Reklama

Polska

Sobór greckokatolicki: o katechizacji

O Słowie Bożym i katechizacji – dyskutowano podczas II Soboru Kościoła greckokatolickiego w Polsce, który do soboty odbywa się w Przemyślu. „Katechizacja nie może być tylko narzędziem przekazywania wiary ale przede wszystkim ma prowadzić do spotkania z żywym Bogiem” – mówił ks. Jan Łajkosz, proboszcz greckokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim.

[ TEMATY ]

katecheza

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

W referacie wprowadzającym ks. Łajkosz mówił o znaczeniu słowa Bożego, przytoczył liczne dokumenty papieskie na temat katechizacji, które ukazały po II Soborze Watykańskim. Przypomniał, że katechizacja jest jednym z najistotniejszych elementów ewangelizacji, nie jest tylko sposobem przekazywania wiary ale i też otwieraniem człowieka na komunię z Bogiem. Wskazał na fundamentalne znaczenie Katechizmu Kościoła Katolickiego, który bardzo szybko został przetłumaczony na język ukraiński a także Katechizmie dla Młodzieży Youcat z 2011 r.

Ks. Łajkosz przypomniał, że systematyczna i normalna katechizacja na Ukrainie i w Polsce zaczęła się po wyjściu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego z podziemia w 1989 r. Wskazał na znaczenie dla katechizacji Kodeksu Kanonów Wschodnich, dyrektorium katechetycznego UKGK a przede wszystkim Katechizmu Kościoła Greckokatolickiego „Chrystus nasza Pascha” podzielonego na trzy części „Wiara”, „Modlitwa” i „Życie Kościoła”. „Katechizm jest niezwykle ważny, gdyż opisuje jak wygląda obecne życie naszego Kościoła. Każdy grekokatolik może dzięki niemu nie tylko pogłębić swoją wiedzę ale poznać też życie swojego Kościoła” – zaznaczył ks. Łajkosz.

Reklama

Obecnie katecheza Kościoła greckokatolickiego funkcjonuje w systemie oświaty publicznej. Katecheta musi mieć odpowiednie wykształcenie teologiczno-pedagogiczne i otrzymać misję kanoniczną. Zasadniczo katechizacja odbywa się w szkole ale też są przypadki, że za porozumieniem z dyrekcją szkół odbywa się w salach katechetycznych i świetlicach. Katechetami w głównej mierze są księża ale wspomagają ich w tym siostry zakonne. W archidiecezji przemysko-warszawskiej jest już 8 świeckich katechetów.

Programy i podręczniki do nauki religii są modyfikowane w zależności od potrzeb. W tym roku została opracowana podstawa programowa nauczania religii greckokatolickiej w szkołach i w tej chwili trwa przygotowanie podręczników. Jak na razie korzysta się z podręczników ukraińskich i Kościoła rzymskokatolickiego.

Katechezą objęte są dzieci i młodzież od klasy „0” do końca szkoły średniej. W szkołach z językiem ukraińskim w Białym Borze, Bartoszycach, Górowie Iławeckim, Legnicy nauka religii prowadzona jest po ukraińsku.

Reklama

Ks. Łajkosz podkreślił, że proces katechizacji jest ciągły i trwały i dotyczy każdego wiernego od urodzenia do śmierci. Przypomniał, że proces katechizacji zaczyna się w rodzinie, którą wspomaga parafia i szkoła. Kapłan wskazał na konkretne środki pomocy ze strony Kościoła dla rodzin, w których ze względu na warunki nie mogą one zbyt dużo czasu poświęcić dzieciom. „Dzisiaj rodzina potrzebuje wielkiego wsparcia ze strony Kościoła, gdyż jest zagrożona we wszystkich wymiarach” – powiedział ks. Łajkosz. Wskazał na potrzebę organizowania katechezy dla rodziców i chrzestnych przed sakramentami chrztu dziecka. Ma on zachęcać rodziców, aby wprowadzali w życie codzienne chrześcijańskich praktyk: codziennej wspólnej modlitwy, modlitwy przed posiłkiem, czytanie Pisma Świętego. Rodzic powinien dawać świadectwo swoją religijną aktywnością jak powinien wyglądać stosunek człowieka do Boga i Kościoła.

Podczas sesji zaprezentowano propozycje jakie napłynęły z parafii. Wskazano na potrzebę opracowania podręczników do religii dla nauczycieli i uczniów. Podkreślono konieczność tłumaczenia Katechizmu Kościoła Greckokatolickiego na język polski by był on dostępny dla wiernych Kościoła rzymskokatolickiego i innych. Ponadto należy przetłumaczyć na język ukraiński podstawę programową nauczania religii. Wskazano także na potrzebę formacji katechetów świeckich. Ma też zostać utworzona strona internetowa poświęcona katechizacji.

Przedstawione propozycje na zakończenie soboru zostaną poddane pod głosowanie.

Temat katechizacji jest jednym z najważniejszych punktów strategii duszpasterskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na lata do 2020 r. bp Dziurach przypomniał, że przebiega ona pod hasłem „Świętość zjednoczonego Ludu Bożego”.

2014-10-03 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Media na katechezie

Z racji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, o wykorzystaniu środków społecznego przekazu na katechezie z Katarzyną Gawłowską, katechetką w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wierzchowisku i Przedszkolu Kotek Leon w Woli Hankowskiej, rozmawia ks. Mariusz Frukacz

Ks. Mariusz Frukacz: – Dzisiaj młodzi ludzie to pokolenie nowych mediów, takich jak Facebook, Twitter, Youtube. Jakie znaczenie w katechezie ma wykorzystanie środków społecznego przekazu?

CZYTAJ DALEJ

Przerażające wiadomości dot. eutanazji: w Holandii możliwa eutanazja niemowląt

2022-01-18 08:01

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

W Belgii, jako jedynym kraju świata z legalną eutanazją nie ma dolnej granicy wieku osób, które mogą się na nią zdecydować. Chorzy muszą być jednak w pełni świadomi swojej decyzji. Badania pokazują, że niezależnie od tych zapisów uśmiercane są chore noworodki. W Holandii eutanazja jest legalna dla osób powyżej 12. roku życia, ale funkcjonuje także tzw. Protokół z Groningen, pozwalający na eutanazję niemowląt.

W Belgii w 2014 r. wprowadzono poprawkę do ustawy, która zniosła granicę wieku pacjentów uprawnionych do eutanazji. W wypadku małoletnich zastrzeżono, że muszą być oni świadomi swojej decyzji, ich cierpienie musi mieć wymiar fizyczny, a choroba prowadzić do śmierci w najbliższej przyszłości. Nałożono też wymóg konsultacji z psychiatrą lub psychologiem dziecięcym, który musi potwierdzić, że małoletni jest "zdolny do rozeznania się" w swojej sytuacji. Wymagana jest również zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: 180. rocznica urodzin św. Józefa Sebastiana Pelczara

2022-01-18 09:08

Mal A. Bosak/fot. Grażyna Kołek

Józef Sebastian Pelczar

Józef Sebastian Pelczar

Niewątpliwie jest to chluba naszej przemyskiej archidiecezji. Biskup, który był z nią związany jako biskup ćwierć wieku, a więc duży odcinek czasu i pozostawił piękny ślad w naszej archidiecezji – mówi abp Adam Szal, metropolita przemyski w dniu 180. rocznicy urodzin św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara.

– Miał pewne ideały, pewne moce, które pomagały mu zdobyć świętość. Przede wszystkim było to umiłowanie Najświętszego Serca Pana Jezusa, także umiłowanie Eucharystii, umiłowanie Matki Bożej w tajemnicy Jej Niepokalanego Poczęcia i w tajemnicy także Królowej Polski. I ostatnia rzecz bardzo ważna i bardzo pomagająca świętemu biskupowi to synowska cześć wobec Stolicy Apostolskiej, wobec każdorazowego papieża – zaznacza metropolita przemyski. W jego odczuciu te wszystkie cechy były wówczas i są nadal ważne i godne naśladowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję