Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W siedzibie Episkopatu

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Siedzibę Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 28 maja br. nawiedziła Matka Boża Jasnogórska w kopii Cudownego Obrazu, który w uroczystej procesji przeniesiono z kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, znajdującej się nieopodal budynku Episkopatu. Procesję poprowadził bp Artur Miziński, sekretarz KEP, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy KEP. W kazaniu Ksiądz Biskup mówił o macierzyńskiej opiece Maryi nad narodem, który wybrał Ją sobie za królową, i o Jasnej Górze, która jest miejscem przemiany ludzkich serc. Przypomniał Jasnogórskie Śluby Narodu z 1956 r., ułożone przez kard. Stefana Wyszyńskiego. – Nie pozostaliśmy im wierni, a ich niespełnienie łączy się z rezygnacją z przymierza z Bogiem. Wołajmy więc o to, abyśmy jako naród odrodzili się na nowo i wrócili do wierności przykazaniom Bożym, abyśmy zaczęli na nowo słuchać Bożej Mądrości – powiedział bp Miziński.

Po Mszy św. rozpoczęła się indywidualna modlitwa przed Obrazem, następnie miały miejsce nabożeństwo majowe i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej zakończyło się po kilku godzinach odczytaniem tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu i Obraz wrócił do kaplicy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielgrzymka Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej po archidiecezji warszawskiej rozpoczęła się 15 czerwca 2014 r., a zakończy się 7 czerwca 2015 r. Uroczyste zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce podczas VIII Święta Dziękczynienia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Do tego czasu Ikona odwiedzi wszystkie parafie archidiecezji. To już druga peregrynacja Obrazu w archidiecezji warszawskiej, a trzecia w samej Warszawie.

(KAI)

Służba Zdrowia

Każde ludzkie życie jest święte

Prawie 4 tys. osób uczestniczyło 24 maja br. w 91. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Przed Szczytem modlili się: lekarze, pielęgniarki, położne, pracownicy pogotowia ratunkowego, rehabilitanci, farmaceuci, dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych. Mszę św. celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W modlitwie uczestniczyli duszpasterze służby zdrowia oraz księża kapelani z ks. Stanisławem Warzeszakiem, krajowym duszpasterzem służby zdrowia. – Postępowi naukowemu i technicznemu we współczesnej medycynie, niestety, często nie towarzyszy należyta troska o człowieka jako osobę. Dlatego przed wierzącymi pracownikami służby zdrowia stoi zadanie wydobycia na nowo wartości ludzkiego życia, niezależnie o kogo by chodziło – mówił abp Gądecki i przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka ze spotkania z członkami włoskiego stowarzyszenia lekarzy katolickich, że zapomina się o głębszych wymiarach egzystencji, dotyczących relacji ducha i religii. W świetle wiary i zdrowego rozsądku życie ludzkie jest zawsze święte, zawsze ma wartość i jest nienaruszalne. Jako takie winno być otaczane miłością i troską. Pomocą w tym zadaniu jest nasza wiara, która pozwala wychodzić dalej, aniżeli nakazuje przysięga Hipokratesa.

Reklama

Pielgrzymkę poprzedziły dwudniowe rekolekcje, które poprowadził ks. dr Marek Kruszewski. Do pielgrzymów specjalny list skierował abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych.

Krótko

25 maja br. uczniowie i nauczyciele świętowali jubileusz 25-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej i 10-lecia Katolickiego Gimnazjum w Częstochowie. Uroczystość była połączona z nadaniem imienia Matki Bożej Jasnogórskiej Katolickiemu Gimnazjum w Częstochowie i poświęceniem jego sztandaru.

• W dniach 26-27 maja odbyło się 5. Spotkanie Opiekunów Pomników Historii. W jego ramach miała miejsce uroczysta ceremonia wręczenia nagrody „Conservator Ecclesiae” im. ks. prof. Janusza St. Pasierba dla o. Jana Golonki, paulina, kuratora Zbiorów Sztuki Wotywnej.

27 maja odbywał się 8. Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci pod hasłem: „Nie bójcie się być świętymi!”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze szkół i parafii archidiecezji częstochowskiej, szczególnie dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe.

Zapowiedzi

12 czerwca – 24. Pielgrzymka Diabetyków

13 czerwca – 16. Pielgrzymka Poczty Polskiej oraz 25. Pielgrzymka Sportowców

14 czerwca – 31. Pielgrzymka Ogrodników oraz 23. Pielgrzymka Lekarzy Weterynarii

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-06-02 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 35. rocznica przywrócenia Ordynariatu Polowego przez św. Jana Pawła II

2026-01-18 14:07

[ TEMATY ]

ordynariat polowy

Ordynariat Polowy

Przekonanie, że zadaniem kapelanów wojskowych jest podnoszenie serca i ducha żołnierzy, czyli troska o ich morale stanęła u podstaw decyzji papieża Jana Pawła II sprzed 35 laty, by przywrócić w Polsce strukturę Ordynariatu Polowego - wskazał biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który przewodniczył Mszy św. w Katedrze Polowej, sprawowanej w niedzielę 18 stycznia.

Jak informuje Vatican News, bp Lechowicz przypomniał, że „od zarania polskiej państwowości kapelani wojskowi towarzyszyli rycerzom i żołnierzom podczas ich wypraw wojennych. Odprawiali Msze św., głosili Słowo Boże, spowiadali, podnosili na duchu”. Dodał, że szczególne zasługi dla organizacji stałej opieki duszpasterskiej w wojsku ma hetman Jan Tarnowski. Z kolei marszałek Józef Piłsudski podkreślał, iż „istotą walki jest podniesienie duszy ludzkiej na wysoki poziom moralny”.
CZYTAJ DALEJ

Ile grzechów do tej pory przeszło przez nasze usta w sakramencie spowiedzi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 1, 29-34.

Niedziela, 18 stycznia. Druga Niedziela zwykła.
CZYTAJ DALEJ

Judaizm u podstaw chrześcijaństwa

2026-01-18 10:27

Magdalena Lewandowska

We Wrocławiu Dzień Judaizmu odbył się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

We Wrocławiu Dzień Judaizmu odbył się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

– Chrześcijaństwo jest całkowicie zakotwiczone w religii narodu wybranego – podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik.

Wrocławskie obchody XXIX Dnia Judaizmu we Wrocławiu odbyły się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Wykład "Judaistyczne tło modlitwy Ojcze nasz" wygłosił prof. Mirosław Rucki z Uniwersytetu Radomskiego, a modlitwę poprowadził zespół N.O.E. – Chrześcijaństwo jest całkowicie zakotwiczone w religii narodu wybranego – podkreślał ks. prof. Mariusz Rosik, diecezjalny delegat ds. dialogu z judaizmem. Zaznaczał, że Dzień Judaizmu wewnątrz Kościoła katolickiego ma pomóc nam w rozumieniu i praktykowaniu naszej wiary. Przypomniał, że w Polsce Dzień Judaizmu obchodzony był po raz pierwszy w roku 1998 pod hasłem „Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm”. – Ta inicjatywa motywowana jest m.in. tym, do czego zachęca nas Sobór Watykański II. W deklaracji „Nostra aetate”, o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich, czytamy: „Zgłębiając tajemnice Kościoła, sobór pamięta o więzi, którą lud Nowego Testamentu zespolony jest duchowo z plemieniem Adama. Kościół Chrystusowy uznaje, że początki jego wiary i wybrania znajdują się według Bożej tajemnicy zbawienia już u patriarchów, Mojżesza i proroków. Wyznaje, że w powołaniu Abrahama jest także zawarte powołanie wszystkich wyznawców Chrystusa” – przytaczał ks. prof. Rosik.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję