Reklama

Głos z Torunia

Święto bazyliki katedralnej w Toruniu

80 lat temu, 14 czerwca 1935 r., toruński kościół Świętojański otrzymał zaszczytny tytuł bazyliki mniejszej

Starania o ten status dla swojej świątyni podjęli nie tylko duchowni, lecz także władze miasta wraz z torunianami wyznania katolickiego w związku z obchodami wielkiego jubileuszu 700-lecia Torunia (1933 r.). Dekret papieża Piusa XI nabrał mocy w 1935 r. Wówczas była to jedyna w diecezji bazylika mniejsza, dziś są to już cztery kościoły (oprócz toruńskiego, konkatedra pw. Świętej Trójcy w Chełmży, bazylika pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, kolegiata pw. św. Mikołaja w Grudziądzu).

Obchody rocznicy, ważnej dla najstarszej świątyni toruńskiej i miasta, zaplanowano na 6-14 czerwca. Bazylika katedralna otworzy swe podwoje dla wszystkich chcących poznać jej wielowymiarowe kulturowo oblicze. To jednocześnie zaproszenie do otwarcia serc i umysłów na to, co duchowe, oraz na doznania artystyczne i wiedzę z różnych dziedzin.

Reklama

Święto bazyliki katedralnej, przygotowane pod egidą ks. prał. Marka Rumińskiego, proboszcza parafii katedralnej – po raz pierwszy w 80-letniej historii toruńskiej bazyliki mniejszej – patronatem honorowym objęli: bp Andrzej Suski oraz prezydent Torunia Michał Zaleski. Patroni medialni to Telewizja Trwam i Radio Maryja. Organizatorzy zachęcają do udziału w różnego rodzaju spotkaniach, których jednym z celów jest integrowanie lokalnej społeczności wokół tego, co stanowi nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, katedra, bazylika mniejsza – to wszystko jedna i ta sama świątynia Starego Miasta Torunia. Każdy z tych terminów odnosi się do innej funkcji: w służbie parafii i jej społeczności, jako kościoła Biskupa Toruńskiego, wreszcie – świątyni o szczególnej randze, o której decydują jej wyjątkowe walory zabytkowe, liturgiczne, duszpasterskie i pielgrzymkowe. Ich oceny dokonuje wyłącznie papież i tylko w jego gestii pozostaje nadawanie tego tytułu.

Czym charakteryzuje się bazylika mniejsza? (Oprócz wspomnianych wyżej zasadniczych walorów). Świątynia m.in. musi być otwarta cały dzień, dawać możliwość skorzystania z oprowadzania przez stałych przewodników. Do przywilejów każdej bazyliki mniejszej należy m.in. możliwość uzyskania odpustu zupełnego poprzez ich nawiedzenie pod zwykłymi warunkami w określone dni świąt.

Obszerny program kilkudniowych obchodów ma pozwolić ujrzeć i poczuć kościół na nowo – pełniej, inaczej, dokładniej, nie tylko w wymiarze duchowym. Szerokie otwarcie drzwi bazyliki katedralnej dla torunian i turystów służy edukacji i popularyzacji wiedzy o parafii, walorach zabytku gotyckiej architektury i dzieł sztuki stanowiących wystrój i wyposażenie kościoła. Każda grupa odbiorców znajdzie zapewne coś ciekawego dla siebie.

2015-05-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegiata w Łasku

Niedziela łódzka 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

archidiecezja

kościoły stacyjne

Piotr Drzewiecki

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała 
Archanioła

To jeden z 15 kościołów stacyjnych, w których biskupi zaproszeni przez abp. Grzegorza Rysia ogłosili rozpoczęcie Roku Jubileuszowego na 100-lecie powstania diecezji.

W kolegiacie Mszy św. przewodniczył bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W homilii nawiązał do przypowieści o winnicy: – Przypowieść o winnicy pokazuje Boga. Zniszczenie winnicy nie jest planem Boga. Na początku tego świętowania jubileuszu 100-lecia archidiecezji łódzkiej dostajemy pocieszenie – Kościół jest nie do pokonania. Jezus mówi, że On jest krzewem. Ale latorośl może nie wydać liści. Papież Franciszek mówił, że Bóg zachęca nas, żeby przyjąć miłość, którą podarował. Może to właśnie jest ważne ma początku świętowania. Byśmy wzięli tę miłość. Jej świadomość jest niezwykła. Jezusowi bardzo zależy na tobie. Czy my tkwimy w Jezusie? Czy jesteśmy w Nim? Czy jesteśmy tymi, którzy z otwartymi sercami karmieni jesteśmy sokiem winnym? Razem z Chrystusem zmieniła się cała sytuacja. Winnica nigdy nie będzie odrzucona i zniszczona, bo jest w niej Bóg.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję