- Ten pierwszy etap - w ostatnim czasie - wygląda inaczej. Kandydat umawia się osobiście na rozmowę z księdzem rektorem i zanim przyjedzie na tzw. dzień rekrutacyjny umawia się na rozmowę z rektorem - powiedział ka. dr Jacek Kacprzak, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Wśród dokumentów, które należy przygotować powinny się znaleźć:
Pomóż w rozwoju naszego portalu
1. Podanie – prośba o przyjęcie do Seminarium zaadresowana do Księdza Rektora (napisana własnoręcznie)
2. Życiorys w formie opisowej (napisany własnoręcznie)
3. Świadectwo przyjęcia sakramentów chrztu i bierzmowania
4. Opinia Księdza Proboszcza parafii zamieszkania
5. Świadectwo maturalne – oryginał
6. Świadectwo ukończenia szkoły średniej
7. Świadectwo ukończenia nauki religii w szkole średniej (jeżeli było dawane oddzielnie)
8. Fotografia legitymacyjna w formie papierowej (3 szt.) i cyfrowej
9. Zaświadczenie o niekaralności
- W tym roku dniem rekrutacyjnym będzie sobota 13 września br. - zapraszamy na godzinę 9:00 do seminarium. Głównym punktem tego dnia będzie egzamin z zakresu wiedzy katechizmowej na poziomie szkoły średniej. Po tym dniu kandydaci otrzymają decyzję czy zostali lub nie zostali przyjęci na rok propedeutyczny - dodaje ks. Kacprzak. - Pierwszym okresem formacji w naszym seminarium jest rok propedeutyczny - czyli rok wstępny. Przez ten rok kandydaci przebywają poza główną siedzibą seminarium w Łasku-Kolumnie i tam odbywa się pierwszy rok formacji i studiów - dodał duchowny.
Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi powołał do istnienia 9 sierpnia 1921 roku pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej bp Wincenty Tymieniecki. Aktualnie w WSD, na sześciu kursach studiuje 34 alumnów, wśród których jest czterech wyświęconych w tym roku diakonów oraz pięciu kleryków z roku propedeutycznego.