Reklama

Ze świata

Pikiety w USA

Sprzedają dzieci na części

Ponad 60 tys. Amerykanów pikietowało w 342 miastach przed klinikami aborcyjnego giganta Planned Parenthood. Demonstracje zostały zorganizowane w reakcji na skandaliczne nagrania wideo, ujawniające, że największa w USA sieć klinik aborcyjnych zajmowała się handlem organami i tkankami pobranymi z zabitych płodów. Protestujący mieli w rękach plakaty z napisami: „Planned Parenthood sprzedaje dzieci na części”, „Ameryka się budzi” i „Bronić życia znaczy bronić kobiety”. Młodzież trzymała kartki z napisem: „Jestem z generacji pro-life”.

Kliniki należące do tej sieci otrzymują corocznie ponad 0,5 mld dol. subwencji rządowych, co stanowi 40 proc. ich budżetu. Obecnie w Kongresie toczy się dyskusja nad wycofaniem wsparcia z finansów publicznych dla Planned Parenthood.

(KAI)

Rosja

Monumentalna figura Jezusa Chrystusa stanie we Władywostoku

Reklama

W najbliższym czasie we Władywostoku stanie monumentalna figura Jezusa Chrystusa. Jej autorem jest pochodzący z Gruzji rzeźbiarz Zurab Cereteli. Rzeźba ma wysokość 33 m, co ma symbolizować 33 lata życia Jezusa, i zostanie ustawiona na 50-metrowym cokole. Będzie to jedna z najwyższych figur Chrystusa na całym świecie, wyższa o 3 m od tej w Rio de Janeiro. Wliczając cokół, „rosyjski Jezus” przewyższy figury w Świebodzinie (36 m) i w boliwijskim Cochabamba (34 m).

Według pierwotnego planu, figura Jezusa miała stanąć na jednym ze szczytów Kaukazu w Gruzji, jednak artysta pragnął, aby stanęła na terenie Rosji. We Władywostoku zostanie ustawiona na cokole w kształcie prawosławnej cerkwi.

Zurab Cereteli, który w swoim życiorysie ma bliskie związki z byłym reżimem komunistycznym w Rosji, od czasu pierestrojki stworzył kilka znakomitych dzieł o charakterze religijnym. W 2006 r. na zamówienie miasta Ploërmel we francuskiej Bretanii wykonał rzeźbę papieża Jana Pawła II. Od 2014 r. na skwerze Jana XXIII nieopodal katedry Notre Dame w Paryżu stoi jego pomnik Jana Pawła II jako „dar rosyjski dla katolickiej wspólnoty polskiej”.

(RV)

Ukraina

Abp Mokrzycki prosi o ufną i wytrwałą modlitwę o pokój

Reklama

Na Ukrainie 24 sierpnia br. obchodzony był Dzień Niepodległości. Z tej okazji przewodniczący Konferencji Biskupów Ukrainy obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki zaapelował do wiernych o wytrwałą i ufną modlitwę za przeżywającą bolesne chwile ojczyznę.

Dzień 24. urodzin wolnej Ukrainy naznaczony był trwającą wciąż na wschodzie kraju wojną. „W takim świecie, pełnym niepokoju, to wiara powinna być naszą rękojmią zjednoczenia wszystkich. To wiara powinna być przyczyną pokoju, gdyż stanęli naprzeciw siebie chrześcijanie, których powinna cechować miłość, a nie nienawiść” – napisał abp Mieczysław Mokrzycki w specjalnym liście do wiernych obrządku łacińskiego. W niedzielę 23 sierpnia br. list został odczytany we wszystkich kościołach rzymskokatolickich.

(RV/Lwów)

* * *

Pokój jest możliwy. A jeśli pokój jest możliwy, jest również obowiązkiem!
Jan Paweł II

Krótko

• W Castel Gandolfo, w Międzynarodowym Centrum Mariapoli, w dniach 27-30 sierpnia odbyło się doroczne spotkanie członków Kręgu Uczniów Ratzingera i Nowego Kręgu Uczniów. 30 sierpnia w rzymskim kościele Campo Santo Teutonico spotkał się z nimi Benedykt XVI. W kazaniu podczas Mszy św. powiedział: – Prawda, miłość i dobroć, pochodzące od Boga, oczyszczają człowieka i spotykają się dzięki Słowu wyzwalającemu z „zaniku pamięci” świata, który nie myśli już o Bogu.

• W Donbasie na Ukrainie sytuacja zaostrza się. Strona ukraińska informowała, że do separatystów dołączają kolejne grupy rosyjskich żołnierzy i najemników, a sama Rosja przekazuje im sprzęt wojskowy.

• USA zapowiedziały wysłanie do Europy swych najnowszych myśliwców F-22. To odpowiedź na agresywną politykę Rosji. Jest mało prawdopodobne, żeby myśliwce stacjonowały w Polsce.

• Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zniszczyli starożytną świątynię w Palmyrze w Syrii. To olbrzymia strata dla Syryjczyków i dla całej ludzkości – stwierdziło UNESCO. Palmyra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

• Węgry chcą wykorzystać swoją armię do postawienia tamy fali nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się do kraju przez południową granicę. Rząd zdecydował już o zwiększeniu liczby funkcjonariuszy policji na tym odcinku granicy.

• Zaburzenia akcji serca były przyczyną zgonu w dniu 27 sierpnia br. byłego nuncjusza apostolskiego Józefa Wesołowskiego – podano w komunikacie wydanym po przeprowadzonej sekcji zwłok.

• Metropolita Santiago de Guatemala – abp Óscar Julio Vian Morales wezwał prezydenta kraju – Otto Pereza Molinę do ustąpienia z urzędu w związku ze stawianymi mu zarzutami o udział w aferze korupcyjnej.

2015-09-01 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Polak, który został biskupem w Australii, zawierzył swoją posługę na Jasnej Górze

2020-09-26 19:47

[ TEMATY ]

Australia

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pierwszy od lewej - ks. Karol Kulczycki

Pierwszy od lewej - ks. Karol Kulczycki

Na Jasną Górę przybyli w sobotę nuncjusz apostolski w Australii abp Adolfo Tito Yllana oraz nowo mianowany biskup diecezji Port Pirie, salwatorianin ks. Karol Kulczycki. Modlili się zwłaszcza za chorych na koronawirusa w tym kraju i za młodych, by nie tracili wiary i potrafili oddawać swe życie Bogu. Ks. Kulczycki jest pierwszym Polakiem, który został biskupem w Australii.

„Pragnę dotrzeć zwłaszcza do tych, którzy się zagubili” - mówi biskup nominat Karol Kulczycki w rozmowie z KAI. - „Będąc na Jasnej Górze chciałbym zawierzyć siebie i dzieło, do którego zostałem powołany, Matce Najświętszej. W swoim herbie symbolicznie umieściłem literę ‘M’, żeby podkreślić, że jestem salwatorianinem, który głosi Chrystusa Zbawiciela, ale jestem też tym, który zawierza siebie i swoje dzieło Matce Najświętszej” - podkreśla ks. Karol Kulczycki.

Abp Adolfo Tito Yllana, nuncjusz apostolski w Australii, po raz pierwszy odwiedził Polskę i Jasną Górę, która jest mu szczególnie znana dzięki św. Janowi Pawłowi II: - „Jasna Góra miała wielkie znaczenie dla Jana Pawła II, i dlatego w tym miejscu chcę szczególnie prosić w modlitwie za ludzi, którzy są chorzy na epidemię koronawirusa w Australii, i za młodych ludzi, aby zawierzyli siebie Matce Najświętszej”.

Biskup nominat ks. Karol Kulczycki należy do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Po święceniach kapłańskich pracował jako promotor powołań, a następnie wyjechał do Australii, gdzie m.in. pełnił funkcję prowincjała. Od kilku lat jest wikariuszem prowincjalnym salwatorianów w Polsce.

Ceremonia święceń biskupich ks. Karola Kulczyckiego odbędzie się w uroczystość Świętych Archaniołów, 29 września 2020r. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Otrzyma święcenia biskupie z rąk abpa Adolfo Yllana, nuncjusza apostolskiego w Australii. Współkonsekratorami będą: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy arch. wrocławskiej i przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

„Męskie oblężenie” na Jasnej Górze

2020-09-26 22:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

O potrzebie realizowania w życiu mężczyzn maryjnego charyzmatu pokory i odwagi mówił do uczestników „Męskiego Oblężenia Jasnej Góry” bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

To już czwarte spotkanie, którego celem było odkrywanie roli mężczyzn jako duchowych liderów i kapłanów rodzin biorących odpowiedzialność za życie wiarą swych najbliższych. Oblężenie ma budować męskie środowiska w parafiach, dlatego w tym roku, również ze względu na epidemię, panowie zbierali się wcześniej w swych kościołach, by modlić się i rozważać tematy o odpowiedzialności.

Jasna Góra/twitter

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, bp pomocniczy arch. częstochowskiej. W homilii podpowiadał mężczyznom, by nie bali się uczyć od kobiety, od Maryi. Wskazał na dwie cechy Matki Chrystusa, które są także niezwykle ważne w męskim rozwoju i dojrzałości; to pokora, „która jest jak kropla, która drąży ocean”, jest ona prawdą o sobie, oraz odwaga, która nie jest brawurą, a przejawia się spełnianiu woli Bożej.

Zobacz zdjęcia: Męskie oblężenie Jasnej Góry

- Może sobie ktoś myśleć, że my mężczyźni powinniśmy iść z pielgrzymka do jakiegoś męskiego sanktuarium, z męskim patronem, bohaterem wiary i Kościoła, a my przyszliśmy do Maryi Służebnicy Pańskiej, kobiety dzielnej...Bo my mężczyźni tak naprawdę dojrzewamy, spełniamy się najpełniej w relacji do kobiety – mówił bp Przybylski.

Pielgrzymkę zakończył Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia , metropolity łódzkiego. – Chcemy się od Ciebie Maryjo uczyć takiej miłości, kiedy się trzyma Boga w rękach. Chcemy się od Ciebie uczyć miłosierdzia, wtedy kiedy jest nam dane trzymać Twojego Syna w naszych rękach, kiedy przychodzi do nas taki zawierzający się naszym dłoniom jako Eucharystia, jako dziecko, jako potrzebujący, jako Kościół zawierzony naszej odpowiedzialności. Chcemy się od Ciebie Matko nauczyć trzymać Boga w swoich dłoniach z miłosierdziem. Uproś nam to, aby Twój Syn był bezpieczny w naszych dłoniach, tak jak jest bezpieczny w Twoich – modlił się w rozważaniu apelowym abp Ryś.

Jak zauważył Andrzej Lewek, jeden z liderów z grupy Mężczyźni św. Józefa, społeczne pojmowanie męskości zostało dziś zredukowane jedynie do zarabiania pieniędzy, a Jezus zaprasza mężczyzn do pełnienia o wiele ważniejszych ról. – Mężczyzna jest w rodzinie liderem, obrońcą i żywicielem. Pokazuje kierunek, patrzy w horyzont, żeby znaleźć ten punkt, do którego zmierzamy. Jest obrońcą, czyli wcześniej dostrzega zagrożenia, by na nie reagować i jest żywicielem, który zaopatruje rodzinę nie tylko w dobra materialne, ale te w o wiele szerszym znaczeniu – wyjaśniał Lewek.

Męskie Oblężenie na Jasnej Górze to modlitwa i konferencje. Mowa była m.in. o mężczyźnie jako kapłanie i liderze w rodzinie, o dorastania do odpowiedzialności, budowania relacji małżeńskich i wychowania dzieci. W warsztatach wśród prowadzących byli m.in. autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej Jacek Pulikowski, terapeuci Monika i Marcin Gajdowie, ojciec dziesięciorga dzieci Janusz Wardak i muzyk Robert Friedrich.

Podprzeor Jasnej Góry o. Marcin Ciechanowski nazwał to spotkanie „Zdobywaniem Serca Maryi przez mężczyzn”.

Do tej pory mężczyźni czuli się najlepiej "pod chórem". Od kilu lat zaczyna się to zmieniać. Mężczyźni chcą pracować nad sobą, formować się i wypełniać Kościół też w pierwszych ławkach. W przeciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost typowo męskich grup w Kościele w Polsce. Przed ponad 10 laty powstała wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Prężnie, w coraz większej liczbie polskich diecezji, działają Rycerze Kolumba, największa męska organizacja katolicka na świecie.

Wśród męskich organizacji i stowarzyszeń kościelnych działają m.in. Mężczyźni Świętego Józefa, Mężczyźni Pustelni, Mężczyźni Boga, Bractwo św. Pawła, Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II, Męskie Plutony Różańca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję