Reklama

Kultura

Z pieśnią na ustach

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

muzyka

piosenka

Archiwum ks. Arkadiusza Jakubczaka

Zespół "Lechici"

Zespół

W dniach 24-26 października 2014 r. odbył się w Hrubieszowie XIX Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Na festiwal przybyło z całej Polski aż 47 podmiotów wykonawczych. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się w piątek 24 października w Hrubieszowskim Domu Kultury. Artystów oceniała Rada Artystyczna pod przewodnictwem Alicji Saturskiej z Zamościa. Sobotni koncert inauguracyjny rozpoczął się hymnem festiwalowym „Młodością Kolumbów”, odśpiewanym przez zespół „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały. Sala mieszcząca prawie 500 osób, wypełniona była do ostatniego miejsca. Ks. prał. ppłk. Andrzej Puzon – kapelan 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, odczytał przesłanie biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, w którym m.in. padły słowa: „Pieśń religijna i patriotyczna w historii oręża polskiego ma swoją długą i piękną tradycję. Stanowi integralną część naszej narodowej kultury, łączy przeszłość z przyszłością, utrwala dorobek duchowy naszych przodków oraz jest jednym z ważniejszych środków wychowania historycznego i narodowego. Szczególnie ważną rolę pieśń religijna i patriotyczna odegrała podczas wojen i powstań narodowych. To pieśń pozwalała przetrwać trudne chwile, dodawała sił i była nieodłączną towarzyszką walczących żołnierzy. Bogactwo zawarte w muzyce religijnej i patriotycznej pobudza wrażliwość każdego pokolenia oraz pozwala doświadczyć Bożej obecności”. Publiczność wysłuchała koncertu zespołu „Lechici” oraz recitalu pt. „Spacerkiem po operze” w wykonaniu Aleksandry Opały-Wójcik. Gościem drugiego dnia festiwalowego był zespół „Bracia”.

26 października w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie została odprawiona Msza św. w intencji uczestników festiwalu. W Eucharystii wzięli udział: dowództwo 2 Pułku Rozpoznawczego, rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wraz z chórem, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, urzędnicy województwa, starostwa i miasta oraz służby mundurowe. Oprawę muzyczną zapewnili uczestnicy festiwalu. Homilię wygłosił ks. prał. Andrzej Puzon, który mówił o potrzebie bycia świadkami wiary w Boga, budowaniu duchowego Kościoła i odpowiedzialności za współtworzenie oblicza Kościoła. O godz. 16.00 odbył się koncert galowy. Ogłoszono werdykt jury, które po wysłuchaniu 47 wykonawców (34 w kategorii solistów i 13 zespołów, w tym 2 chóry), przyznało: wyróżnienie dla najlepszego wykonawcy w mundurze, otrzymał je Paweł Czarnecki z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, wyróżnienia w kategorii zespołów otrzymali: Zespół „Błękitne berety” z Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy, Zespół „Ficco” z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Zespół „Zieloni” z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – Placówka Straży Granicznej w Hrubieszowie, wyróżnienie w kategorii solistów: Karolina Sobczuk, Klub Batalionowy w Zamościu, III miejsce w kategorii zespoły: Zespół „Akwarium” z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Chór „Ad Gentes” z Klubu 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, III miejsce w kategorii solista: Weronika Pankiewicz z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Marta Kopeć z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, Patrycja Adamska z Klubu Wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku, II miejsce w kategorii zespół: Zespół „El Fuego” z Klubu Wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku, Chór Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, II miejsce w kategorii solista: Weronika Cichocka z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Kinga Kowalkowska z Klubu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie, Karolina Nowakowska z Klubu Wojskowego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku, I miejsce w kategorii zespół: Zespół „Presto” z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, I miejsce w kategorii solista: Agnieszka Podubny z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Jury doceniło wysoki poziom tegorocznych prezentacji artystycznych i dostrzegło również, że jest coraz liczniejsze grono wykonawców, miłośników pieśni patriotycznych i religijnych. Szczególną uwagę zwróciło na różnorodność form muzycznych, ciekawe aranżacje, oryginalne instrumentarium. Wyraziło także uznanie instruktorom i animatorom życia kulturalnego służb mundurowych za trud przygotowania ciekawych prezentacji artystycznych dla swoich podopiecznych. Zwieńczeniem XIX Festiwalu Pieśni patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego w Hrubieszowie był koncert zespołu „Brathanki”.

2014-11-13 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert młodych skrzypków

Niedziela częstochowska 8/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

muzyka

koncert

Bartosz Rogowski

Występ młodych skrzypków z Częstochowskiej Szkoły Suzuki

Występ młodych skrzypków z Częstochowskiej Szkoły Suzuki

15 młodych skrzypków z Częstochowskiej Szkoły Suzuki, w wieku od 3 do 15 lat, 2 lutego zagrało koncert w parafii św. Faustyny w Częstochowie

Takiego zakończenia okresu bożonarodzeniowego jeszcze nie mieliśmy – cieszył się ks. prob. Wojciech Pelczarski, który jest przyjacielem i nieformalnym kapelanem szkoły. Skrzypce tak pięknie brzmią i jak żaden inny instrument pasują do szopki, którą żegnamy. Młodzi muzycy gościli w tej parafii nie pierwszy raz. W czerwcu dali tu koncert na zakończenie roku szkolnego.

CZYTAJ DALEJ

Męczennice z Nowogródka

Historia męczeństwa 11 nazaretanek z Nowogródka jest równocześnie zwykła i niezwykła. Zwykła, bo przecież czas II wojny światowej obfitował w heroiczne postawy ludzi, włącznie z oddaniem życia. Nazaretanki są w tym ofiarowaniu się niezwykłe, bo uczyniły je wszystkie, cała wspólnota, 12 sióstr!

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Rozpoczęcie Warsztatów w Drodze

2021-08-02 19:38

Katarzyna Krawcewicz

Mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze 2 sierpnia rozpoczęły się Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze.

Pielgrzymi wyruszą na trasę 3 sierpnia, a ich pierwszym postojem będzie parafia Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze. Z Winnego Grodu wyjdzie 20 osób, pozostali pątnicy będą dołączać się po drodze. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję