z niepełnosprawnością, integrują, uwrażliwiają na potrzeby innych, a przede wszystkim uczą miłości i akceptacji drugiego człowieka. Przed nami cztery wydarzenia – gra miejska, salon poezji, happening przy częstochowskim ratuszu i przegląd teatralno-muzyczny. Na te spotkania, których organizatorem jest Fundacja Oczami Brata, zaproszeni są nie tylko niepełnosprawni artyści, ale także wolontariusze i osoby pragnące włączyć się w tę akcję lub wspomóc ją.

Wspólne rozwiązywanie zadań

Pierwsze wydarzenie będzie miało miejsce już 11 września br. To gra miejska polegająca na rozwiązywaniu zadań przez grupy składające się z osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Wezmą w niej udział głównie uczniowie klas pierwszych z oddziałami integracyjnymi, aby w tych pierwszych dniach nauki w szkole mogły się poznać. W tym roku, bo impreza odbywa się od 2009 r., uczestnicy gry będą poznawać dzielnicę Częstochowy – Błeszno. Nie tylko zapoznają się z jej ciekawą historią, ale też będą mogli dowiedzieć się np. więcej o wolontariacie. Otrzymają wskazówki, mapę i... przed nimi 2 km wspaniałej, pełnej przygód zabawy.

Salon poezji

Wiersze artystów z niepełnosprawnością są niezwykłe. Przebijają z nich szczerość, prostolinijność i ogromna wrażliwość. Potrafią delikatnie dotknąć sumienia, aby człowiek obudził się i dostrzegł miłość, dobro, wdzięczność. Pomysłodawcą salonów poezji promujących niepełnosprawnych piszących wiersze jest Anna Dymna. To ona zainspirowała działających w Fundacji Oczami Brata do organizowania takich salonów w Częstochowie. Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 września w Regionalnym Ośrodku Kultury. Będą tam przybliżone m.in. wiersze utalentowanego poety Bartosza Mazura, zaprezentowane przez aktorów Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Reklama

Malowanie na Bieganie

W samym centrum Częstochowy, na pl. Biegańskiego, 9 października – wielkie malowanie. Rozłożone zostaną kartony, farby i każdy przechodzień będzie mógł przyłączyć się do malowania obrazów. Tematyka – motyw tolerancji dla osób z niepełnosprawnością. Będzie można porozmawiać z niepełnosprawnymi, dla których malowanie jest pasją, i młodymi ludźmi ze szkół, w których wprowadzony został projekt „DOWN-LOVE”, oswajający z niepełnosprawnością. Kolorowo zrobi się na placu również dzięki zaplanowanym atrakcjom i wesołym zabawom.

Przegląd „Maskarada”

– Teatr jest głównie miejscem spotkań. Mniej ważne jest zbudowanie i zagranie spektaklu, chociaż to powinno wydawać się rzeczą najważniejszą. Czymś cudownym jest widzieć, jak osoby, które są z nami od początku, niesamowicie się rozwijają. Zaczynają więcej mówić, uśmiechać się, nie boją się i nie wstydzą. Kiedy rozbrzmiewa muzyka, od razu tańczą. Ci ludzie są autentyczni, bo są sobą – mówi Paweł Bilski, który jest inicjatorem Teatru Oczami Brata, skupiającego osoby z niepełnosprawnością. Takie działania, według niego, są potrzebne. Ale nie chcieli „dusić się we własnym sosie”, postanowili zorganizować przegląd podobnych grup teatralnych z województwa śląskiego. „Maskarada” to już impreza cykliczna, a każdego roku zgłaszającym się zespołom podnoszona jest poprzeczka. Jest to okazja, aby uzdolnione aktorsko i muzycznie osoby z niepełnosprawnością mogły się pokazać szerszej publiczności. Dla najlepszych, którzy zaprezentują się na scenie 23 października br., przewidziane są statuetka i kosz nagród.

Zainteresowani udziałem w wydarzeniach „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie” więcej informacji znajdą na stronie internetowej Fundacji Oczami Brata.

Reklama

* * *

Mówi Paweł Bilski:

Każde spotkanie, wydarzenie czy cierpienie jest po coś. Każdy ma wpływ na to, jak wygląda jego życie. Pamiętam, jak mama cytowała kiedyś: „Na darmo żyje ten, który nikomu nie służy”. Zachęcam do podzielenia się cząstką siebie. Podaj komuś pomocną dłoń i zmieniaj świat. Dziękuję Ci, Karolu, że pomogłeś mi napisać tych kilka słów.

2015-09-01 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Maryi Łaskawej

2020-09-16 11:29

Niedziela legnicka 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

niepełnosprawni

Monika Łukaszów

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się z udziałem delegacji niepełnosprawnych i wolontariuszy

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się z udziałem delegacji niepełnosprawnych i wolontariuszy

Pierwsza sobota września to czas pielgrzymowania osób niepełnosprawnych do Matki Bożej w Krzeszowie.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych nie miała charakteru masowego, odbyła się w zmienionej formie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jeż: kiedy poniżane są wizerunki Matki Bożej, w naszych sercach powinna wzbierać fala współczucia Maryi i protestu

2020-09-12 17:10

[ TEMATY ]

profanacja

Tarnów

pl.wikipedia.org

„Nikt z nas nie pozwoliłby na to, gdyby jego matkę ktoś oczerniał i wyśmiewał, zawrzałaby w nas chęć obrony” - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. i dróżek różańcowych w Zawadzie koło Dębicy. Odnosząc się do niedawnych profanacji i poniżania wizerunków Matki Bożej w Polsce, biskup podkreślił, że w naszych sercach powinna wzbierać fala współczucia dla Maryi, ale też protestu. W sanktuarium w Zawadzie trwają uroczystości z okazji 100-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej. W niedzielę odbędą się główne uroczystości pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

We wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreślił w homilii, że imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Boga, Królowej nieba i ziemi. Jak dodał, imię domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi.

„Z imieniem Maryi na ustach ruszali do boju polscy władcy. Tak uczynił król Władysław Jagiełło pod Grunwaldem – z pieśnią „Bogurodzica” na ustach. Król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej zawierzył Matce Najświętszej losy całego narodu. Imię Maryi widniało pod Wiedniem na sztandarach polskich wojsk, wypisane z rozkazu króla Jana III, gorliwego czciciela Matki Bożej. Bitwa pod Wiedniem rozpoczęła się 12 września 1683 roku rano, trwała 12 godzin. Król Jan III Sobieski nie miał wątpliwości, że zwycięstwo pod Wiedniem dokonało się za sprawą Matki Najświętszej” - dodał bp Jeż.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej mówił, że nie wystarczy jedynie nosić jakieś imię, ale na dobre imię trzeba sobie zapracować.

„Naśladując Maryję w jej świętym i dobrym życiu zyskujmy imię godne nieba; imię godne zapamiętania przez ludzi, którzy mogą powiedzieć: dobrze, że miałem szczęście spotkać w życiu tego dobrego człowieka; ale dobrym życiem zyskujemy także imię godne zapamiętania na wieczność, zapisania go w Księdze Życia. Niech takie pragnienie towarzyszy nam ustawicznie w życiu. Niech jego przypomnieniem będzie też odmawiana codziennie modlitwa Zdrowaś Maryjo, w której wzywamy Maryję Jej pięknym imieniem, pełnym Bożej mocy” - podkreślił biskup.

Matka Boża w sanktuarium w Zawadzie bywa nazywana „Nadzieją zrozpaczonych Jedyną”. Księga łask prowadzona w sanktuarium zawadzkim świadczy o tym, że u stóp Matki Bożej modlący się zostali wysłuchani w rozmaitych potrzebach.

Obraz znajdował się najpierw na zamku, jako prywatna własność szlacheckiego rodu Ligęzów. Wizerunek zasłynął łaskami, jakich przez wstawiennictwo Maryi doznał zarówno sam ród Ligęzów jak i okoliczni mieszkańcy, dlatego też pod koniec XVI wieku wybudowano drewniany kościółek, aby w ten sposób umożliwić wiernym dostęp do cudownego obrazu. W połowie XVII wieku Ligęzowie pod wpływem dynamicznie rozwijającego się kultu Matki Bożej Zawadzkiej podjęli inicjatywę wzniesienia murowanej świątyni, by mogła pomieścić stale zwiększającą się liczbę przybywających pielgrzymów. Świadectwa na temat wielu cudów oraz łask otrzymanych za przyczyną czczonej w Zawadzie Matki Bożej sprawiły, że już w 1654 roku biskup krakowski Piotr Gembicki zaświadczył, że Jej obraz jest rzeczywiście łaskami słynący.

Znamienny dla rozwoju kultu Matki Bożej Zawadzkiej był 1831 r., kiedy to w poddębickich wioskach wybuchła epidemia cholery. Jej ofiarami stały się setki ludzi, sama jednak Zawada – jak podają świadectwa historyczne – nie ucierpiała zbytnio od szalejącej zarazy – zmarło bowiem tylko kilka osób. Fakt ten jednoznacznie odczytano jako wyraz niezawodnej opieki Matki Bożej i Jej macierzyńskiej troski o swój lud.

Fakt doznawania przez licznych ludzi łask za przyczyną Matki Bożej Zawadzkiej sprawił, że zostały podjęte działania prowadzące w kierunku koronacji obrazu papieskimi koronami. W 1913 roku watykańska Kapituła św. Piotra wydała orzeczenie zawierające zgodę na ukoronowanie zawadzkiego wizerunku koronami na prawie papieskim. Jednak w wyniku wybuchu I wojny światowej uroczystości koronacyjne mogły odbyć się dopiero po siedmiu latach – 8 września 1920 roku.

Główna uroczystość jubileuszu 100-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu w Zawadzie odbędzie się w niedzielę, 13 września. Mszy św. o 11.00 będzie przewodniczyć kardynał Stanisław Dziwisz.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o ustawie o ochronie zwierząt

2020-09-20 13:58

[ TEMATY ]

prezydent

zwierzęta

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent o ustawie o ochronie zwierząt: chcę bardzo mocno i w pewnym sensie z gniewem powiedzieć, że padło wiele absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słów, które nigdy nie powinny były paść z ust nikogo w Polsce. (PAP)

Prezydent: przy decyzji, co do dalszych losów ustawy o ochronie zwierząt będę miał na względzie kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, dobrostanu zwierząt, ale będę miał także na względzie byt i jakość życia polskich rolników. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję