Reklama

Niedziela Legnicka

Chobienia – na pokaz

Niedziela legnicka 1/2015, str. 5

[ TEMATY ]

przedszkolaki

przedszkole

Monika Łukaszów

Grupa przedszkolna z wizytatorami i katechetką

Kolejna lekcja pokazowa za nami. Tym razem z zadaniem tym zmierzyła się katechetka Joanna Bagińska w Chobieni. Lekcja odbyła się w tamtejszym przedszkolu i trzeba od razu dodać, że była to pierwsza taka lekcja wśród przedszkolaków. Katechezę przeprowadzono w czwartek 11 grudnia 2014 r. w nowo wybudowanym przedszkolu należącym do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chobieni. Wizytację przeprowadził dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Jarosław Kowalczyk. Wśród obserwatorów prowadzonej lekcji byli m.in.: ks. Leszek Kowalski, miejscowy dziekan, oraz katecheci z dekanatu Ścinawa.

Katecheza

Przeprowadzona wśród 4-latków katecheza dotyczyła dobrych uczynków i przygotowania serc przedszkolaków na przyjście Pana Jezusa. Katechetka starała się nauczyć dzieci, jak odróżniać dobro od zła oraz dobre uczynki od obowiązków. Poprzez opowiadanie, śpiew, wycinanie, a także rozmowę z dziećmi wyjaśniała, czym jest ten szczególny czas przygotowania i czekania na przyjście Dzieciątka Jezus. Jak mówi pani Joanna, dzieci mimo iż były bardzo aktywne, nie pokazały wszystkich swoich możliwości. Tremowała je nieco grupa obserwatorów.

Warto wspomnieć, że katechetka napisała na początku Adwentu specjalny list do wszystkich rodziców, w którym opisała przyswajane przez dzieci kolejne tematy związane z Adwentem, oraz zaprosiła ich ze swoimi dziećmi do udziału w Mszach św. roratnich.

Reklama

Katechetka

Pani Joanna, mimo iż jest nauczycielem od 25 lat, katechezy uczy od blisko roku i to właśnie wśród przedszkolaków. Na co dzień uczy gimnazjalistów fizyki, chemii i zajęć technicznych. I jak mówi, jest ogromna różnica między nauką przedszkolaków a nauką młodzieży. – Mogę powiedzieć, że wśród gimnazjalistów odpoczywam – mówi katechetka. – Chociaż młodzież jest dzisiaj trudna, trzeba do nich jakoś dotrzeć. Stosując różne metody aktywizujące, można ich zaciekawić i podyskutować na różne tematy. Człowiek w jakimś sensie staje się dla nich autorytetem. W przedszkolu to nie ma znaczenia. Te dzieci mają swój świat i trzeba naprawdę wielkiej sztuki, żeby one chciały współpracować i żeby to jakoś zadziałało. Jak sobie przypomnę moje początki wśród przedszkolaków to muszę przyznać, że nie było łatwo. Tutaj trzeba mieć oczy szeroko otwarte i przez cały czas trwania zajęć trzeba być bardzo aktywnym i przygotowanym na wszystko. Po ponad roku pracy z dziećmi nauczyłam się już być przygotowana na różne sytuacje, a w torebce zawsze noszę obrazki, puzzle i cukierki – opowiada.

Przedszkole

Chociaż przedszkole oddano do użytku w lipcu 2014 r. to jego uroczyste otwarcie odbyło się dopiero w październiku (o czym pisaliśmy na naszych łamach). Jak mówi dyrektor placówki Roman Kuziak, budowa trwała zaledwie 9 miesięcy, bowiem pierwsze prace rozpoczęły się zaledwie w październiku 2013 r. Dzisiaj przedszkolaki uczą się w nowym, pięknie wyglądającym i bardzo dobrze wyposażonym budynku – dodaje dyrektor. Przedszkole dysponuje 5 salami dydaktycznymi oraz w pełni wyposażoną salą sportową. W naszym przedszkolu w godzinach od 6.30 do 16 przebywa ponad 120 dzieci z Chobieni i okolicznych miejscowości, należących do gminy, z których są dowożone specjalnymi autobusami. Są to dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Zajęcia odbywają się w 5 grupach wiekowych. Opiekę pedagogiczną i dydaktyczną nad dziećmi sprawuje 8 nauczycieli stałych, 2 nauczycieli w zastępstwie oraz dwóch katechetów i nauczycieli języka angielskiego. – Jesteśmy wdzięczni wielu osobom, a szczególnie wójtowi Gminy Rudna Władysławowi Bigusowi, który jest mocno zaangażowany w rozwój oświaty na naszym terenie i cały czas wspiera naszą działalność oraz całego zespołu szkolno-wychowawczego – podsumowuje Roman Kuziak.

2014-12-22 16:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi patrioci

Niedziela przemyska 47/2019, str. 3

[ TEMATY ]

przedszkolaki

święto niepodległości

Stanisław Gęsiorski

Maluchy z Publicznego Przedszkola Sióstr Felicjanek

Na kilka dni przed świętem Niepodległości na przemyskim Rynku o godz. 11.11 wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, wyśpiewany przez dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli, którzy przybyli wraz ze swoimi opiekunami i nauczycielami. – To jest święto, z którego powinniśmy być dumni i podczas którego powinniśmy się cieszyć – mówił do zgromadzonych prezydent Wojciech Bakun, który następnie zaprosił do zaśpiewania hymnu państwowego.

Mazurkowi Dąbrowskiemu, który wybrzmiał z ust młodych mieszkańców Przemyśla, przewodniczył dyrygent Piotr Szelążek wraz z młodzieżowym chórem „Vox Iuventum” oraz chórem I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Podniosłość tej chwili podkreślały stroje w barwach narodowych. Najmłodsze dzieci zachwycały zaangażowaniem i wzruszały szczerością.

CZYTAJ DALEJ

Wyborcy Bosaka przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Stworzyli klip "MimoWszystkoDuda"

2020-07-06 15:29

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

youtube.com/MimoWszystkoDuda

W sieci pojawiło się krótkie nagranie pod tytułem: „Mimo wszystko Duda”. Jak tłumaczą autorzy, to oddolna akcja patriotów, którzy w pierwszej turze wyborów prezydenckich zagłosowali na Krzysztofa Bosaka, a w drugiej zagłosują - „mimo wszystko” - na Andrzeja Dudę.

„Mimo Wszystko Duda”

Polska to ogromna odpowiedzialność, a jako narodowcowi nie wypada mi postąpić inaczej. PAD to nie mój kandydat, ale Rafał Trzaskowski to nie moja cywilizacja — stwierdził Marek Miśko, twórca głośnej kampanii „Respect Us”, związany z wSensie.tv i Fundacją Polska Ziemia.

W ramach akcji „MimoWszystkoDuda” opublikowano nagranie, w którym wyborcy Krzysztofa Bosaka opowiadają, dlaczego w II turze wyborów prezydenckich postawią na Andrzeja Dudę. Są to głosy pragmatyczne. Zwolennicy Konfederacji i narodowcy nie wyobrażają sobie, by prezydentem RP został liberalno-lewicowy Rafał Trzaskowski. Dlatego stawiają na „pozytywnego” i bliskiego ich wartościom kandydata walczącego o reelekcję na najwyższy urząd w państwie.

„Nie chcę, by Polska znalazła się w potrzasku”

- Powiem wam, co się stanie, kiedy wybory wygra Rafał Trzaskowski. Donald Tusk wróci do kraju i stanie na czele zjednoczonej opozycji. Najpóźniej w marcu ‘21 roku ten sam Donald Tusk zostanie premierem Polski. Pamiętam te czasy. Nie mam specjalnych złudzeń co do Andrzeja Dudy. Mimo wszystko… Duda — podkreśla Miśko.

To będzie wybór moralny, między cywilizacjami — stwierdza historyk Leszek Żebrowski.

Nie chcę, by Polska znalazła się w potrzasku. Dlatego w II turze zagłosuję na kandydata pozytywnego – Andrzeja Dudę — mówi przedsiębiorca dr Tomasz Dorosz

Jako osoba o narodowych poglądach nie wyobrażam sobie, aby przez najbliższe 5 lat reprezentował mnie w świecie człowiek, dla którego moje wartości, są rasistowskie, faszystowskie czy ksenofobiczne — opowiada 24-letni Bartek.

To niezwykle trudny wybór, ale nie wspierając rewolucji z Zachodu, która niszczy nasze wartości, po prostu dajemy sobie czas na alternatywę — stwierdza Damian Kita ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Uczestnicy nagrania – narodowcy i wyborcy Krzysztofa Bosaka - powtarzają: „Mimo wszystko Duda”.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek wsparł „Kromkę Chleba"

2020-07-06 22:57

archiwum

Działająca w Tarnowie od 17 lat Fundacja „Kromka Chleba” pomaga i wspiera osoby bezdomne oraz ubogie, prowadząc dla nich noclegownię, misję dworcową – łaźnię, organizują również spotkania świąteczne przy wspólnym stole. Z działalności pomocowej organizacja pozarządowa nie zrezygnowała także w czasie pandemii. Teraz inicjatywę dostrzegł i wsparł papież Franciszek, który przez ręce Jałmużnika Papieskiego, kard. Konrada Krajewskiego przekazał tarnowskiej fundacji 5 tys. euro!

Prezes fundacji, Anna Czech podkreśla: - Dzięki tej pomocy przez kolejne miesiące nie będziemy musieli się martwić, skąd pozyskać środki na czynsz, media, środki czystości i higieny osobistej, szczególnie ważne i niezbędne w czasie trwającej epidemii.

Z przekazanych informacji wynika, że odkąd została uruchomiona łazienka, udzielono tam około pięćdziesięciu tysięcy usług w postaci kąpieli, możliwości wyprania rzeczy, ogolenia się oraz wypicia ciepłego napoju w atmosferze wzajemnego wsparcia. Fundacja stara się też zapewnić gorące posiłki pozyskiwane od darczyńców (np. lokalnych restauracji).

- Wsparcie Papieża jest o tyle istotne, że Fundacja buduje również pierwsze w mieście stacjonarne Hospicjum Via Spei dla chorych na raka – zaznacza Anna Czech. I dodaje: - Obecnie w planie mamy montaż drzwi wewnętrznych. Pandemia zaskoczyła wszystkich, przewartościowała nasze życie, ale też bardzo utrudniła nam dokończenie budowy. Czas epidemii się skończy, zostaną jednak dotychczasowe problemy osób cierpiących na nowotwory. Nie możemy zostawić ich w obliczu nieuleczalnej choroby, tuż przed metą budowy. Działamy dalej i wierzymy, że z Bożą Opatrznością i ludzką dobrocią uda nam się ukończyć to dzieło.

Fundacja prowadzi obecnie zbiórkę na portalu Siepomaga.pl, gdzie zbiera środki na zakup 89 sztuk skrzydeł drzwiowych wewnętrznych. Zbiórka znajduje się pod adresem https://www.siepomaga.pl/hospicjumviaspei Szczegółowe informacje o działalności Fundacji można znaleźć na stronie www.kromkachleba.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję