Śmierć królowej Fabioli
Kościół i naród belgijski pogrążony w żałobie
Episkopat Belgii wyraził współczucie rodzinie królewskiej z powodu śmierci królowej Fabioli, małżonki zmarłego w 1993 r. króla Baldwina I Koburga. Królowa Fabiola zmarła w wieku 86 lat. W swoim przesłaniu belgijscy biskupi podkreślili, że ta pochodząca z Hiszpanii monarchini, której król Baldwin oświadczył się w Lourdes, opuściła swą ojczyznę z miłości do swego małżonka. Jej miłość wspierała króla Belgów, określanego jako najbardziej umiłowanego ze wszystkich panujących. Sprawiła też, że pomimo iż nie mogła mieć dzieci, stała się matką swych poddanych, zwłaszcza zranionych przez życie. Była osobą głębokiej wiary, związaną z ruchem Odnowy w Duchu Świętym. Wraz z mężem niosła pomoc dzieciom upośledzonym i będącym ofiarami gwałtu. Biskupi belgijscy wezwali wiernych do modlitwy za królową Fabiolę, dziękując jednocześnie za dzieło jej życia. Co najmniej trzykrotnie odwiedziła Polskę: w latach 70. wraz z małżonkiem, następnie w 1990 r. oraz w 2005 r. Przy tych okazjach była też w sanktuarium na Jasnej Górze.
(KAI)
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ostatnia szansa
Pakistanka Asia Bibi może być uratowana
Reklama
Pakistan, mała wioska Ittan Wali. Asia Bibi, matka pięciorga dzieci, szczęśliwa żona kochającego męża, chrześcijanka, pracuje w upalny dzień przy zbiorach falsy. Zmęczona doskwierającym upałem, postanawia napić się wody z pobliskiej studni. Pracujące razem z nią muzułmanki uznają, że chrześcijanka, pijąc ze studni - „zanieczyściła” ją. Kiedy Asia Bibi próbuje dyskutować z nimi, broniąc swej wiary, zostaje ciężko pobita. Tylko aresztowanie przez policję chroni ją przed linczem.
Zostaje jednak oskarżona o bluźnierstwo przeciw Mahometowi i skazana na najwyższy wymiar kary - śmierć. W oczekiwaniu na wyrok - oraz na odwlekane w nieskończoność rozprawy apelacyjne - przebywa w pozbawionej okien, zlewu i ubikacji izolatce. Jedyni sprawiedliwi pośród urzędników państwowych, którzy wstawiali się za nią, zostają zamordowani przez fanatyków domagających się jej śmierci.
Czy wypicie kubka wody było jej jedyną zbrodnią? Nie! Dopuściła się jeszcze gorszego „przewinienia”. Przyznała się do wiary w Jezusa Chrystusa.
Na świecie ciągle są kraje, w których wyznawanie Chrystusa jest przestępstwem i powodem do prześladowań. Sprawa Asi Bibi od 2010 r., kiedy to chrześcijanka została skazana na karę śmierci przez powieszenie za „kalanie świętego imienia proroka Mahometa”, bulwersuje światową opinię publiczną. Setki organizacji i tysiące ludzi z całego świata - w tym sam Ojciec Święty! - głośno apelowało o uwolnienie Asi. Niestety, 16 października 2014 r. pakistański sąd apelacyjny pod naciskiem islamskich fanatyków potwierdził wyrok śmierci.
Reklama
Asia Bibi potrzebuje naszej pomocy. Wyrok może zostać anulowany przez prezydenta Pakistanu, który dysponuje prawem łaski. Musimy jednak wywrzeć na nim jak największą presję. Liczy się każdy apel, każdy sprzeciw - Twój sprzeciw. Nie zwlekaj, wejdź na: www.protestuj.pl, by pomóc uratować życie gorliwej i nieugiętej w wierze chrześcijanki.
* * *
Nie można też nie dostrzegać innej bolesnej plagi dzisiejszego świata: zjawiska terroryzmu, nastawionego na zabijanie i niszczenie bez różnicy ludzi i dóbr, na tworzenie klimatu strachu i niepewności, często również poprzez więzienie zakładników. Nawet gdy jako motywację tej nieludzkiej praktyki podaje się jakąś ideologię czy dążenie do stworzenia lepszego świata, akty terroryzmu nigdy nie mogą być usprawiedliwione. Tym bardziej gdy - jak to się dzisiaj zdarza - te decyzje i akty przybierające niekiedy rozmiary prawdziwej masakry, porywanie osób niewinnych i niezamieszanych w konflikty, mają na celu propagandę własnej sprawy; albo też, co gorsze, są celem samym w sobie, gdy zabija się tylko dla zabijania.
Jan Paweł II
Encyklika „Sollicitudo rei socialis” (24)
Krótko
Betlejemskie Światło Pokoju po raz 27. zapłonie w Europie i po raz 23. w Polsce. Skauci z całej Europy, w tym harcerze z ZHP, niosąc lampiony ze światłem z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, chcą podzielić się radosną nowiną i krzewić w ten sposób uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. W tym roku uroczyste przekazanie ognia odbędzie się 14 grudnia w miejscowości Svit, niedaleko Popradu. Na Słowację ogień trafi z Wiednia, gdzie dzień wcześniej, 13 grudnia, skauci przywiozą go z Betlejem.
Patriarchat moskiewski nie wyklucza możliwości spotkania patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem, o czym Ojciec Święty wspomniał podczas konferencji prasowej w czasie lotu ze Stambułu do Rzymu. Według rosyjskich prawosławnych, dziś jest to trudne z powodu postawy grekokatolików na Ukrainie.
Petro Poroszenko - prezydent Ukrainy zapowiedział, że wojska ukraińskie wstrzymają ogień na wschodzie kraju 9 grudnia br. Rosja nadal ściąga w rejony swojej zachodniej granicy nowe rodzaje uzbrojenia.
Polscy żołnierze zakończyli 14-letnią misję w Afganistanie. W tym czasie zginęło tam 43 żołnierzy i 2 pracowników cywilnych, a 361 osób zostało rannych. Misja kosztowała 6 mld zł. Razem z żołnierzami wyjechali też nasi dyplomaci. Polska ambasada została zamknięta.
17 stanów USA wystąpiło do sądu federalnego przeciwko prezydentowi USA. W ten sposób wyrażają swój sprzeciw wobec wydania przez Baracka Obamę rozporządzenia wykonawczego o reformie przepisów imigracyjnych. Zdaniem wnioskodawców, Obama zbytnio rozszerzył swoje kompetencje.
Brytyjska prasa alarmuje, że Al-Kaida planuje zamach na samoloty pasażerskie przed świętami Bożego Narodzenia. Media powołują się na informacje służb specjalnych.