Sektor po lewej stronie ołtarza zajęli kardynałowie i biskupi, natomiast sektor po prawej stronie był zarezerwowany dla delegacji państwowych. Szczególnie liczne były delegacje państw związanych z Leonem XIV: Włochy – Papież jest Biskupem Rzymu; Stany Zjednoczone, gdyż Papież Prevost jest obywatelem amerykańskim; Peru - Robert Prevost przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był biskupem diecezji Chiclayo. W zdecydowanej większości osoby, które wypełniły sektor delegacji państwowych były ubrane na czarno, dlatego tym bardziej rzucały się w oczy białe suknie kilku kobiet zasiadających w pierwszym rzędzie.
Hello Fotografia
Kobiety w bieli na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Na świecie jest siedem kobiet, które zgodnie z protokołem i zwyczajem mogą założyć białą suknię na spotkanie z papieżem. Chodzi o tak zwany „przywilej bieli” - prerogatywa przyznawana władczyniom katolickim, katolickim małżonkom władców katolickich oraz księżniczkom z katolickich domów królewskich. Tylko one mogą podczas audiencji u Papieża nosić białą suknię zamiast czarnej, wymaganej w ceremoniale. Protokół ten jest tradycyjnie przestrzegany, choć stał się opcjonalny od lat 80. XX wieku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hello Fotografia
Kobiety w bieli na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Na Mszy św. rozpoczynającej pontyfikat Leona XIV obecne były cztery kobiety ubrane w białe szaty: królowa Hiszpanii Letycja, królowa Belgii Matylda, wielka księżna Maria Teresa z Luksemburga, księżna Charlene z Monako - odpowiednio żony króla Filipa IV, króla Filipa I, wielkiego księcia Henryka i księcia Alberta II.
Hello Fotografia
Kobiety w bieli na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Po Mszy św. pary te pozdrawiały Papieża – obok ubranego na biało Leona XIV pojawiły się ubrane równie na biało królowe i księżne katolickie.