Reklama

Niedziela Świdnicka

Słudzy Eucharystii

Niedziela świdnicka 21/2015, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Sławomir Marek

Neoprezbiterzy 2015

Neoprezbiterzy 2015

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyjątkowym dniem dla dziewięciu diakonów, którzy ukończyli formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy, będzie sobota 23 maja 2015 r. Dla podkreślenia, że wszystkie sakramenty mają swoje źródło w Misterium Paschalnym Chrystusa oraz że kapłani są przeznaczeni do sprawowania Najświętszej Eucharystii, właśnie podczas Mszy św. sprawowanej przez bp. Ignacego Deca przyjmą oni sakrament święceń kapłańskich.

Liturgia sakramentu święceń przebiega zgodnie ze specjalnym rytuałem. Po Liturgii Słowa kandydaci do przyjęcia święceń zostają „wezwani po imieniu”. Po przedstawieniu ich biskupowi każdy z nich odpowiada „jestem” na znak gotowości do służby Bogu. Następnie rektor seminarium ks. dr Tadeusz Chlipała prosi bp. Ignacego o udzielenie przedstawionym kandydatom święceń prezbiteratu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii wygłoszonej po odczytanym Słowie Bożym Ksiądz Biskup objaśnia zgromadzonym wiernym i kandydatom znaczenie posługi prezbiteratu w Kościele. Po homilii kandydaci przyrzekają słowem: „chcę” (czynią to pięciokrotnie) wiernie wypełniać zobowiązania wypływające z przyjmowanych święceń. Otóż zobowiązują się wiernie pełnić posługę prezbitera jako gorliwi współpracownicy biskupa; pilnie i mądrze pełnić posługę słowa, głosząc Ewangelię i wykładając prawdy wiary katolickiej, pobożnie i z wiarą sprawować Eucharystię, sakrament pokuty i pozostałe obrzędy liturgii Kościoła; wypraszać Boże miłosierdzie dla powierzonego im ludu w gorliwej i nieustannej modlitwie na wzór Jezusa Chrystusa, i coraz ściślej jednoczyć się z Chrystusem, Najwyższym Kapłanem, który samego siebie złożył za nas w ofierze.

Kolejnym bardzo istotnym elementem święceń jest włożenie rąk w ręce Księdza Biskupa na znak oddania i posłuszeństwa. Po czym padają przed ołtarzem na twarz, a wszyscy obecni polecają ich Bogu w Litanii do Wszystkich Świętych.

Następuje istotny moment święceń. Każdy z kandydatów podchodzi do biskupa, a ten wkłada na jego głowę swoje dłonie. Jest to gest przekazania władzy kapłańskiej. Po biskupie gest włożenia rąk na nowo święconych czynią obecni w kościele prezbiterzy dla podkreślenia wspólnoty z najmłodszymi w diecezji kapłanami oraz na znak przyjęcia ich do miejscowego prezbiterium. Po włożeniu rąk Ksiądz Biskup śpiewa nad nowymi kapłanami modlitwę konsekracyjną, a dłonie nowo wyświęconych kapłanów namaści olejem Krzyżma św. Przed końcowym pocałunkiem, który kończy święcenia prezbiteratu, otrzymają również patenę z chlebem i kielich z winem – potrzebne do sprawowania Eucharystii. Ustanowieni kapłanami mogą w końcu stanąć wokół ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Mszę św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa, który ich włączył do prezbiterium diecezji świdnickiej. W roku Pańskim 2015 są to:

Reklama

Ks. Wiktor Bednarczyk, urodzony w Świdnicy, pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Dzieje parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wierzbnej ze szczególnym uwzględnieniem lat 1945-2010”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13) – „(…) Amen. Przyjdź Panie Jezu! Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi!” (Ap 22, 20-21).

Ks. Mirosław Benedyk, urodzony w Bielawie, pochodzi z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie. Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Rola Duszpasterstwa Ludzi Pracy w organizacji samorządu lokalnego w aspekcie historycznym na przykładzie parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „W Tobie, Panie, zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”.

Reklama

Ks. Arkadiusz Harbar, urodzony w Bielawie, pochodzi z parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Reinterpretacja dogmatu o eucharystycznej Transsubstancjacji w świetle wybranej literatury teologicznej”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Panie, Ty mnie znałeś, a jednak wybrałeś. Weź mnie przeto takim, jaki jestem, ale uczyń mnie takim, jakim Ty chcesz mnie mieć” (bp Sailer) – „Jesteś moim Bogiem, podziękować chcę Tobie, Boże mój, wielbić pragnę Ciebie” (Ps 118,28).

Ks. Jerzy Kozłowski, urodzony w Kędzierzynie-Koźlu, pochodzi z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej. Jest absolwentem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Prof. Wacława Żenczykowskiego w Kłodzku, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Racjonalność wiary na podstawie wybranej literatury teologicznej”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa” (J 17,3).

Ks. Sebastian Makuch, urodzony w Kłodzku, pochodzi z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Zło osobowe jako problem teologiczny na podstawie wybranej literatury teologicznej”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Bo ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego” (Rz 1,16).

Ks. Kamil Pawlik, urodzony w Wałbrzychu, pochodzi z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy. Jest absolwentem XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Cele i formy duszpasterstwa Dorosłych Dzieci Alkoholików”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Daj mi tylko miłość swą i łaskę, a to mi zupełnie wystarczy” (św. Ignacy Loyola).

Reklama

Ks. Jacek Piskrzyński, urodzony w Brzesku, pochodzi z parafii pw. Józefa Rzemieślnika w Maszkienicach, diecezja Tarnowska. Jest absolwentem Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Zbylitowskiej Górze koło Tarnowa, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Dialog ekumeniczny z prawosławiem podczas pontyfikatu Jana Pawła II (1978 – 2005)”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Potrzeba, aby On wzrastał, a Ja się umniejszał” (J 3,30).

Ks. Sebastian Tomaszewski, urodzony w Wałbrzychu, pochodzi z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu. Jest absolwentem Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Szczawnie-Zdroju a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Kremacja w prawie Kościelnym i Cywilnym”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Razem z Chrystusem zostałem przybity do krzyża”.

Ks. Łukasz Trzeciak, urodzony w Świdnicy, pochodzi z parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Jest absolwentem Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: „Kult św. Wincentego à Paulo na ziemiach polskich”. Jako motto swojej drogi kapłańskiej wybrał słowa: „Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!” (Łk 22,42b).

2015-05-21 12:27

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi sandomierscy diakoni

W tym roku tarnobrzeska parafia św. Barbary stała się miejscem święceń diakonatu. Do grona diakonów bp Edward Frankowski włączył ośmiu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Podczas homilii bp Edward zwracając się do kandydatów podkreślał najważniejsze zadania jakie ich czekają. - Misją diakona jest służba Chrystusowi i wspólnocie Kościoła w łączności z biskupem i gronem kapłanów. To wam powierza się ważne funkcje podczas liturgii oraz troskę o dobro innych ludzi szczególnie tych najbardziej potrzebujących. Stając się sługami Ewangelii nie ustawajcie w byciu jej czytelnymi świadkami, których potrzebuje dzisiaj współczesny świat. W posłudze ludowi Bożemu bądźcie miłosierni, gorliwi i pełni bratniej miłości. Starajcie się upodobnić do Chrystusa ukrzyżowanego, który uczy właśnie takiej posługi - mówił bp Frankowski. Po Ewangelii ks. Jan Biedroń, rektor naszego seminarium przedstawił kandydatów i zaświadczył o odpowiednim ich przygotowaniu.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

“Dzisiejszy dzień dla naszego Zgromadzenia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w 800-letniej historii Zakonu Ducha Świętego. Spełniły się oczekiwania i starania Zgromadzeń Zakonnych pochodzących od Ojca Gwidona z Montpellier o potwierdzenie mocą Kościoła Jego kultu” - powiedziała matka Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. “Cieszymy się z tak wielkiej łaski jaka nas spotkała, iż Ojciec Gwidon został wpisany do katalogu Błogosławionych Kościoła. Wyrażamy wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, Dykasterii ds Kultu Bożego i Sakramentów i wszystkim, którzy wspierali nas na drodze starań o nadanie naszemu Założycielowi tytułu Błogosławionego” - dodała matka generalna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję