Sprawy związane z organizacją pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 r. były jednym z głównych tematów Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Wybrano Komitet Organizacyjny Pielgrzymki, na którego czele stanął bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniał on, że głównym punktem papieskiej pielgrzymki będą Światowe Dni Młodzieży. - Tu przygotowania idą już pełną parą, sprawy są bardzo zaawansowane, ale chodzi również o przygotowanie całego pobytu Ojca Świętego w Polsce - zauważył bp Miziński. Biskupi liczą, że oprócz Krakowa Papież odwiedzi również inne miasta, głównie w związku z 1050. rocznicą chrztu Polski. - Wymienia się tu: Kraków, Częstochowę, Warszawę, Poznań i Gniezno. Zastępcą przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Papieskiej Pielgrzymki w Polsce został bp Damian Muskus z Krakowa, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016. Powołane zostały także komitety: ekonomiczny, któremu będzie przewodniczył ks. Janusz Majda, ekonom Konferencji Episkopatu Polski; medialny, na którego czele stanął Marcin Przeciszewski wraz z Katolicką Agencją Informacyjną, oraz liturgiczny, któremu przewodniczyć będzie ks. dr Stanisław Mieszczak, sercanin.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radio Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.
Cztery wizerunki świętych z kaplicy Santa Isabel, na terenach wiejskich Presidente Juscelino (MA) w Brazylii zostały zniszczone i wyrzucone na drogę. Do aktu wandalizmu doszło w środę 12 lutego wczesnym rankiem.
Archidiecezja São Luís do Maranhão w swoim oświadczeniu „stanowczo potępiła przejawy nietolerancji religijnej”, do jakich doszło w kościele.
Chcemy modlić się z Wami i za Was - mówi abp Wojciech Polak, zwracając się w krótkim nagraniu do osób skrzywdzonych. Przygotowane na ten rok materiały duszpasterskie na Dzień modlitwy i solidarności są głosem zranionych wykorzystaniem. Biskupi wyznaczyli w diecezjach główne miejsca modlitwy i spotkania tych, którzy chcą wyrazić solidarność z osobami skrzywdzonymi.
Karmelita bosy o. Mateusz Filipowski poprosił osoby zranione wykorzystaniem, by podzieliły się z nim „osobistymi stacjami drogi krzyżowej, które przechodzą”. Stały się one osnową rozważań Drogi Krzyżowej przygotowanej na tegoroczny Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, który obchodzony będzie 7 marca.
Watykan: do 23 lutego anulowane papieskie audiencje
2025-02-18 11:33
st /KAI
Do najbliższej niedzieli, 23 lutego odwołane są wszystkie zobowiązania papieża, który został przyjęty do kliniki Gemelli z powodu polimikrobiologicznej infekcji dróg oddechowych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
„Ze względu na stan zdrowia Ojca Świętego, audiencja jubileuszowa w sobotę 22 lutego została odwołana a do celebrowania Mszy Świętej z okazji Jubileuszu Diakonów, zaplanowanej na niedzielę 23 lutego o godz. 9. 00 w Bazylice Świętego Piotra, papież Franciszek delegował ks. abpa Rino Fisichellę, pro-prefekta Dykasterii ds. Ewangelizacji - czytamy w watykańskim komunikacie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.