Reklama

Wielkie wesele św. Urszuli Ledóchowskiej

„Być dobrym to znaczy żyć dla szczęścia innych” – te słowa św. Urszuli Ledóchowskiej były mottem obchodów 150. rocznicy urodzin patronki gimnazjum w Czarnym Borze na Litwie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe uroczystości urodzinowe Matki Urszuli rozpoczęły się 17 kwietnia br. w sanktuarium w Pniewach sympozjum pt. „Św. Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i społeczeństwie”. Pragnieniem urszulanek szarych było, aby świętowanie przedłużyć na cały rok i dzielić się z innymi darem, jakim była i jest św. Urszula dla nas, dla Kościoła i życia konsekrowanego. Obchodom jubileuszu urodzin założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego towarzyszą celebracje liturgiczne i spotkania nie tylko w Polsce, ale także w tych miejscach w Europie, gdzie ta niezwykła Polka, zakonnica i wychowawczyni, niosła Boga, pomoc i nadzieję człowiekowi.

Reklama

30 kwietnia kilkudziesięcioosobowa delegacja z Łodzi wzięła udział w obchodach 150. rocznicy urodzin patronki Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie. Uroczystości rozpoczęły się od zapalenia zniczy i złożenia wiązanek kwiatów na grobach sióstr urszulanek, które opiekowały się placówką szkolną od 1927 r. Wspólnota zgromadzona na cmentarzu przeszła w procesji do świątyni, aby uczestniczyć w Eucharystii dziękczynnej, której przewodniczył ks. Jerzy Witkowski, proboszcz parafii w Wojdatach. W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Mirosław Balcewicz – proboszcz parafii w Porudominie oraz ks. Piotr Kosmala – proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi. Kazanie wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Gdy jechaliśmy do Was z Częstochowy, myślałem sobie: gdzie Cię tutaj, św. Urszulo, Opatrzność przyprowadziła, przez te lasy, przez te pola... Hrabianko, która urodziłaś się 150 lat temu i obeszłaś całą Europę – mówił Ksiądz Infułat. Nawiązując do postaci patronki gimnazjum i św. królowej Jadwigi, której wybrano za męża litewskiego księcia Władysława Jagiełłę, ks. Skubiś wskazał, jak wielkim darem dla Kościoła i Polski są te święte. Zwrócił uwagę na ważną rolę szkoły i nauczycieli w wychowaniu młodego człowieka. – Nauczyciel uczy nie tylko wiary, ale także miłości, która jest największą wartością i która tworzy człowieka, buduje jego wnętrze, jego tożsamość, sprawiając, że człowiek wie, kim jest – mówił ks. Skubiś. Św. Urszula Ledóchowska urzekała patriotyzmem, umiłowaniem Ojczyzny, umiłowaniem drugiego człowieka. – Jeżeli ludzie zniszczą miłość, to ludzkość zniszczy sama siebie. Miłość jest najważniejszym darem Boga i najpełniej objawiła się w Jezusie Chrystusie – podkreślił Ksiądz Infułat. Święta realizowała powołanie do miłości i tą miłością obdarowywała każdego spotkanego człowieka, szczególnie dzieci i młodzież. Zależało jej na tym, by każda szkoła była siedliskiem miłości. Może więc warto czynić starania, aby św. Urszula została obrana patronką nauczycieli, wychowawców i katechetów.

Reklama

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” przekazał szkole figurkę św. Jana Pawła II. – Chciałbym, żeby ten święty był rzecznikiem łączenia tego, co tutaj litewskie i polskie. Niech ten dzień mocno zapisze się w Waszych sercach. Warte zauważenia jest też zdanie św. Urszuli: „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy”, i trzeba dodać: świat nie zginie, dopóki człowiek będzie kochał – powiedział ks. Skubiś.

Podczas Eucharystii został poświęcony obraz patronki Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej. Po Mszy św. uczniowie ubrani w krakowskie stroje przeszli z obrazem do szkoły, a wraz z nimi licznie zaproszeni goście i pozostali uczniowie.

Dzień, w którym świętowano 150. rocznicę urodzin patronki, był także dniem, w którym oddano do użytku po kapitalnym remoncie budynek szkoły oraz nowo wybudowaną salę gimnastyczną i stołówkę. Obiekty poświęcił ks. Jerzy Witkowski, a symboliczny klucz do odnowionych pomieszczeń szkoły dyrektorowi Mieczysławowi Jasiulewiczowi przekazał wykonawca prac budowlanych – dyr. spółki „Eiresta” Ryszard Poczobut.

Reklama

W uroczystości wzięli udział goście z Litwy i Polski, m.in.: Tatiana Czepukoit – pomocnica wiceprzewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Jarosława Narkiewicza, Jan Gabriel Mincewicz – wicemer rejonu wileńskiego, Jolanta Chełmińska – wojewoda łódzki, Marcin Szmaja – dyrektor biura wojewody łódzkiego, s. Lucyna Niewiadomska – przełożona Domu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi, s. Aleksandra Topola, s. Danuta Nowak, s. Anna Ciesielska, s. Barbara Białas, Maria Piotrowicz – prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Wiesław Cyzowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły w Łodzi, Zygmunt Marcynkiewicz i Michał Treszczyński – radni rejonu wileńskiego, Tadeusz Aszkielaniec – starosta gminy Czarny Bór.

– Nowy piękny gmach stołówki i sali gimnastycznej wraz z renowacją murowanego budynku, który wyrósł w ciągu 1,5 roku, jest niezapomnianym darem dla nas, całej społeczności szkolnej i dla osiedla Czarny Bór, jak również wspaniałym urodzinowym prezentem dla patronki naszej placówki oświatowej. Po renowacji budynek lśni nowością i pachnie świeżą farbą. Szkoła stała się przytulna i ciepła, klasy zostały wyposażone w nowoczesne środki techniczne i nowe meble. Uczniom stworzono doskonałe warunki do nauki i rozwoju ich zdolności, a nauczycielom – dogodne warunki do pracy i przekazywania wiedzy – podsumował Mieczysław Jasiulewicz. – Ostatnie lata działalności szkoły były wyjątkowo pomyślne. Sądzę, że w tym potoku sukcesów oprócz nauczycieli i uczniów swój udział ma też – św. Urszula Ledóchowska. Uważam, że jej osoba i orędownictwo inspirują nas do wielkich czynów – zauważył.

Dyrektor gimnazjum wyraził wielką radość, że kaganek polskiej oświaty w Czarnym Borze zapalony przez siostry urszulanki nie przygasa, przeciwnie – nadal płonie i promienieje nową energią i światłem.

Uroczystości w Czarnym Borze zakończył program słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów, w którym wystąpiła cała społeczność szkolna. Przybyłym gościom wręczono podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę.



Od redakcji:

Z satysfakcją przekazujemy Czytelnikom „Niedzieli” reportaż z uroczystości, które miały miejsce w Czarnym Borze na Litwie. Jednocześnie dochodzą nas głosy, że stosunek państwa litewskiego do polskiego szkolnictwa jest często nieżyczliwy. Bolejemy nad tym, bo przecież mamy z narodem litewskim tak piękną wspólną historię. Żywimy jednak nadzieję, że przykład stosunków polsko-litewskich w Czarnym Borze pociągnie wszystkich do takiej właśnie formuły współżycia między naszymi narodami.

* * *

Jeżeli chcesz pomóc polskiemu Gimnazjum im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Czarnym Borze na Litwie, możesz dokonać wpłaty na podany adres i konto: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, ul. Gdańska 111, 90-507 Łódź, tel.: (42) 639-95-81, 639-95-82, fax (42) 639-95-80, caritas@toya.net.pl, www.caritas.lodz.pl.
Pekao S.A. V Oddział w Łodzi, numer konta: 24 1240 1545 1111 0010 0136 6588.
Społeczność szkoły bardzo serdecznie dziękuje za dotychczasową pomoc.

2015-06-09 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 grudnia - liturgiczne wspomnienie św. Karola de Foucauld

[ TEMATY ]

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

1 grudnia Kościół wspomina w liturgii św. Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Na krętych drogach życia Bóg pisze prostymi liniami. To powiedzenie dotyczy również Karola de Foucauld. W chwili, gdy zginął z rąk członków muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja 1 grudnia 1916 roku w oazie Tamanrasset, miał za sobą długą drogę, która prowadziła go z Francji do Algierii, Maroka, do Ziemi Świętej, Syrii, a wreszcie na algierską Saharę. Natomiast droga wewnętrzna wiodła go od przepełnionego wiarą dzieciństwa przez religijną obojętność do ponownego odkrycia wiary i życia pustelniczego. Dziś na jego dziedzictwo powołuje się ok. 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Umorzenie postępowania wobec ks. Guza nie jest pochwalaniem przestępstwa – sąd po stronie wykładowców KUL

2024-11-30 19:45

[ TEMATY ]

ks. prof. Tadeusz Guz

Małgorzata Godzisz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza umorzył postępowanie wobec członków Komisji Dyscyplinarnej i rzecznika dyscyplinarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy nie zdecydowali się na pociągnięcie do odpowiedzialności ks. prof. Tadeusza Guza - informuje Ordo Iuris.

Sprawa dotyczy wypowiedzi katolickiego księdza, profesora zwyczajnego, wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, sformułowanej w ramach wykładu wygłoszonego 2018 r. w Domu Pielgrzyma Amicus przy warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki. Akt oskarżenia, sporządzony na zlecenie Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’ritt w Rzeczypospolitej Polskiej (części zainicjowanej w USA w XIX wieku sieci lóż B’nai B’ritt), ma charakter oskarżenia subsydiarnego, został zatem wytoczony po dwukrotnej odmowie sformułowania aktu oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową, podtrzymanej przez prokuratora nadrzędnego.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz 2025: Rzym szlakiem św. Ignacego Loyoli „pielgrzyma nadziei”

2024-12-02 09:58

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Adobe Stock

Wędrówka, modlitwa i medytacja ze św. Ignacym Loyolą, to jedna z propozycji przygotowanych w Rzymie na Rok Święty. W ramach projektu można odwiedzić miejsca, w których żył, modlił się i pielgrzymował założyciel Towarzystwa Jezusowego. Jubileuszowa inicjatywa skierowana jest do tych, którzy nie tylko chcą zgłębić historię i sztukę, ale gotowi są także do wejścia w modlitwę ignacjańską.

Projekt zatytułowany „Św. Ignacy Loyola, pielgrzym nadziei” zainaugurowała pielgrzymka do miejsc, w których w czasie Jubileuszu 1550 roku założyciel Towarzystwa Jezusowego wraz ze trzema towarzyszami służyli pielgrzymom w przygotowanym dla nich hospicjum, które z czasem stało się szpitalem psychiatrycznym Matki Bożej Miłosierdzia. Wędrówka zakończyła się modlitwą w celach św. Ignacego, przy kościele Il Gesù (Imienia Jezus), gdzie żył i pracował w czasie swego pobytu w Wiecznym Mieście. To miejsce łączy wszystkie ignacjańskie propozycje na Rok Święty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję