Reklama

Kościół

Co znaleźli naukowcy w katedralnej krypcie w Tarnowie?

Czaszki, kości, fragmenty trumien, ubiorów a nawet roślin znaleźli naukowcy w krypcie Tarnowskich, w podziemiach tarnowskiej katedry. Prace w miejscu wiecznego spoczynku właścicieli Tarnowa były prowadzone wiosną tego roku. O efektach dowiedzieli się mieszkańcy miasta i okolic, którzy licznie wzięli udział w konferencji naukowej „Tajemnice tarnowskiej Katedry” w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

2025-11-15 14:31

[ TEMATY ]

katedra

Tarnów

Adobe.Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyniki badań naukowców przedstawia prof. Anna Drążkowska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

- Udało się znaleźć co najmniej pięć pochówków, fragmenty ubiorów, szkaplerze, bardzo pięknie zdobione trumny. Są czaszki, natomiast trudno nam ustalić, która jest czaszką hetmana Jana Tarnowskiego, dlatego, że ktoś przed nami te krypty porządkował. Kości zostały wyjęte z trumien i włożone do osobnej skrzyni. Przypuszczamy, że wśród tych kości jest oczywiście hetman, jego syn, córka. Które dokładnie to są kości? Jeszcze tego nie wiemy. One były bardzo mocno zniszczone.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez wieki przetrwały także w krypcie fragmenty roślin z poduszek i wypełnienia materacy. - Mamy lawendę, rumianek, chmiel. To są rośliny, które miały dawać intensywny zapach, niwelować nieprzyjemny zapach rozkładu zwłok, a także odstraszać owady - dodaje prof. Drążkowska.

Reklama

- To była niezwykła postać - tak o hetmanie Janie Tarnowskim mówił w swoim wykładzie zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Tarnowskiej Przemysław Kozek. - historia jego życia to historia człowieka, który trzymał się zasady, że w nowożytnej Europie bitwy wygrywa się nie tyle liczbą walczących i mieczem, co umysłem. Hetman odmienił Tarnów. Jednym z najciekawszych a mało znanych aspektów jego działalności jest organizacja swego rodzaju obrony cywilnej miasta, przez organizację zarówno wewnętrznej obrony przeciwko najeźdźcy, jak i obrony przeciwpożarowej - zaznaczył Przemysław Kozek.

Pomysłodawca badania katedralnych krypt ks. dr Sebastian Musiał podkreśla, że trwają starania, aby za kilka lat mieszkańcy i turyści mogli zwiedzać także kryptę Tarnowskich.

- Myślę, że ten czas nastąpi. Chcielibyśmy, żeby to stało się w 2030 roku w związku z 700-leciem miasta. Inżynierowie wypowiedzieli się, że jest bardzo duża szansa, żeby powstała podziemna trasa turystyczna. Teraz będą prace nad koncepcją przejść pomiędzy poszczególnymi kryptami.

W planach jest połączenie kilku krypt, znajdujących się w bazylice katedralnej. W tym celu są one badane i porządkowane. Trwają także prace nad konserwacją dwóch sarkofagów, które znajdowały się w krypcie Ostrogskich, tak by w przyszłości można było je oglądać.

Konferencję naukową zorganizowała Parafia Katedralna w Tarnowie.

Oceń: +19 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus we Florynce

Niedziela Plus 23/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

Archiwum parafii

Czas peregrynacji był wyjątkowy

Czas peregrynacji był wyjątkowy

Wyjątkowy czas, obfity w świadectwa. Wdzięczność za posługę, dar pojednania dla rodzin.

Tak podsumowują czas peregrynacji obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa parafianie ze znajdującej się nieopodal Grybowa Florynki. Od 75 lat posługują tam księża sercanie.
CZYTAJ DALEJ

Może nawet dopiero na końcu zrozumiemy sens naszego życia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Łk 19, 11-28.

Środa, 19 listopada. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie laureatem BohaterONa 2025

2025-11-20 13:26

Tomasz Tołłoczko.

Dyrektor MAK Jarosław Szarek odbiera statuetkę BohaterONa

Dyrektor MAK Jarosław Szarek odbiera statuetkę BohaterONa

W tegorocznej edycji Nagród BohaterON im. Powstańców Warszawskich Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otrzymało srebrną statuetkę w kategorii Instytucja.

Wyróżniono zrealizowany w 2024 r. muzealny projekt „Plenerowe warsztaty historyczne. 80. rocznica Akcji >>Burza>Burza<< w Małopolsce”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję