Reklama

Tutaj Matka Boża przyciąga

Niedziela Ogólnopolska 27/2014, str. 29

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z udziałem ok. 660 osób odbyła się IV Narodowa Pielgrzymka Węgrów na Jasną Górę, w której uczestniczyli także Węgrzy mieszkający w Rumunii i na Słowacji.

Pierwsza pielgrzymka miała miejsce w 2011 r. – wówczas na Jasnej Górze Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w Unii Europejskiej. W czasie drugiej pielgrzymki – w 2012 r. – na Bastionie św. Barbary odbyło się poświęcenie figury bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów na Węgrzech w XIII wieku. Figura była kolejnym darem dla jasnogórskiego sanktuarium. Nazwana została „Studnią bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”.Celem pielgrzymki było wskazanie, że Polskę i Węgry łączy bardzo wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje Zakonu Paulinów, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

IV Pielgrzymka Węgrów rozpoczęła się tradycyjnie od uroczystego procesyjnego wejścia do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie przybyłych powitał przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun. – Jest to dla nas ogromne świadectwo waszej wiary, przywiązania do Najświętszej Maryi Panny, a także wyraz przyjaźni naszych narodów. Z woli Bożej w 1382 r. paulini węgierscy, wezwani na polską ziemię, założyli sanktuarium jasnogórskie, umiłowane w sposób szczególny przez nasz naród. I ta historia zbawienia ciągle się rozwija. Niech Matka Boża wyprasza wam błogosławieństwo, a ta pielgrzymka dostarczy duchowego odpoczynku i zbliży do Pana Boga – powiedział o. Buzun.

W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: abp Balázs Bábel, arcybiskup Kalocsa-Kecskemét, konfrater Zakonu Paulinów; bp József Tamás z Transylwanii; dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalny Węgier w Krakowie; dr Zsigmond Barna Pál, konsul węgierski z Transylwanii. Obecni byli także ojcowie i bracia paulini, wśród nich o. Bátor Botond, oraz kapłani posługujący zarówno na terenie Węgier, jak i w krajach ościennych, szczególnie w Transylwanii.

Węgrzy przekazali dla Jasnej Góry tablicę pamiątkową z napisem: „Dzięki składają uczestnicy Węgierskiej Kolejowej Pielgrzymki do Czarnej Madonny 23-26.06.2014 r.”. Poprosili, aby tablica została umieszczona przy Studni bł. Euzebiusza.

– Przechowujemy pamięć o Paulinach, którzy są zakonem założonym przez Węgrów, dlatego tak często pielgrzymujemy tutaj i utrzymujemy z tym miejscem kontakt – powiedział abp Balázs Bábel. – Przybyliśmy, aby dziękować Panu Bogu i modlić się o dalszą przyjaźń polsko-węgierską.

– Kiedy pierwszy raz organizowaliśmy pielgrzymkę, nie myśleliśmy, że będzie czwarty raz, ale ludzie prosili – stwierdził o. Bátor Botond. – Tutaj Matka Boża przyciąga. No i Węgrzy bardzo lubią Polaków, cenią przyjaźń polsko-węgierską. W czasie komunizmu też widzieli dobry przykład Polaków i to, że wytrzymaliście w trudnym czasie – dodał.

2014-07-01 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Archiwum Diecezjalnego z tytułem profesora nauk teologicznych

2026-01-07 15:07

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze

Ks. prof. dr hab. Robert Kufel

Prezydent Polski Karol Nawrocki

Archiwum ks. prof. dr hab. Roberta Kufla

Ks. prof. dr hab. Robert Kufel 7 stycznia odebrał z rąk Prezydenta Polski Karola Nawrockiego dokument nadający mu tytuł profesora nauk teologicznych.

Ks. prof. dr hab. Robert Kufel 7 stycznia odebrał z rąk Prezydenta Polski Karola Nawrockiego dokument nadający mu tytuł profesora nauk teologicznych.

Ks. prof. dr hab. Robert Kufel 7 stycznia odebrał z rąk Prezydenta Polski Karola Nawrockiego dokument nadający mu tytuł profesora nauk teologicznych. Jest to najwyższe polskie wyróżnienie naukowe.

Od kilkunastu lat z powodzeniem realizuje pasję pisarską, łącząc ją z działalnością badawczo-wydawniczą i funkcją dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. To zostało docenione. Ks. prof. dr hab. Robert Kufel 7 stycznia odebrał z rąk Prezydenta Polski Karola Nawrockiego dokument nadający mu tytuł profesora nauk teologicznych. Jest to najwyższe polskie wyróżnienie naukowe, które otrzymuje osoba z tytułem doktora habilitowanego za wybitne osiągnięcia naukowe. Jest nadawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Rady Doskonałości Naukowej.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Metropolity Gdańskiego ws. profanacji krzyża: oczekuję ze strony dyrekcji szkoły wyjaśnień

2026-01-07 22:22

[ TEMATY ]

oświadczenie

profanacja

diecezja.gda.pl

Publikujemy oświadczenie abp. Tadeusza Wojdy ws. profanacji krzyża w szkole.

Z ubolewaniem przyjąłem informację o akcie profanacji krzyża, do którego doszło w jednej ze szkół na terenie naszej archidiecezji. Krzyż – znak ofiary, którą z miłości do każdego człowieka złożył Jezus Chrystus – zajmuje szczególne miejsce nie tylko w sercach ludzi wierzących, ale także w naszej polskiej tradycji i kulturze. Każdy akt jego znieważenia rani uczucia religijne wiernych i budzi uzasadniony niepokój i sprzeciw ludzi dobrej woli.
CZYTAJ DALEJ

Dowódca podejrzany o gwałt na policjantce aresztowany. Posłowie PiS domagają się dymisji ministra Kierwińskiego

2026-01-07 17:44

[ TEMATY ]

policja

dymisja

podejrzany

dowódca

gwałt na policjantce

aresztowany

Marcin Kierwiński

Adobe Stock

Budynek komisariatu policji w Warszawie

Budynek komisariatu policji w Warszawie

W Piasecznie pijany dowódca z oddziałów prewencji policji miał na terenie jednostki zgwałcić młodą policjantkę. Policjant usłyszał zarzut zgwałcenia i zmuszenia do poddania się innej czynności seksualnej młodej funkcjonariuszki. Został zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych i aresztowany.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba przekazał, że w tej sprawie mężczyzna usłyszał zarzut zgwałcenia i zmuszenia do poddania się innej czynności seksualnej młodej policjantki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję