Proboszcz parafii i kustosz sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie świętował 45-lecie kapłaństwa oraz 10-lecie duszpasterskiej pracy w papieskiej wspólnocie. Jubileusz zbiegł się w czasie z przejściem ks. prał. dr. Tadeusza Pajurka na emeryturę. Z tej okazji w świątyni , będącej świadkiem spotkania milionowej rzeszy wiernych z papieżem Janem Pawłem II, odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, z udziałem licznie zgromadzonych parafian i gości. – Dziękujemy Bogu za to, że okazuje nam swoją dobroć przez ludzi, posyła dobre natchnienia, wskazuje drogę do realizacji szlachetnych celów – powiedział metropolita.
Reklama
Jubilat umieścił na pamiątkowym obrazku słowa św. Jana Pawła II: - „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”. – W imieniu własnym i moich poprzedników: abp. Bolesława Pylaka i abp. Józefa Życińskiego, dziękuję ks. Tadeuszowi, że przez 45 lat był wierny tej papieskiej sentencji – powiedział abp Stanisław Budzik. Jak przypomniał, ks. Pajurek przez pierwsze 5 lat po święceniach pracował gorliwie jako wikariusz w Hrubieszowie; były to czasy stanu wojennego i represji wobec „Solidarności”, a ks. Tadeusz jako kapelan więzienny odważnie pomagał uwięzionym działaczom i ich rodzinom. Ważną częścią jego kapłańskiego życia była i jest praca charytatywna, zwłaszcza duszpasterstwo chorych i służby zdrowia. Jednym z dzieł życia jest Misericordia Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym, w szczególny sposób służące osobom zmagającym się z problemami psychicznymi. W ramach tej aktywności powstał kompleksowy ośrodek rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz przyszpitalny kościół św. Judy Tadeusza w Lublinie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Realizując wielkie i piękne dzieła, ks. Tadeusz Pajurek pełnił równocześnie ważne zadania w diecezji, m.in. przez 15 lat był dyrektorem ekonomicznym archidiecezji lubelskiej, a od 12 lat jest wikariuszem biskupim do spraw personalnych. Wszystkie talenty, umiejętności i doświadczenia przydały mu się przez ostatnie 10 lat podczas pełnienia funkcji proboszcza w tutejszej parafii – podkreślił abp Budzik. Wśród prac podjętych w sanktuarium Świętej Rodziny znalazły się m.in. kompleksowa renowacja kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz remont świątyni. W czasie pełnienia urzędu proboszcza dokonały się liczne dzieła liturgiczne i duszpasterskie, jak konsekracja świątyni i ustanowienie sanktuarium. Metropolita zapowiedział, że chociaż ks. Pajurek przechodzi na emeryturę, nie zaprzestanie duszpasterskiej aktywności. Najbliższy czas poświęci na budowę Centrum Jana Pawła II, w którym znajdzie się m.in. multimedialna biblioteka utrwalająca i propagująca dziedzictwo papieża-Polaka. – Dziękuję za troskę o lud wierny, powierzony twojej duszpasterskiej pieczy; za posługę przepowiadania Słowa Bożego i za sprawowany sakramenty. Niechaj wdzięczność okazywana przez parafian i współbraci kapłanów pozostanie znakiem więzi ludzi, dla których przez swoją posługę Kościół stawał się i staje autentyczną wspólnotą wiary i międzyludzkiej solidarności – powiedział metropolita.
Po Eucharystii był czas na radosne spotkanie oraz niekończące się gratulacje i życzenia. Słowa wdzięczności i uznania wyrazili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji oświatowych i kulturalnych oraz parafianie reprezentujący liczne grupy formacyjne i modlitewne. Goście dziękowali za długoletnią, pełną oddania służbę, za świadectwo głębokiej wiary oraz troskę o duchowe dobro, za liczne dzieła podjęte w przestrzeni społecznej, kulturalnej i materialnej parafii, miasta i diecezji.