Reklama

Głos z Torunia

Sanktuaria diecezji toruńskiej XVII

U Pani Wardęgowskiej

Od prawie trzystu lat przybywają do kaplicy w Wardęgowie czciciele Maryi. Przed wyobrażeniem Matki i Syna w niewielkiej rzeźbie zginają się kolana proszących o Boże wsparcie w najróżniejszych ludzkich sprawach

Niedziela toruńska 21/2015

[ TEMATY ]

sanktuarium

www.parafia-ostrowite.pl

Procesja odpustowa 2014 r.

Procesja odpustowa 2014 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wardęgowo należy do sięgającej początku XIV wieku parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ostrowitem blisko Jabłonowa Pomorskiego. Stoi tu kaplica zbudowana w 1946 r. na miejscu wcześniejszych. Pierwszą postawili czciciele Matki Bożej wkrótce po Jej cudownym objawieniu w 1719 r. Gdy podupadła, właściciele Wardęgowa Sampławscy postawili nową z ołtarzem i figurą Maryi z Dzieciątkiem. Kiedy i ta drewniana kapliczka, mieszcząca 30 osób, zaczęła chylić się ku upadkowi, w 1860 r. proboszcz ostrowicki ks. Antoni Rekowski polecił obudować ją murem szachulcowym, gdyż na postawienie nowej nie zgodzili się Prusacy. W 1925 r. rozebrano starą, wewnętrzną. Pozostałą w 1939 r. spalili miejscowi Niemcy. Kolejna, większa i piękniejsza została zbudowana rok po wojnie i do dziś służy chwale Matki Bożej.

Z dziejów sanktuarium

Według legendy objawiła się Ona 16 października 1719 r. 11-letniemu pastuszkowi w otoczonym jasnością wizerunku namalowanym na blasze. Obraz ten przepadł, a w miejscu, w którym go szukano, wytrysnęło źródełko, które z czasem obudowano cembrowiną. Ku naprędce postawionej kapliczce z ołtarzem poświęconym Pannie Najświętszej zaczęły nadciągać rzesze pątników, którzy rozmodleni zalegali otaczające pola. W 1720 r. komisja kościelna zakwestionowała wiarygodność wardęgowskiego objawienia i nakazała zamknięcie kapliczki. „Pomimo zakazu czciciele Maryi licznie przybywali (…) z rodzinami, aby błagać Ją o potrzebne łaski, ofiarować swoje dzieci, prosić o pomyślność w życiu, zaczerpnąć wody z pobliskiej studzienki” (Aleksandra Wojdyło, „U Matki”, „Głos z Torunia”, nr 26/2014). „Samem widział – wspomina w 1880 r. ks. Jakub Fankidejski – jak ci, którzy na oczy cierpią, pocierają sobie oczy wodą, kalecy obmywają swoje rany, inni piją wodę w chorobie i do domów ją dla innych biorą”. Zakaz odprawiania nabożeństw w kapliczce wskutek starań rodziny Sampławskich cofnięto i w 1816 r. została poświęcona. Być może w 1854 r. podczas jej remontu ks. Rekowski postawił w ołtarzu wyrzeźbioną w drewnie figurę Maryi z Dzieciątkiem, ku której zmierzali pielgrzymi z Pomorza, Warmii i zaboru rosyjskiego. Gdy w okresie kulturkampfu w 1875 r. Prusacy zamknęli sanktuarium maryjne w nieodległych Łąkach Bratiańskich, wielu czcicieli Maryi kierowało kroki do Wardęgowa. Do podtrzymania kultu Pani Wardęgowskiej przyczynił się zasłużony dla parafii w Ostrowitem ks. Michał Belakowicz, proboszcz w latach 1897 – 1927, który odnowił tutejszy kościół i rozbudził życie parafialne, a dla sanktuarium wyjednał u niemieckiego właściciela gruntu obszar półtora hektara terenu otaczającego kapliczkę. W okresie międzywojennym ks. Belakowicz, zaś od 1928 r. jego następca ks. Leon Olszewski witali pielgrzymów przybywających na odpust w pierwszym dniu po Zielonych Świętach. Pątnicy uczestniczyli w Nieszporach, odmawiali Różaniec, a nazajutrz podczas dwóch Mszy św. wotywnych i Sumy słuchali kazań księży werbistów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W 1939 r. ks. Olszewski razem z parafianami ocalił cudowną figurę, przenosząc ją na krótko przed zniszczeniem kaplicy do kościoła parafialnego, gdzie w bocznym ołtarzu szczęśliwie doczekała końca wojny. W 1946 r. administrujący parafią ostrowicką proboszcz z sąsiedniego Płowęża ks. Leon Tychnowski dzięki ofiarom wiernych (a był to czas wielkiej powojennej biedy) postawił nową kaplicę pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. W 1964 r. proboszcz ks. Albin Guzowski odnowił jej wnętrze, założył instalację elektryczną, cztery lata później przeprowadził konserwację figury. W 1969 r., w 250-lecie objawień, w uroczystościach odpustowych uczestniczył biskup chełmiński Kazimierz Józef Kowalski wraz z biskupem sufraganem Bernardem Czaplińskim.

Kult Maryi w wardęgowskim znaku trwa, zaś o jego żywotności świadczą, przy zachowaniu tradycji, nowe formy jego wyrażania. Na uroczystości odpustowe, które odbywają się w pierwszy poniedziałek i wtorek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, przybywa do 5 tys. pątników indywidualnych i grupy pielgrzymkowe z Lipinek, Jabłonowa, Brodnicy, Sumowa, Biskupca, Piotrowic, Szwarcenowa, Krotoszyn, Łąkorza, Łasina, Tereszewa i Cichego, siostry pasterki z Jabłonowa-Zamku. Już w przeddzień odpustu zjeżdżają tu motocykliści, którzy rozpoczynają swój sezon. Pod egidą Maryi Wardęgowskiej odbywają się też festiwale pieśni i piosenki religijnej organizowane przez Szkolne Koło Caritas działające pod kierunkiem Jadwigi Kondeja w Zespole Szkół w Bielicach. Tegoroczny festiwal odbędzie się w maryjnym miesiącu październiku. Zwraca uwagę liczny udział młodych ludzi, wśród nich narzeczonych, młodych małżeństw, rodzin z małymi dziećmi. Od przeszło dwustu lat do Wardęgowa trasą przez Niskie Brodno, Kruszynki Duchowne, Kruszynki Szlacheckie, Najmowo, Sumowo, Sumówko, Godziszkę i Ostrowite przybywa tu piesza pielgrzymka dziękczynna z Brodnicy za ocalenie miasta przed kataklizmem. Wyrazem wdzięczności za orędownictwo Maryi jest znajdujący się w kaplicy cykl obrazów „Siedem Boleści Matki Bożej” z napisem „Brodnica zawsze wierna”.

Reklama

W niedzielę poprzedzającą odpust w Mszy św. o godz. 14. uczestniczą motocykliści. W poniedziałek o godz. 17. jest odprawiana Suma odpustowa, o godz. 20 – Eucharystia z udziałem chorych, a o północy Pasterka maryjna ze szczególnym udziałem małżeństw pragnących i oczekujących potomstwa. We wtorek o godz. 9. odbywa się Msza św. z udziałem rolników, o godz. 11. dla dzieci pierwszokomunijnych, a o godz. 17. dla narzeczonych, młodych małżeństw i rodziców z małymi dziećmi. – Niech to nasze spotkanie przy Matce, która wyprasza nam łaski u Chrystusa, ubogaca nas, abyśmy powracali do codzienności napełnieni Bożym błogosławieństwem i łaskami za wstawiennictwem Pani Wardęgowskiej – mówił do pielgrzymów podczas ubiegłorocznego odpustu ks. Michał Napierała, kustosz sanktuarium, duszpasterz parafii w Ostrowitem.

Reklama

Figura Matki Wardęgowskiej

Wyobrażenie Matki Bożej z Dzieciątkiem wyrzeźbione w drewnie przez nieznanego artystę znajduje się w centralnym punkcie ołtarza na jasnobłękitnym tle. Maryja ubrana w biel i błękit obejmuje małego Jezusa w białej szatce z bosymi stópkami. Syn Boży błogosławi lud gestem prawej dłoni, której trzy wyprostowane palce przypominają o tajemnicy Trójcy Świętej, a dwa złożone o Jego Boskiej i ludzkiej naturze. Krzyż w Jego lewej rączce przypomina o czekającej Go zbawczej męce. Atrybutami królewskości obojga są ich korony. Berło w lewej ręce Maryi to Jej atrybut monarszy – Królowej nieba i ziemi. Matka Boża depcze głowę węża-szatana (por. Rdz 3, 15), oplatającego ziemię otoczoną firmamentem z gwiazd. Aureola z dwunastu gwiazd wokół głów Maryi i Jezusa jest odwołaniem do apokaliptycznej wizji św. Jana Apostoła (por. Ap 12).

* * *

Kult Patronki sanktuarium

• Nabożeństwo o uzdrowienie chorych
za przyczyną Matki Bożej z Wardęgowa w 1. niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 12.15. Można zamówić intencję, pisząc na adres: Parafia pw. św. Jakuba Apostoła, Ostrowite 31, 13-334 Łąkorz, jak i telefonicznie: (56) 474-58-69
– Pielgrzymki parafialne, środowiskowe, indywidualne
– Wota
– Modlitwa różańcowa i nabożeństwo majowe odprawiane przez wiernych o godz. 18
– Festiwale pieśni religijnej
• Odpust
Poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, Msza św. o godz. 17

2015-05-21 12:27

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafianie dbają o sanktuarium

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 14/2018, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium

Karolina Krasowska

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

W drugą Niedzielę Wielkanocną w Kościele katolickim obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego, ustanowione w 2000 r. przez św. Jana Pawła II. W naszej diecezji z kultem Bożego Miłosierdzia związane jest diecezjalne sanktuarium w Świebodzinie, konsekrowane przez bp. Stefana Regmunta w 2008 r.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie jest jednym z ośmiu sanktuariów w naszej diecezji. Powstało z inicjatywy śp. ks. prał. Sylwestra Zawadzkiego, pomysłodawcy i realizatora budowy pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie. Niedawno zakończyły się prace remontowe przy świątyni, które trwały przez ostatnie dwa lata. W ich trakcie została odnowiona elewacja, a także poszycie dachowe sanktuarium. Wszystko było możliwe dzięki wielkiej ofiarności parafian. – W tej chwili dach jest całkowicie nowy, zarówno na sanktuarium, jak i na plebanii. Jest on zrobiony z blachy aluminiowej oryginalnej włoskiej produkcji. Prace przy dachu i elewacji kościoła były wykonywane równocześnie przez dwie profesjonalne firmy z Obry i Kopanicy. Dzięki temu na przestrzeni ostatnich dwóch lat został przeprowadzony kapitalny remont na zewnątrz naszej świątyni – opowiada ks. Jan Romaniuk, kustosz sanktuarium. – Jesteśmy bezpieczni, ponieważ dalsza degradacja i niszczenie wewnątrz kościoła już nie postępuje. Dziękuję Panu Bogu i wiernym za wsparcie i ofiary, dzięki którym udało się wykonać remont – dodaje kustosz, który wyjaśnia, że to nie koniec prac przy sanktuarium. Czeka je jeszcze m.in. wymiana witraży, które uległy uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury powietrza; naprawa bądź wymiana nagłośnienia, a także odmalowanie wnętrza kościoła, ponieważ w wyniku wcześniejszych zacieków w niektórych miejscach pojawił się grzyb. Na ukończeniu są natomiast prace przy elewacji i odwodnieniu plebanii, która w ubiegłym roku została dwukrotnie zalana.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

2024-05-14 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co mam zrobić, jeśli popsułem w życiu coś bardzo ważnego? Czy w świętości jest miejsce na niesamodzielność? I co właściwie Matka Boża ma wspólnego z moim zasypianiem? Zapraszamy na piętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że z Maryją warto kończyć absolutnie wszystko.

CZYTAJ DALEJ

Premiera hymnu tegorocznego spotkania młodych Lednica 2000 już za nami

2024-05-15 09:15

[ TEMATY ]

o. Jan Góra

Lednica 2000

Mat. prasowy

XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się ono 1 czerwca 2024 r. na Polach Lednickich. Trwają przygotowania do tego corocznego wydarzenia.

LEDNICA 2000 to ogromne dzieło ewangelizacyjne, które pomaga młodym odkrywać wiarę na nowo i nawiązywać żywą relację z Chrystusem. Zainicjował je w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II, gromadząc młodych wokół symbolicznej Bramy Ryby odwołującej się do początków chrześcijaństwa. Co roku, w pierwszą sobotę czerwca na Polach Lednickich odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodych, które gromadzi dziesiątki tysięcy osób. Wiele z nich, zarażonych entuzjazmem wiary, dzięki Lednicy odmieniło swoje życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję