Reklama

Polska

Powtórnie narodzony w celi skazańców

W dniach 20-23 lutego br. na Jasnej Górze odbywa się 40. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. W spotkaniu pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego” biorą udział m.in.: bp Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu, oraz bp Adam Szal, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, a w sposób duchowy patronuje mu sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki

Dla czcicieli sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego rozpoczął się, pod względem liczby rocznic ważnych wydarzeń z jego życia, wyjątkowy rok. Przypomnijmy kilka z nich.

Jako młody, dziewiętnastoletni, bohaterski żołnierz, uczestnik kampanii wrześniowej i pierwszych miesięcy działań konspiracyjnego wojska Rzeczypospolitej, został 27 kwietnia 1940 r. aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz jako więzień nr 1201; potem było jeszcze kilka innych ciężkich obozów.

17 kwietnia 1945 r., po wyzwoleniu obozu w Lengenfeld na terenie Niemiec, wrócił do Tarnowskich Gór i niemal natychmiast, mimo wycieńczenia na skutek pięcioletniego pobytu w ciężkich obozach, został przyjęty do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie należał do Koła Liturgicznego, Koła Abstynenckiego i Sodalicji Mariańskiej.

25 czerwca 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie.

W kolejnych latach, będąc wikariuszem w kilku parafiach diecezji katowickiej, w ramach działalności ponadparafialnej prowadził rekolekcje wyjazdowe dla ministrantów, które w roku 1955 przybrały ostatecznie formę 15-dniowej Oazy Dzieci Bożych, opartej na tajemnicach Różańca. W sierpniu 1955 r. przeżył swoje rekolekcje, prowadzone przez ks. Karola Wojtyłę w Krakowie. Te ćwiczenia duchowe przypadły w bardzo trudnym dla Sługi Bożego czasie, tuż przed wydaleniem go z diecezji, głównie za ofiarną posługę w ramach tzw. tajnej Kurii, wspomagającej wygnanych biskupów i sprzeciwiającej się przeprowadzeniu synodu diecezjalnego w Katowicach, które wówczas nosiły nazwę Stalinogród. W tym samym roku zbrodnicza organizacja, jaką była Służba Bezpieczeństwa, rozpoczęła działania operacyjne przeciwko ks. Franciszkowi pod kryptonimem „Zawada”. Od tej pory do śmierci w tzw. Polsce Ludowej zaliczany był do grona „głównych wrogów komunistycznego porządku”. 30 września 1955 r. wyjechał do Niepokalanowa, założonego przez innego więźnia Auschwitz – Maksymiliana Marię Kolbego, gdzie podczas tzw. urlopu naukowego, który traktował też jako czas odnowy wewnętrznej, zgłębił nauczanie, duchowość i metody pracy o. Maksymiliana.

29 sierpnia 1960 r. SB zlikwidowało centrum Krucjaty Wstrzemięźliwości, której ks. Franciszek przewodził, a która w ciągu zaledwie kilku lat osiągnęła liczbę ponad 100 tys. członków, nie licząc młodzieży i dzieci, w tym ok. 700 kapłanów z całej Polski. W październiku tego roku w Krościenku n. Dunajcem Sługa Boży napisał „Memoriał w sprawie likwidacji Krucjaty Wstrzemięźliwości”, który stał się pretekstem do jego aresztowania, więzienia i skazania. Czas ten nazwany został przez niego „rekolekcjami więziennymi”. Pamiętnik duchowy z tego okresu ukazuje piękne serce ks. Blachnickiego. Uwięzienie traktuje on jako czas łaski, którą intensywnie wykorzystuje.

W roku 1965 ks. Blachnicki obronił pracę doktorską pt. „Zasada bosko-ludzka F. X. Arnolda jako zasada formalna teologii pastoralnej i duszpasterskiej”. W kolejnych latach dzięki wielkiej pracy ks. Franciszka i jego współpracowników Bóg dał Kościołowi i Polsce Ruch Żywego Kościoła, zwany później Ruchem Światło-Życie.

W 1980 r. Sługa Boży stworzył plan Wielkiej Ewangelizacji „Ad Christum Redemptorem” – plan dotarcia z Ewangelią do każdego człowieka w Polsce. W swej pierwszej edycji przyniósł on wielkie poruszenie duchowe całej Polski.

Ks. Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r.

W 1995 r. otrzymał pośmiertnie Krzyż Oświęcimski. W tym samym roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

1 kwietnia 2000 r. doczesne szczątki sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego zostały przeniesione z Carlsbergu w Niemczech, gdzie mieści się założone przez niego Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie, do Krościenka n. Dunajcem, a następnie złożone w kościele Dobrego Pasterza, nieco poniżej tzw. Kopiej Górki – Centrum Ruchu Światło-Życie.

Reklama

Ufamy, że bieżący rok przyniesie nam kolejny wielki dzień – oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską heroiczności cnót sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, po zeszłorocznym jednogłośnie pozytywnym zaopiniowaniu przez watykańską komisję teologów.

Wszystkim członkom Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”, Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła i Unii Kapłanów Chrystusa Sługi życzymy, aby „nie przyjmowali na próżno łaski Bożej” i pomnażali otrzymane dary przez wytrwałe otwieranie się na działanie Łaski. Niech prorok i jego dzieło przeznaczone na nasze czasy nadal służy rodzeniu się życia w Kościołach lokalnych całego świata, tak jak to się dzieje dziś, szczególnie w kilku krajach Europy i Azji, ale też w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, na terenie Oceanii i Afryki.

Jakie ciche i delikatne jest działanie łaski we mnie! Dokonuje się ono bez hałasu i bez wysiłku. Można je porównać do procesów życiowych w przyrodzie: samego rośnięcia rośliny czy kwiatu nie widzimy ani nie słyszymy. Widzimy tylko skutki. Oto wstajemy rano i widzimy przepiękny, rozwinięty kwiat. Stwierdzamy, że jest, cieszymy się jego pięknem, ale samo jego stawanie się uszło naszej uwadze.
Ks. Franciszek Blachnicki, w więzieniu, 15 czerwca 1961 r.

2015-02-17 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwitnące oazy

Niedziela lubelska 14/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

ks. Franciszek Blachnicki

Agata Gajowiak/Ruch Światło-Życie

Sukces ks. Blachnickiego polega na tym, że ludzie oazy tworzą nową rzeczywistość wokół siebie – podkreślił R. Derewenda

Sukces ks. Blachnickiego polega na tym, że ludzie oazy tworzą nową rzeczywistość wokół siebie – podkreślił R. Derewenda

W przededniu setnych urodzin ks. Franciszka Blachnickiego przedstawiciele wszystkich gałęzi Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej dziękowali Bogu za dar ojca założyciela.

W sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji w Lublinie 20 marca odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św., a dr Robert Derewenda wygłosił okolicznościowa prelekcję pt. Ks. Franciszek Blachnicki – człowiek sukcesu?

CZYTAJ DALEJ

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa pielgrzymkowa u franciszkanów na Karłowicach

2021-06-12 14:42

ks. Łukasz Romańczuk

Od wczoraj, przy kościele pw. św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu - Karłowicach (franciszkanie), można oglądać wystawę: „Homo viator, czyli wyrusz w drogę - Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę”

Prezentacja wystawy dostępna na naszym kanale YouTube:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję