W rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w niedzielę 6 lipca br. Ojciec Święty zwrócił uwagę na zło, jakie wyrządza potrzebującym ludzka obojętność. Papież przytoczył słowa Pana Jezusa z Ewangelii: „Pójdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, które są skierowane szczególnie do ludzi ubogich czy wykorzystywanych, a także do tych, w których sercu nie ma Pana Boga. Franciszek wyjaśnił, że zaproszenie Jezusa jest aktualne także dziś - chce On dotrzeć do wielu braci i sióstr przygniecionych niepewnymi warunkami życia, trudnymi sytuacjami życiowymi, a czasem pozbawionych mocnych punktów odniesienia.
Papież Franciszek mianował ks. dr. Piotra Pasterczyka, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ks. dr Piotr Pasterczyk ma 46 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w 1993 r., uzyskał magisterium z teologii dogmatycznej na podstawie pracy „Jedność doświadczenia filozoficznego u Edyty Stein”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Czesława Bartnika. W latach 1995-97 odbył studia w International Academy of Philosophy w Liechtensteinie. W 1997 r. napisał pracę magisterską z filozofii pod kierownictwem prof. Josefa Seiferta. W latach 1997 - 2003 odbył studia filozoficzne i teologiczne na Albert-Ludwigs-Universität we Fryburgu Bryzgowijskim, a w 2001 r. obronił pracę doktorską w zakresie ekumenicznej dogmatyki pod kierownictwem prof. Gisberta Greshaka: „Theologie des kirchlichen Amtes”. W 2004 r. uzyskał doktorat z filozofii.
Kościelną osobowość prawną uzyskało Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów (AIE). Jego statuty zatwierdziła 13 czerwca br. Kongregacja ds. Duchowieństwa. Odtąd ma ono status międzynarodowego prywatnego stowarzyszenia wiernych, zgodnie z kan. 116, par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego ze wszystkimi prawami i obowiązkami ustanowionymi przez Kodeks.
Nowy król Hiszpanii Filip VI wraz z małżonką Letizią złożył po objęciu tronu swoją pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną papieżowi Franciszkowi w Watykanie. Ojciec Święty przyjął hiszpańską parę królewską na audiencji w Pałacu Apostolskim.
Król Filip VI spotkał się też z sekretarzem Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i watykańskim podsekretarzem ds. relacji z państwami ks. prał. Antoine’em Camillerim.
Jak głosi komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, była to pierwsza wizyta nowej hiszpańskiej pary królewskiej po ustąpieniu w dniu 28 kwietnia 2014 r. króla Juana Carlosa I oraz królowej Sofii. Wizyta - poinformowano - była wyrazem nadziei wzmocnienia dobrych stosunków istniejących między Stolicą Apostolską i Hiszpanią.
Reklama
W rozmowie zostały poruszone kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania - dotyczące znaczenia wspierania dialogu i współpracy między Kościołem a państwem dla dobra całego społeczeństwa hiszpańskiego. Poruszono też problemy międzynarodowe i regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów objętych konfliktem.
W sobotę 5 lipca br. papież Franciszek odbył piątą wizytę duszpasterską na terenie Włoch. Przybył do archidiecezji Campobasso-Boiano w regionie Molise. Centralnym punktem była Eucharystia sprawowana w Campobasso. W homilii Ojciec Święty zaapelował o upowszechnianie kultury solidarności, będącej konsekwencją świadectwa miłosierdzia i służenia. Zwrócił uwagę na plagę bezrobocia i zaznaczył, że wyzwanie zapewnienia pracy dotyczy w szczególności instytucji, świata przedsiębiorczości i finansów.
Papież Franciszek spotkał się w katedrze z chorymi. Zjadł obiad z ubogimi, którymi opiekuje się miejscowa Caritas, z biskupem miejsca i wolontariuszami oraz poświęcił tamtejszą nową stołówkę. Obiad był skromny, a na menu składały się typowe potrawy regionu Molise. W obiedzie uczestniczyło w sumie ok. 70 osób.
Reklama
- Nie dajcie sobie ukraść pragnienia budowania w waszym życiu rzeczy wielkich i trwałych! Nie poprzestawajcie na małych celach! Dążcie do szczęścia! Miejcie odwagę, by wyjść ze swoich ograniczeń i postawić całe swe życie na Jezusa - zaapelował papież Franciszek do młodzieży z Abruzji i Molise, z którą spotkał się na placu przed sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Castelpetroso. Ojciec Święty zauważył, że ludzkie serce pragnie rzeczy wielkich, głębokich przyjaźni, więzi wytrzymujących próby czasu. Człowiek pragnie kochać i być kochanym w sposób definitywny.
Na uniwersytecie w Campobasso papież Franciszek przemówił do przedstawicieli świata pracy i przedsiębiorców. Mówił m.in. o problemie pracy w niedzielę. Zaznaczył, że jako kwestia etyczna dotyczy to nie tylko ludzi wierzących.
Do ufności w moc Bożego przebaczenia i podejmowania wysiłków na rzecz resocjalizacji zachęcił Ojciec Święty więźniów zakładu karnego w liczącym 20 tys. ludności mieście Isernia. Papież przekonywał osadzonych do wytrwałego podejmowania wysiłku na rzecz włączenia się w życie społeczne. Podkreślił, że Bóg jest miłosiernym Ojcem i zawsze nas kocha.