Decyzję Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, zobowiązującą administrację Baracka Obamy do poszanowania sumień przedsiębiorców, którzy nie chcą opłacać swym pracownikom środków wczesnoporonnych i antykoncepcyjnych, amerykańscy biskupi skomentowali słowami: „Sprawiedliwość zwyciężyła”. Środki te wchodzą w skład pakietu obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych, wprowadzonych przez prezydenta w ramach kontrowersyjnej reformy służby zdrowia.
Prawo do sprzeciwu sumienia miały w tej kwestii jedynie instytucje prowadzące działalność o charakterze ściśle kultowym. Niedawno Sąd Najwyższy przyznał je także dwu dużym firmom, których głównymi udziałowcami są protestanckie rodziny: ewangelikalna Greenów i menonicka Hahnów, niegodzące się z powodów religijnych na zabijanie nienarodzonych, w tym na stosowanie środków wczesnoporonnych. - Decyzja ta pozwala Amerykanom nadal kierować się swą wiarą przy prowadzeniu firm rodzinnych - stwierdził przewodniczący Episkopatu USA.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Na przemoc stosowaną w Nigerii przez islamskich fundamentalistów chrześcijanie odpowiadają modlitwą. W całym kraju trwa sześciomiesięczna modlitwa o pokój i pojednanie. Jest ona potrzebna tym bardziej, że terroryści z Boko Haram dokonują coraz krwawszych zamachów. Ostatnio zabili ponad 100 chrześcijan uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach. - W tej bolesnej sytuacji Kościół w Nigerii poprosił wiernych o modlitwę - mówi przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich tego kraju abp Ignatius Kaigama.
- Sytuacja jest bardzo trudna. Odczuwa się powszechny brak bezpieczeństwa, warunki wydają się dyktować terroryści, którzy coraz częściej niosą śmierć i przerażenie w różnych zakątkach naszego kraju - podkreślił metropolita Jos. Dlatego biskupi wezwali do ogólnonarodowej modlitwy, gdyż „jest to bardzo ważna siła”.
Nagrodę „Złotego Orfeusza” („Orphée d’Or” de l’Académie du Disque Lyrique) za płytę „Missa de Maria a Magdala” i za najlepsze nagranie muzyki sakralnej odebrał w Paryżu Paweł Łukaszewski, dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”. Francuska Académie du Disque Lyrique przyznaje co roku nagrody dla najlepszych nagrań muzyki wokalnej, tzw. Złote Orfeusze („Orphées d’Or”). W jury prestiżowej akademii zasiadają dziennikarze muzyczni oraz znani muzycy. W uroczystości wręczenia „Orfeuszy” uczestniczą największe osobistości świata muzyki: szefowie firm płytowych, przedstawiciele międzynarodowych mediów, muzycy. Uroczystości tradycyjnie patronuje wybitny mecenas sztuki Pierre Bergé, pełniący m.in. funkcję honorowego przewodniczącego Opéra National de Paris.
Reklama
Cyryl, patriarcha moskiewski i całej Rusi, 27 czerwca br. złożył życzenia przywódcy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadijowi Ziuganowowi z okazji jego 70. urodzin i wręczył mu wysokie odznaczenie kościelne - order „Chwały i Czci” III klasy. Wyraził przy tym uznanie dla niego jako „jednego z najbardziej znanych polityków współczesnej Rosji”, który „troszczy się o dobrobyt narodu i broni tradycyjnych wartości moralnych”.
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) wyraził również nadzieję, że działalność lidera komunistów będzie sprzyjać „dalszemu rozwijaniu znaczących społecznie inicjatyw i moralnemu przeobrażeniu społeczeństwa”.
Order „Chwały i Czci” ustanowił RKP. Jest on wręczany działaczom politycznym i społecznym, głowom państw i rządów oraz parlamentarzystom „za wkład we współpracę międzyreligijną, umacnianie pokoju i przyjaźni między narodami”.
- Abp Bernardito Auza - dotychczasowy nuncjusz apostolski na Haiti - będzie reprezentował Stolicę Apostolską przy centrali ONZ w Nowym Jorku. Zastąpi abp. Francisa Chullikatta, Hindusa, który był stałym obserwatorem w Nowym Jorku od roku 2010.
- Martin Schulz - niemiecki socjalista został przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. To wynik porozumienia głównych sił politycznych w PE - socjalistów i chadeków. Schulz będzie pełnił funkcję przez 2,5 roku. Później zastąpi go chadek.
- W Kijowie 5 lipca br. w wieku 79 lat zmarł metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz (Sabodan), formalny zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), związanego z patriarchatem moskiewskim. W ostatnich miesiącach, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, nie pełnił już swej funkcji, zachował jednak tytuł głowy Kościoła i tak jest przedstawiany w doniesieniach prasowych o jego śmierci.
Reklama
- Ukraiński rząd wznowił ofensywę przeciw separatystom na wschodzie kraju po tym, jak jednostronne wstrzymanie ognia nie przyniosło skutku. W ciągu jednej tylko doby zginęło ok. 1000 separatystów. Wojska rządowe rozbroiły większość bastionów bojówkarzy.
- Francja nie zamierza rezygnować ze sprzedaży do Rosji okrętów wojennych. Rozpoczęto już szkolenie rosyjskich marynarzy. Francuski koncern samochodowy Renault przejął większościowy udział w największej rosyjskiej firmie produkującej samochody.
- Zatrzymanie byłego francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego odbiło się głośnym echem na świecie. Po intensywnych przesłuchaniach wszczęto przeciw niemu śledztwo w sprawie podejrzeń o korupcję i nadużywanie wpływów.
- W Izraelu odnaleziono ciała trzech izraelskich nastolatków. Rząd tego kraju zapowiada zniszczenie Hamasu, radykalnego ugrupowania palestyńskiego, które jest podejrzewane o dokonanie morderstw.
- Tragedia na brazylijskim mundialu. W Belo Horizonte - mieście goszczącym piłkarzy zawaliła się niedokończona estakada. 2 osoby zginęły, a 19 zostało rannych.