Reklama

Niedziela Wrocławska

Bez Ducha nie ma życia

Niedziela wrocławska 23/2014, str. 4

[ TEMATY ]

Duch Święty

Bożena Sztajner / Niedziela

Nie widzimy go, nie czujemy, ani nie słyszymy, a mimo to życie bez powietrza nie jest możliwe. Przekładając tę zależność na życie duchowe, okazuje się, że bez Ducha Świętego po prostu umieramy.

Totalnie zaskakujący

– Ożywiciel to mój ulubiony przymiot Ducha Świętego – opowiada duszpasterz DA „Wawrzyny” o. Piotr Bęza CMF. Duch Święty dodaje nam paliwa, ożywia to, co umarłe. To Osoba nam bliska, bo jest w nas obecny od momentu chrztu, a jednak wiele osób na serio odkrywa Go dopiero w dorosłym życiu. Tymczasem Jego działanie możemy obserwować na co dzień i to na wielu płaszczyznach: zarówno w życiu duchowym, wspólnotowym, jak i osobistym. Pakiet prezentów, jaki otrzymujemy od Ducha, można podzielić na trzy zasadnicze części: dary, charyzmaty i owoce. – Łaska bazuje na naturze, dlatego siedem darów Ducha wiąże się ściśle z osobowością człowieka – tłumaczy o. Piotr. – Nasza osobista pobożność pomaga Mu działać, ale nie jest tak, że Jego dary są zarezerwowane tylko dla części osób. Tak naprawdę ważna jest nasza relacja z Panem Bogiem i otwartość na działanie Ducha Świętego. Szczególne rodzaje darów to charyzmaty, które dane są przede wszystkim wspólnocie, człowiek, który je dostaje, ma być narzędziem, przekazuje to, co Pan Bóg chce w danej grupie zdziałać – mówi Duszpasterz. Czym innym jeszcze są owoce Ducha Świętego – te są wynikiem żywej i zdrowej z Nim relacji, wśród nich wymienić można miłość, radość, pokój czy cierpliwość. Życie z Duchem Świętym jest naprawdę niezwykłe i na pewno nie jest nudne.

Odnowiona archidiecezja

Reklama

We Wrocławiu i na terenie całej archidiecezji wrocławskiej z Duchem Świętym współpracuje kilkanaście wspólnot, należących do Odnowy w Duchu Świętym. Spotykają się przy parafiach i duszpasterstwach, prowadzą rekolekcje oraz seminaria odnowy wiary, podczas których wiele osób przeżywa istną duchową rewolucję. – Kiedy uczestniczyłem w seminarium, zrozumiałem, że Bóg jest tym, który chce mi towarzyszyć, z kim codziennie mogę rozmawiać. Przestał być tylko dawcą moralnych nakazów – opowiada o. Piotr Bęza. Odnowa Archidiecezji Wrocławskiej współpracuje ze sobą, organizując Dzień Jedności, Spotkania Liderów poszczególnych wspólnot oraz uczestnicząc w Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy, które odbywa się co roku w trzecią sobotę maja. Charakterystyczne dla tego ruchu są modlitwy. Interesującą inicjatywą, w którą zaangażowało się wiele wspólnot jest „Charyzmatykon” – cykl wykładów odbywających się raz w miesiącu w auli PWT, podczas których przybliżane jest znaczenie i możliwość wykorzystywania konkretnych charyzmatów. Nie brakuje również wspólnej modlitwy – oczywiście charyzmatycznej.

Przygotuj się na Zesłanie!

Doskonałą okazją do spotkania z Duchem Świętym jest uroczystość Zesłania Ducha Świętego. – Kościół to skarbiec możliwości modlitewnych, możemy odmawiać 9-dniową nowennę do Ducha Świętego, litanię, hymny. Ale liczy się przede wszystkim nasze osobiste zaangażowanie w relację z Panem Bogiem – mówi o. Piotr Bęza. W sobotę 7 czerwca, w wigilię Zesłania Ducha Świętego w wielu kościołach będą odbywać się czuwania z konferencjami, Mszą św. i modlitwą o dary Ducha. Jak się na nie otworzyć? – Najlepiej powiedzieć Bogu: jestem tu dla Ciebie, nie chcę Ci stawiać żadnych ograniczeń, Duchu Święty, przyjdź i mnie przemieniaj! Trzeba stanąć przed Panem Bogiem tak jak dziecko. Czasem wydaje nam się, że musimy wiele robić, ale zazwyczaj, kiedy robimy, to bardziej Panu Bogu przeszkadzamy. Wystarczy po prostu być.

* * *

Joanna Kuk
Wspólnota Modlitewno-Ewangelizacyjna „Obfite Odkupienie”

– Duch Święty pomaga żyć prawdziwie, wierzyć i budować relację z Jezusem i Bogiem. Umożliwia poznanie siebie, wykorzystanie swoich zdolności do bycia z innymi ludźmi i służenia im. W zasadzie współpraca z Duchem to przygoda, szczególnie, kiedy trwa się we wspólnocie Odnowy, pozwala się Mu prowadzić – bez egoizmu i pychy, ale z pokorą i radością, że razem z innymi jej członkami możemy głosić żyjącego Jezusa i być podobnymi do Apostołów, którzy właśnie w Duchu Świętym dokonywali wielkich rzeczy.

Czuwanie na Zesłanie

Reklama

Wrocław – 7 czerwca, godz. 20.00
Kościół pw. św. Elżbiety, ul. Grabiszyńska 103
Kościół pw. św. Michała Archanioła, ul. Bolesława Prusa 78
Kościół pw. Świętej Rodziny, ul. Monte Cassino 68
Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła (Paulini), ul. św. Antoniego 30
Kościół NMP Matki Pocieszenia, ul. Wittiga 10

Nowy Dwór
Parafia pw. Opatrzności Bożej. Czuwanie organizowane przez Wspólnotę Przymierza Rodzin Mamre. Początek godz. 16.00

Żerniki Wrocławskie
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 19.00

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zawiedziony reakcjami na adhortacje

[ TEMATY ]

Duch Święty

celibat

papież Franciszek

Synod dla Amazonii

Vatican News

To nie był synod o celibacie, ale o Amazonii - przypomina Papież

To nie był synod o celibacie, ale o Amazonii - przypomina Papież

„To był synod o Amazonii. Niektórzy chcieli, abym wypowiedział się na temat celibatu. To oni wprowadzili ten temat, ale nie o tym był ten synod” – powiedział Franciszek podczas spotkania z kolejną grupą amerykańskich biskupów, którzy przebywają w Rzymie z wizytą ad limina.

Papież przyznał, że jest zdumiony reakcjami na jego posynodalną adhortacją, tym, że dla niektórych nie był to synod o Amazonii, ale o celibacie. Franciszek przypomniał, że cały proces synodalny trwał miesiące czy nawet lata. A teraz wszystko zostało sprowadzone to jednego zdania, że „Papieżowi zabrakło odwagi, by zmienić kościelne przepisy”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję