Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Festiwal Miedwiański po raz piąty

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2014, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

piosenka

Archiwum parafii Chrystusa Króla w Stargardzie Szczecińskim

Tegoroczny Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej zgromadził rzesze widzów. Pogoda dopisała, wykonawcy również. Było głośno, tanecznie i bardzo radośnie, a nad całością imprezy patronował nie kto inny, jak sam św. Jan Paweł II. Jego słowa: „Jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei” stały się mottem tegorocznego festiwalu.

Organizatorami festiwalu byli już tradycyjnie: wójt gminy Kobylanka Andrzej Kaszubski, dyrektor MDK Elżbieta Szumska oraz prowadzona przez księży chrystusowców parafia pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie reprezentowana przez ks. proboszcza Tadeusza Kłapkowskiego TChr.

Reklama

Rozpoczęło się punktualnie o godz. 16. Gościnnie aktu otwarcia dokonał proboszcz parafii w Grzędzicach ks. Mirosław Oliwiak. A potem się zaczęło. Najpierw od słów Ojca Świętego Jana Pawła II, które zawsze są aktualne.

– Chodziło o to, by w roku kanonizacji słyszeć głos świętego wszędzie – powiedział ks. Włodzimierz Maruszewski TChr, organizator i prowadzący festiwal. – No i chyba się udało!

Jak pierwsza wystąpiła Orkiestra Dęta im. br. E. Sobisia TChr pod dyrygenturą Marka Jastrzębskiego. Było niezwykle efektownie. I głośno. Mikrofony nie były potrzebne.

Reklama

Różnorodność muzyki i wykonawców była olbrzymia. Nie zabrakło zespołów dziecięcych: „Joshua Tree” z Reptowa, „Błękitne Anioły” z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod opieką ks. Krzysztofa Wąchały TChr – twórcy i wieloletniego organizatora festiwalu, który tym razem wystąpił w odmiennej roli – oraz „Boże Światełka” – zespół dziecięcy z parafii Chrystusa Króla w Stargardzie, którym opiekuje się ks. Włodzimierz Maruszewski TChr – chyba najliczniejsze zespół dziecięcy na Pomorzu.

Na scenie zaprezentowali się także gimnazjaliści: zespół „Z Maryją przez świat” z Pęzina, w którym śpiewa także festiwalowa solistka Ola Widerowska; z tej samej miejscowości pochodzi kolejna wykonawczyni – Agata Smoliga. Kapelusze od tego dnia będą się wszystkim kojarzyć z zespołem ze stargardzkiego kościoła św. Jana „Angeli Vox”, który istnieje od roku, prowadzony przez ks. Łukasza Klimka TChr. Na koniec, choć występował prawie na początku – zespół „Ianua Coeli” – pochodzący z parafii Chrystusa Króla, występujący na miedwiańskiej scenie już po raz piąty.

Pełną profesjonalność usłyszeli widzowie podczas występu Scholi Archikatedralnej, która na co dzień uczestniczy w oprawie liturgii Mszy św. sprawowanych przez Księdza Arcybiskupa. I na koniec ci, którzy przykuli uwagę wszystkich: wolontariat „Szansa” ze swoimi podopiecznymi – ludzie, którzy pomagając innym, otwierają im drogę do normalnego życia.

Gwiazdą wieczoru była wokalistka Alicja Pala-Owczarek, która zachwyciła wykonaniem utwór z repertuaru TGD, Anny Marii Jopek i Piotra Rubika.

– Oczywiście, na koniec musiała się pojawić ukochana piosenka Ojca Świętego – „Barka” – podsumowuje ks. Tadeusz Kłapkowski TChr. I popłynęła pieśń wykonana przez Igę i Amelkę z „Bożych Światełek”, Adę z „Ianua Coeli”, Alicję Palę-Owczarek i ks. Krzysztofa Wąchałę TChr: „Dziś wypłyniemy już razem… by łowić serca na morzach dusz ludzkich”. I tak złowione przez Miedwiański Festiwal Piosenki Religijnej czekają na następny. Już za rok.

A że jeszcze przy okazji był Dzień Dziecka, to nie zapomniano o najmłodszych. Każdy, kto czuł się dzieckiem, mógł się poczęstować cukierkami przygotowanymi przez księdza proboszcza.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

X Przegląd Piosenki Religijnej

Niedziela legnicka 18/2013, str. 2

[ TEMATY ]

festiwal

piosenka

S. Anna Wzięch

W sobotę 20 kwietnia w Domu św. Józefa przy parafii pw. św. Jacka w Legnicy odbył się X Przegląd Piosenki Religijnej pod hasłem „Z wiarą śpiewajmy Panu”. Organizatorzy konkursu to: Wydział Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej, parafia pw. św. Jacka oraz Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Celem konkursu było: wspólne wielbienie Boga i wyrażanie swojej wiary przez śpiew, ożywienie religijne wśród dzieci, pogłębienie więzi między uczniami, rozwój i prezentacja talentów oraz integracja środowisk szkolnych. W konkursie wzięło udział 55 dzieci ze szkół podstawowych diecezji legnickiej: Smolnika, Kościelca, Nowej Wsi, Zagrodna, Olszyny oraz z Legnicy: SP nr 1, SP nr 6, SP nr 16, SP nr 20.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości

2021-07-29 19:42

[ TEMATY ]

naród

przyszłość

piwo

Eliza Bartkiewicz / BP KEP

Bp Tadeusz Bronakowski

Bp Tadeusz Bronakowski

Naród, który rozpija własne dzieci, jest pozbawiony przyszłości – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski komentując dla KAI ogłoszony wczoraj raport Instytutu Jagiellońskiego “Polska zalana piwem”. “Od wielu lat protestujemy przed pobłażliwym, nieodpowiedzialnym i niewrażliwym na konsekwencje, traktowaniem piwa, jako zwykłego napoju” – zaznaczył przewodniczący Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że kierowany przez niego Zespół od wielu lat sprzeciwia się tym zmianom w prawie, które niosą wiele negatywnych konsekwencji dla społeczeństwa borykającego się z problemami uzależnień. “Do tych najważniejszych zmian należy zaliczyć zwiększanie promocji, reklama piwa i ściślejsze powiązanie alkoholu ze sferą wypoczynku oraz sportu i rekreacji” – zaznacza duchowny. Dodaje, że jest to szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi, którzy są najczęstszymi i najliczniejszymi odbiorcami reklam i uczestnikami imprez masowych, w tym sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję