Reklama

Widziane z Brukseli

Kościół jest jeden

„Nie ma Kościoła łagiewnickiego i toruńskiego. Jest jeden Chrystusowy Kościół”.

Niedziela Ogólnopolska 50/2014, str. 47

Katarzyna Cegielska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W trakcie ostatnich, rocznicowych obchodów Radia Maryja w Toruniu kard. Stanisław Dziwisz powiedział: - Jedność jest bezcennym darem. Ten najbliższy współpracownik i przyjaciel św. Jana Pawła II przybył z Krakowa, którego jedną z dzielnic są Łagiewniki. Od wielu lat stanowiły one symboliczno-propagandowy punkt odniesienia dla rzekomego podziału Kościoła katolickiego w Polsce. Teorie tego typu wygłaszano nie tylko w naszym kraju, ale także eksportowano za granicę. Dowodzono, że od czasu, gdy 23 lata temu z Torunia zaczęło nadawać Radio Maryja, nad katolikami w Polsce nie tylko zawisła groźba rozbicia jedności, ale stała się ona rzeczywistością.

Pomimo, że Ojciec Święty Jan Paweł II już w roku 1995 oznajmił: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio, co się nazywa Radio Maryja”, to media zagraniczne, szczególnie europejskie, twierdziły, że rozłam w polskim Kościele faktycznie nastąpił. Przykładowo, poczytny dziennik niemiecki na początku 2006 r. alarmował: „Radio Maryja spaltet die Kirche Polens” (Radio Maryja dzieli polski Kościół). Gdzie indziej czytamy, że niektórzy polscy socjologowie wieszczą rychłe rozbicie Kościoła katolickiego w Polsce. Idąc tym tropem, media francuskie, brytyjskie, a także austriackie zarzucały środowisku Radia Maryja ksenofobię, demagogię i antysemityzm. Szczególnie krzywdzący był ten ostatni zarzut, który podniósł brytyjski dziennik w związku z wizytą ojca dyrektora dr. Tadeusza Rydzyka w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Natychmiast wysłałem oficjalną prośbę do redakcji o podanie choćby jednego dowodu potwierdzającego te oszczerstwa i od ponad dwóch lat cierpliwie czekam na odpowiedź.

Wierzę, że zagraniczne media odnotowały homilię kard. Dziwisza w Toruniu i zrewidują swój dotychczasowy pogląd. A mówił on m.in: - Dla krytykujących Radio Maryja stan napięcia powinien również prowadzić do głębszej refleksji, niepoddającej się łatwym uprzedzeniom i niepoprzestającej na utrwalonej niechęci. Głównym przesłaniem, z jakim Kardynał przyjechał na urodziny Radia Maryja do Torunia, była jedność Kościoła w Polsce. Rozwiał on wszelkie dotychczasowe wątpliwości. Stwierdził jasno i stanowczo: - Nie ma Kościoła łagiewnickiego i toruńskiego. Jest jeden Chrystusowy Kościół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-12-09 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyrazy współczucia abp. Andrzeja Przybylskiego po śmierci górników

2025-12-23 11:10

[ TEMATY ]

abp Andrzej Przybylski

Vatican Media

Abp Andrzej Przybylski zapewnia o swojej modlitwie po wypadku w KWK Pniówek.

Szanowny Panie Prezesie,
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Rok Jubileuszowy był czasem łaski, w którym uczyliśmy się zakorzeniać w chrześcijańskiej nadziei

Niech jubileuszowe doświadczenie przebaczenia, odnowienia relacji i odkrywania obecności Chrystusa w naszej codzienności umocni naszą odwagę, by w świecie pełnym niepewności być znakiem nadziei dla innych – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji kończącego się Roku Jubileuszowego 2025.

Przewodniczący KEP przypomniał, że dobiega końca Rok Jubileuszowy 2025, przeżywany pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. „Był to czas łaski, w którym uczyliśmy się zakorzeniać w chrześcijańskiej nadziei i dzielić się nią z innymi” – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Miał być prezent, wyszła rózga

2025-12-24 06:33

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

W sporze o ostatnie decyzje sądu i działania prokuratury warto na chwilę odłożyć emocje i wrócić do podstaw. Nie politycznych sympatii ani medialnych narracji, lecz do prawa. Bo niezależnie od tego, kogo dotyczą sprawy i jakie budzą emocje, procedura karna i nie tylko, ale litera prawa mają swoje jasno określone reguły.

Sąd, rozpatrując wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu, musi mieć dostęp do całości materiału dowodowego, którym dysponuje prokuratura. To nie jest kwestia uznaniowa ani „dobrej woli” sędziego, lecz wymóg wynikający wprost z kodeksu postępowania karnego. Niby drobiazg, ale gdy podważany, urasta do rangi Dużego Sporu. Gdyby sprawa nie dotyczyła znanego polityka prawicy, to żaden prawnik nie podważałby rzeczywistości, w której jeżeli materiał jest niepełny, to sąd nie tylko może, ale wręcz musi wstrzymać się z decyzją. W przeciwnym razie odpowiadałby za rozstrzygnięcie podjęte bez pełnej wiedzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję