Reklama

Niedziela Kielecka

Przedszkole Sióstr Świętej Rodziny

Obecność osób konsekrowanych w świecie przybiera różne formy. Jedną z nich jest praca sióstr misjonarek ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny, które w Kielcach prowadzą Przedszkole Katolickie im. kard. Pietra Marcelina Corradiniego. Siostry są prekursorkami edukacji przedszkolnej w Kielcach. Obecnie w ich przedszkolu edukuje się 90 dzieci w wieku 3-6 lat, w czterech grupach wiekowych.

Początki były skromne, zaledwie czwórka dzieci. Do Kielc siostry przybyły z Palermo w 1990 r. Zgromadzenie na terenie miasta posługuje 25 lat, a od 2001 r. prowadzi przedszkole. Wśród pięciorga nauczycieli są trzy siostry: s. Nazarena – Sycylijka, dyrektor Przedszkola i Przełożona kieleckiej wspólnoty, s. Sara z Meksyku i s. Cecylia z Tanzanii. Łącznie pracuje tutaj ponad 10 osób, a wszyscy traktują swoją pracę bardzo poważnie – jako „Boże dzieło i misję ewangelizacyjną” – jak podkreśla s. Nazarena.

Przedszkole w ostatnich latach znacznie wypiękniało – to efekt trwającej blisko 4 lata rozbudowy. Zgromadzenie podjęto taką decyzję ze względu na zainteresowanie rodzin z całego miasta taką edukacją i formacją przedszkolną, jaką proponują siostry.

Reklama

Po rozbudowie placówki, która dwukrotnie zwiększyła swoją powierzchnię, znacznie poprawił się standard. Przybyło nowe skrzydło, a w nim sale dydaktyczne, wyposażone w zabawki edukacyjne i pomoce niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci, jest nowa obszerna sala wielofunkcyjna oraz nowa kuchnia z zapleczem – duma pracowników. Wreszcie można serwować pełnowartościowe, smaczne posiłki. Przybył piękny plac zabaw i nowy parking, co rozwiązało po części problemy z parkowaniem przy zatłoczonej ul. Prostej.

Przedszkole poza typowymi zajęciami, oferuje naukę języka angielskiego i włoskiego, opiekę logopedy i psychologa, rytmikę, naukę tańca, zajęcia teatralne oraz wiele imprez integracyjnych z udziałem całych rodzin i częstą obecnością biskupów kieleckich. Realizowany jest m.in. autorski program zgromadzenia, gdzie wartości chrześcijańskie przekazuje się np. za pomocą bajek. Ma miejsce także czytanie wybranych fragmentów Pisma Świętego z modlitwą, tak aby dzieci stopniowo i zgodnie z ich percepcją poznawały historię zbawienia. Nauczycielki dbają także o tradycję polską i rozwijanie „skarbu uczuć patriotycznych”.

Ważnym elementem cyklu wychowawczego pozostają rodzice. I tak 14 grudnia 2014 r. odbyło się np. spotkanie formacyjne dla rodziców, z Eucharystią przygotowaną po części przez dzieci, z prelekcją ks. dr. Rafała Dudały i pogłębianiem Słowa Bożego.

Reklama

Siostry podkreślają, że rodzice „bardzo demokratycznie” angażują się w różne zajęcia, np. w przygotowanie paczek świątecznych przy okazji wizyty dzieci z Pacanowa – podopiecznych tamtejszych sióstr kanoniczek i albertynek.

– W naszych czasach potrzebna jest edukacja prowadzona w duchu miłości, wartości, poszanowania człowieka oraz kształtowania postaw chrześcijańskich i patriotycznych. Pragniemy, aby wśród nas był zawsze klimat Nazaretu i atmosfera Świętej Rodziny – podkreśla s. Nazarena Scopelitti.

Warto dodać, że przedszkola katolickie w Kielcach prowadzi kilka zgromadzeń, m.in. Siostry Jezusa Miłosiernego, Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki.

2015-01-29 13:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: siostry prezentki podjęły wyzwanie #hot16challenge2

[ TEMATY ]

siostry

Siostry prezentki z Krakowa wzięły udział w akcji #hot16challenge2, której celem jest wsparcie pracowników służby zdrowia. Zostały one nominowane przez Skautów Europy.

Jak przekonują na kanale YouTube, na co dzień śpiewają chorał gregoriański, ale wyzwania to ich specjalność. „#Hot16challenge2 dotarł aż do Prezentkowa!” – oznajmiają, dodając, że dla słusznej sprawy rapu się nie boją. „Jedziemy z konkretem, nie lejemy wody” – rapują prezentki i zachęcają, by poznać ich „kalwaryjskie rymy”.

Siostry dziękują pracownikom służby zdrowia i wszystkim wolontariuszom. Zachęcają do wspierania lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. "Nie bądź sknera dla bohatera!" – proszą.

#Hot16challenge to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu do akcji kolejnych osób, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny. Zbiórka zorganizowana została na portalu siepomaga.pl.

Do kontynuacji projektu prezentki nominowały m.in. Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, pauliński Zespół VOX EREMI i Młodzież Trzeciego Tysiąclecia z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

List Papieża do Benedykta XVI po śmierci ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 12:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

VATICAN NEWS

ks. Georg Ratzinger

Franciszek napisał list kondolencyjny do Benedykta XVI po śmierci jego brata. Ks. Georg Ratzinger zmarł wczoraj w Ratyzbonie w 96. roku życia.

Franciszek wyraża uznanie za delikatność, jaką okazał mu Papież Senior, informując go o śmierci brata. Zapewnia o swym współczuciu i duchowej bliskości w tej chwili cierpienia.

Papież modli się za zmarłego „aby Pan życia w swym nieskończonym miłosierdziu wprowadził go do niebieskiej ojczyzny i obdarzył go nagrodą przygotowaną dla wiernych sług Ewangelii. Modlę się również za Waszą Świątobliwość – pisze dalej Papież – prosząc Boga Ojca, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, o umocnienie w chrześcijańskiej nadziei i czułe boskie pocieszenie”.

Na zakończenie Franciszek zapewnia o swej jedności z Benedyktem w przylgnięciu do Chrystusa Zmartwychwstałego, źródła nadziei i pokoju

CZYTAJ DALEJ

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

2020-07-03 20:05

[ TEMATY ]

ekologia

kampania

Andrzej Duda

PAP

Szklarska Poręba wizyta prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.

Prezydent odwiedził w piątek popołudniu Dolnośląskie Centrum Sportu, gdzie przedstawił "Eko-Kartę" zawierającą propozycje dla Polaków dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

"To jest deklaracja mojego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw już rozpoczętych i tych przyszłych na rzecz czystego powietrza, rozwoju źródeł energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, ochrony przyrody i właściwej gospodarki odpadami, a także obietnica podejmowania kolejnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną i promocję tych wartości wśród dzieci i młodzieży" - powiedział Duda.

Wskazywał, że już dziś wdrażany jest "cały szereg programów o charakterze ekologicznym, mających chronić powietrze i klimat". "Mamy nadzieję, że co najwyżej do 2035 roku połowa produkowanej energii elektrycznej to będzie energia produkowana ze źródeł odnawialnych, tzw. zielona energia. To będzie energia pochodząca z fotowoltaiki, z ferm wiatrowych, a także ze wszystkich innych zielonych źródeł, jakie tylko będziemy mogli wykorzystać" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, chodzi też o realizację przyjętych dwa lata temu założeń nowego miksu energetycznego dla Polski. Wskazał też na programy: "Czyste powietrze" - zakładający termomodernizację budynków i wymianę palenisk; "Twój Prąd", czyli dofinasowanie instalacji paneli fotowoltaicznych; "Miasto z klimatem" i "Dom z klimatem", czyli tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, gdzie jest więcej zieleni i zbiorników wodnych.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska, Piotr Doczekalski

mzk/ pdo/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję