Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Atak na życie trwa

Aborcja w warszawskim Szpitalu im. Świętej Rodziny

Zaledwie dwa dni po odwołaniu prof. Bogdana Chazana z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny – 23 lipca br. dokonano w tej placówce aborcji. Jak wynika z podanego do publicznej wiadomości projektu wystąpienia po kontroli przeprowadzonej przez władze Warszawy – organ założycielski placówki – wcześniej dokonano w niej aborcji tylko raz, w 2006 r. Prof. Chazan wyjaśnił, że wtedy nastąpiło to bez jego wiedzy, podczas jego nieobecności.

Prof. Bogdan Chazan został dyrektorem szpitala przy ul. Madalińskiego w 2004 r. Ostatnio stał się obiektem kampanii środowisk proaborcyjnych, w tym mediów i polityków lewicy, a także ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, krytykujących wybitnego ginekologa i położnika i domagających się ukarania go za to, że – powołując się na klauzulę sumienia – odmówił aborcji dziecka mającego poważne wady.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kampania przeciwko prof. Chazanowi i jego odwołanie wywołały stanowcze protesty środowisk broniących życia dzieci poczętych, w tym także katolickich. Decyzję o odwołaniu lekarza ze stanowiska skrytykowali m.in. kard. Kazimierz Nycz i Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Honorowi dawcy

Dzielą się krwią i szpikiem kostnym

Uczestnicy VIII Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego przybyli 26 lipca br. do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Organizatorzy pielgrzymki, której przyświecało hasło: „Dar krwi owocem wiary w Syna Bożego”, to: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Małopolski Oddział Okręgowy PCK. Honorowy patronat nad pielgrzymką objął metropolita krakowski.

Ponad 800 osób, które przybyły z różnych stron Polski, przywitali: kard. Stanisław Dziwisz i kustosz sanktuarium bp Jan Zając. Mszę św. w intencji uczestników pielgrzymki wspólnie z ich duszpasterzami, w tym z ks. płk. Zenonem Surmą, krajowym duszpasterzem HDK, sprawował bp Damian Muskus, który w wygłoszonej homilii podkreślił, że krwiodawcy są ludźmi zdolnymi do bezinteresownej miłości.

Reklama

Podczas pielgrzymki w mobilnych punktach chętni przekazywali to, czego nadal nie można wyprodukować – swoją krew. Jak poinformował ks. Jerzy Leśko, duszpasterz HDK i organizator ich pielgrzymki do Łagiewnik, w tym dniu krwiodawcy oddali 45,5 l krwi. – Zgłosiło się 127 osób, z czego odpadło 26, a 101 przekazało ten bezcenny dar – mówi ks. Leśko. Równocześnie informuje, że zarejestrowano 17 chętnych do przekazania szpiku kostnego. Z tej grupy 7 osób zostało wpisanych do banku potencjalnych dawców. Kapłan przekonuje, że warto się dzielić krwią, chociażby z tego powodu, że nigdy nie wiemy, kiedy nam lub naszym bliskim ten drogocenny, ratujący życie dar może być potrzebny.

Maria Fortuna-Sudor

Polscy Skauci Europy na „EUROJAM 2014”

Zlot w Paryżu

Ponad 1700 polskich skautów Europy weźmie udział w międzynarodowym zlocie EUROJAM, który odbędzie się w dniach 3-10 sierpnia 2014 r. w okolicach miejscowości Saint-Evroult-Notre-Dame-du-Bois w Normandii. Ogółem w wydarzeniu uczestniczyć będzie 13500 skautów i przewodniczek z 18 krajów Europy (także ze Stanów Zjednoczonych i Kanady), członków katolickich organizacji skautowych wchodzących w skład Federacji Skautingu Europejskiego (FSE). W duchu ekumenicznego otwarcia katolikom towarzyszyć będą również młodzi prawosławni z Rosji. Polacy stanowić będą trzecią nację pod względem liczebności – po Francuzach i Włochach. Polakom towarzyszyć będzie 20 księży, a w sumie ze skautami obozować będzie ich ponad 100. Patronami zlotu są św. Teresa z Lisieux oraz sługa Boży Robert Schuman. Mottem są słowa: „Venite et videte” (Przyjdźcie i zobaczcie), zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana (por. J 1, 39).

Cudzysłów

Praca jest dążeniem człowieka do człowieka;
zawsze wiąże nas z ludźmi; jeśli nie wprost, to przynajmniej pośrednio.

Na dnie każdego osiągnięcia jak fundament pod gmachem leżą czyjeś cierpliwe i pokorne ofiary.

Reklama

We wszystkim, co się dzieje z człowiekiem, jest jakaś łaska Boża.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Klub PiS złożył w Sejmie projekt uchwały, w którym obarcza prezydenta Rosji Władimira Putina odpowiedzialnością za „zamach na cywilny samolot”, czyli zestrzelenie boeinga malezyjskich linii lotniczych. Uchwałę krytykują PO, PSL i Twój Ruch, a popiera ją klub Sprawiedliwa Polska.

Uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. podjął Sejm RP 25 lipca 2014 r. Inicjatorem tej uchwały był poseł Jarosław Zieliński. Zgłosił ją do laski marszałkowskiej Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość.

Biskupi nie poprą ewentualnego kompromisu politycznego w sprawie in vitro. „Rzeczpospolita” dotarła do opinii na temat projektu, którą na potrzeby Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych opracował współpracujący z nim zespół prawników.

Trzy grupy ewangelizatorów odwiedziły w ciągu tygodnia 12 miejscowości w pasie nadmorskim diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Każdej z grup przewodził kapłan. Wśród ponad 100 uczestników akcji były osoby z całej Polski. Ewangelizacja rozpoczęła się kilkudniowymi rekolekcjami w koszalińskim Domu Miłosierdzia.

Polski rząd odwołał wszystkie wydarzenia artystyczne związane z Rokiem Rosji w Polsce i Rokiem Polski w Rosji. Ma to związek z kryzysem ukraińskim i zaangażowaniem Rosji w destabilizację tego kraju.

Ks. Wojciech Lemański podporządkował się decyzji arcybiskupa warszawsko-praskiego i podjął obowiązki kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.

Polska jest w czołówce Europy, gdy chodzi o pożyczki na bieżące wydatki. Kredyty konsumpcyjne stanowią 30 proc. zadłużenia polskich rodzin.

Tomasz Terlikowski nie musi płacić odszkodowania Alicji Tysiąc. Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że dziennikarz miał prawo określać aborcję zabójstwem.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-07-29 15:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Sobota, 4 maja. Wspomnienie św. Floriana, męczennika

CZYTAJ DALEJ

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

W maju, miesiącu przesiąkniętym wdzięcznością do naszej Matki w Niebie łatwiej też

odnajdujemy ślady jej obecności w naszym otoczeniu. Kamienna figura Pani Rzeszowa na osiedlu Staroniwa, bliźniaczo podobna do tej, która objawiła się Jakubowi Ado w 1513 na gruszy w ogrodzie bernardyńskim...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję