Reklama

Niedziela Świdnicka

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polacy chcą trwałej pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”. Dowodem tego jest wielkie zainteresowanie Biegiem ich pamięci „Tropem Wilczym” – zainicjowanym 3 lata temu, którego ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego antykomunistycznego i antysowieckiego podziemia, a który w tym roku odbędzie się w 81 miastach. Bieg jest organizowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony – w nawiązaniu do dnia 1 marca 1951 r. – kiedy w warszawskim wiezieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jego hasło – „Tropem Wilczym” – to odniesienie do schronienia Żołnierzy Wyklętych, jakie stanowiły dla nich lasy. Pomysłodawcą formy uczczenia tych bohaterów – Biegiem Pamięci jest Fundacja „Wolność i Demokracja”.

Wałbrzych

Reklama

W Wałbrzychu Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbędzie się na terenie Parku im. Sobieskiego. Początek godz. 12, start i meta przy Hali Lekkoatletycznej, a o godz. 13 pobiegną dzieci. O godz. 18 okolicznościowa Msza św.w kościele Świętych Aniołów Stróżów sprawowana w intencji pomordowanych i żyjących żołnierzy Polskiego Państwa Antykomunistycznego po 1944 r., godz.19 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości i Apel Poległych, godz. 20.30 – okolicznościowy koncert hip-hopu, rejon ul. Wańkowicza. Na uroczystości zapraszają: Fundacja „Wolność i Demokracja”, Narodowy Wałbrzych, Górnik Wałbrzych, Solidarność Dolny Śląsk, biegaj-zapobiegaj.pl, Ludzie Jana Pawła II oraz sprawujący patronat honorowy – prezydent miasta Roman Szełemej. Organizatorzy apelują o przynoszenie na uroczystości zdjęć żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świebodzice

W Świebodzicach Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” będzie jednym z największych w regionie dolnośląskim. Zaplanowano trzy dystanse, których trasy przebiegać będą na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Początek imprezy już o godz. 10. Start i meta biegu za pętlą autobusową w dzielnicy Pełcznica przy ul. Długiej. Dystanse: bieg główny na dystansie 1963 m oraz 5 km i 10 km. Start do biegu honorowego – jak wszędzie o godz. 12. Obok miejsca startu i mety – na pobliskim placu w rejonie Długiej i Solnej – przeprowadzane będą quizy historyczne i konkurencje o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest stowarzyszenie Obywatelskie Świebodzice, które na swojej stronie internetowej przyjmuje zgłoszenia do Biegu. Dla 150 uczestników Biegu przygotowano pakiety startowe z numerami i koszulkami, z nadrukiem fotografii bohatera polskiego niepodległościowego z lat 1944-63.

Świdnica

W Świdnicy Bieg Pamięci „Tropem Wilczym” zorganizowany będzie na stadionie OSiR. Tu także obok biegaczy zapraszani są mieszkańcy do kibicowania i udziału w imprezach towarzyszących o charakterze patriotyczno-edukacyjnym. W Kłodzku i Dzierżoniowie uczestnicy Biegów pobiegną głównymi ulicami miasta.

W wielu miejscowościach patriotycznym obchodom Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będą towarzyszyć uroczystości religijne oraz spotkania, na których będzie się mówiło o bohaterach polskiego podziemia antysowieckiego i antykomunistycznego i przypomni się ich losy w rekonstrukcjach historycznych.

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra polowa: Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

wikipedia.org

Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat”, por. Zdzisław Badocha „Żelazny”

Żołnierze 5 Wileńskiej Brygady AK. Od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”, por. Marian Pluciński „Mścisław”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat”, por. Zdzisław Badocha „Żelazny”

W intencji żołnierzy niezłomnych biskup polowy Józef Guzdek odprawił dziś rano Mszę św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. – W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dziękujmy tym, którzy zasłużyli na miano „niezłomnych” w walce o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny – powiedział w homilii. Eucharystia zainaugurowała obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzach Wyklętych, które odbędą się dziś w wielu miejscach w kraju.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że w Wielkim Poście w sposób szczególny dziękujemy za to, że Jezus dobrowolnie podjął krzyż, aby nas wyzwolić z niewoli grzechu. Dodał, że odzyskanie wolności kosztuje i „zawsze łączy się z ofiarą”. – Dziś, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, nasze myśli biegną w stronę tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zgodzili się na nowe zniewolenie naszego kraju. Wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego nie złożyło broni. Z własnej woli stanęli do walki z nowym okupantem. Walczyli o odzyskanie pełnej wolności i suwerenności przez nasz kraj – powiedział. Biskup Polowy przypomniał, że walka o wolność żołnierzy niezłomnych „łączyła się z wielką ofiarą”, „byli bici i torturowani oraz skazywani na śmierć”, a ówczesna władza chciała także zabić pamięć o nich. – Dlatego ich ciała były chowane w dołach śmierci pod osłoną nocy, aby zatrzeć wszelki ślad po rycerzach wolności – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Historyczny dzień w Babimoście

2025-11-22 17:28

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

sanktuarium w Babimoście

Karolina Krasowska

Uroczystościom w Babimoście przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Uroczystościom w Babimoście przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

W Babimoście 22 listopada odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 5. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej. Uroczystej modlitwie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który dokonał instalacji relikwii św. Jana Pawła II. Tego dnia odbyła się również VII Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet do Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi apelują o szacunek dla Jana Pawła II

2025-11-22 17:34

[ TEMATY ]

episkopat

biskupi

szacunek

komunikat

apelują

dla św. Jana Pawła II

Biuro Prasowe KEP

Biskupi przeżywali swoje rekolekcje na Jasnej Górze

Biskupi przeżywali swoje rekolekcje na Jasnej Górze

Napełniają smutkiem nieustannie powtarzające się w naszej Ojczyźnie próby zdyskredytowania autorytetu św. Jana Pawła II. Takie działania są niesprawiedliwe i krzywdzące, zwłaszcza że wymierzone są w człowieka, któremu nie tylko Kościół i nasz Naród, ale także cały świat tak wiele zawdzięcza - czytamy w Apelu biskupów przyjętym podczas 403. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 22 listopada br. na Jasnej Górze.

W sobotę na Jasnej Górze zakończyły się doroczne rekolekcje biskupów. Po ich zakończeniu biskupi wzięli udział w jednodniowym 403. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję