Reklama

Niedziela Rzeszowska

W drodze do świętości

W dniu 24 maja br. rzeszowska katedra wypełniła się wdzięcznym uwielbieniem Pana Boga. Matka wszystkich kościołów diecezji rzeszowskiej połączyła trzy intencje około trzystu kapłanów i sześciuset świeckich. Pierwsza intencja to diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II. Poświęcony przez Ojca Świętego kościół szczególnie przypomina o osobie Papieża z Polski. Druga intencja to modlitwa o uświęcenie kapłanów. To właśnie w rzeszowskiej katedrze od 22 lat diakoni przyjmują święcenia kapłańskie. Ich modlitwa o uświęcenie była przypomnieniem pierwszej gorliwości i zobowiązań. Trzecia intencja wiązała się z rocznicą święceń biskupich bp. Jana Wątroby. Od ingresu w lipcu 2013 r. katedra jest uprzywilejowanym miejscem, gdzie biskup Jan głosi Słowo Boże i sprawuje sakramenty.

Życie Ewangelią

Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Byli także obecni: bp Edward Białogłowski – biskup pomocniczy z Rzeszowa, abp Edward Nowak – sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych latach 1990 – 2007, bp Jan Ozga – ordynariusz diecezji Doume-Abong Mbang w Kamerunie oraz bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie. Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Zwrócił uwagę, że uczestnicy poświęcenia kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w 1991 r. zapewne nie przypuszczali, że nie minie jedno pokolenie jak Jan Paweł II będzie wyniesiony do chwały ołtarzy. Wdzięczność wobec Papieża z Polski obejmuje nie tylko poświęcenie obecnej katedry, ale także utworzenie diecezji rzeszowskiej. Jest to nade wszystko wdzięczność za życie przepełnione Ewangelią. Świętość Jana Pawła II wzywa wszystkich chrześcijan do troski o postęp na drodze do doskonałości wskazanej przez Jezusa Chrystusa.

Reklama

Modlitwa o uświęcenie

Inicjatorem dni modlitw o uświęcenie kapłanów był Jan Paweł II w 1995 r. To dzień modlitw wszystkich wiernych w intencji kapłanów, a przede wszystkim dzień modlitw samych kapłanów o własne uświęcenie. Ks. inf. Wiesław Szurek, odpowiedzialny w diecezji rzeszowskiej za stałą formację kapłanów, w przemówieniu na początku Mszy św. przypomniał słowa św. Pawła z Listu do Hebrajczyków, że każdy kapłan z ludzi brany, dla ludzi bywa ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy. Może on współczuć z tymi, którzy nie wiedzą i błądzą, ponieważ sam podlega słabości. Temat kapłaństwa pojawił się także w homilii Biskupa Ordynariusza, który jako wzór zaangażowania, ofiarności i poświęcenia postawił św. Pawła Apostoła. Zauważył, że zarówno Apostoł Narodów, jak i Jan Paweł II spalali się w służbie Bogu i ludziom realizując powołanie do miłości.

Mąż modlitwy i Eucharystii

20 maja 2000 r. bp Jan Wątroba w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przyjął święcenia biskupie. Głównym konsekratorem był abp Stanisław Nowak – metropolita częstochowski z towarzyszeniem abp. Józefa Życińskiego – metropolity lubelskiego i bp. Antoniego Długosza – biskupa pomocniczego częstochowskiego. Rocznica tego wydarzenia była kolejnym powodem do wdzięczności i modlitwy. Szczególnie wymowna była modlitwa słowami Litanii do św. Jana Pawła II. Takie wezwania jak: Gorliwy miłośniku Eucharystii, Mężu modlitwy zanurzony w Bogu, Zakochany w krzyżu Chrystusa, były znakomitym dopełnieniem rozważań na temat kapłaństwa. Po uroczystym „Te Deum laudamus” przedstawiciele duchowieństwa i świeckich złożyli biskupowi okolicznościowe życzenia.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do Chrystusa

Niedziela rzeszowska 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Natalia Janowiec

Mszy św. w jasielskiej kolegiacie przewodniczył bp Jan Wątroba

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaśle poświęcono górujący nad miastem pomnika Chrystusa Króla Wszechświata.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w jasielskiej kolegiacie w intencji mieszkańców Jasła i regionu jasielskiego. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii wskazał na miłość i bogactwo Serca Bożego, łączącego Boga z człowiekiem: ,,Jezus obdarowuje nas nieustanną miłością, która płynie prosto z Jego Boskiego Serca. Bóg pragnie naszego szczęścia, a więc zbawienia, które powinniśmy odkrywać w Jego Sercu” – mówił hierarcha.

W czasie Mszy św. bp Jan wręczył papieskie odznaczenia ,,Benemerenti’’ osobom, które w ostatnich latach przysłużyły się Kościołowi. Odznaczenia otrzymali: Jerzy Kurczap (parafia pw. Chrystusa Króla w Jaśle), Dorota i Kazimierz Dąbrowscy (parafia pw. św. Bartłomieja w Dębowcu), Andrzej Gawlewicz (parafia pw. św. Antoniego w Jaśle).

Po Eucharystii zebrani na uroczystości udali się na wzniesienie przy ulicy Na Kotlinę, gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika Chrystusa Króla Wszechświata. Poświęcenia dokonał bp Wątroba, który zawierzył społeczność jasielską Najświętszemu Sercu Jezusa.

Pomnik Chrystusa Króla powstał z inicjatywy świeckich, zwłaszcza jasielskich rzemieślników.

Pomnik Chrystusa Króla został wzniesiony z inicjatywy wiernych świeckich, zwłaszcza ze środowiska jasielskich rzemieślników. Betonowa kolumna wraz z umieszczoną na niej figurą Chrystusa Króla wznosi się na wysokość ok. 300 m n.p.m. Dzieło zrealizowano przy wsparciu ludzi dobrej woli. – Jak przemierzamy polską ziemię, od dwóch tysięcy lat spotykamy znaki obecności Chrystusa obok nas. Są to krzyże przydrożne, figury Chrystusa, Matki Najświętszej i świętych. Dzisiaj na tej jasielskiej górce, skąd widzimy całe nasze miasto, w jego historię i krajobraz wpisuje się piękna figura Chrystusa Króla. To wiara w Chrystusa Króla sprawiła, że jesteśmy tutaj. Wiara tych ludzi, którzy postanowili przed laty, aby taka uroczystość mogła mieć miejsce w naszym mieście. Bardzo dziękuję więc wszystkim inicjatorom i całej wspólnocie, która o to miejsce się zatroszczyła – podkreślił ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło-Wschód.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: nie wolno zmieniać formuły Chrztu św.

2020-08-06 12:42

[ TEMATY ]

chrzest

mylu/fotolia.com

Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że chrzest udzielany z użyciem formuły „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony.

W dokumencie podpisanym przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisa Ladarię, SJ oraz sekretarza tej dykasterii, abp. Giacomo Morandi, a zaaprobowanym przez Ojca Świętego, podkreślono, że wszelkie zmiany formuły Chrztu św. są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, który stwierdza, że „gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci” (Sob. Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, n. 7.) i to sam Pan działa w udzielanym sakramencie.

Przypomniano jasne nauczanie Soboru: „nikomu innemu, choćby nawet był kapłanem, nie wolno na własną rękę niczego dodawać, ujmować ani zmieniać w liturgii” (tamże, 22 § 3), zaś kapłan musi mieć przynajmniej wolę czynienia tego, co czyni Kościół. Nie może działać w imieniu innych osób, jak tylko w imię Chrystusa, jako znak Jego obecności w udzielanym sakramencie. Inna formuła oznacza brak zrozumienia samej natury posługi kościelnej, która jest zawsze służbą Bogu i Jego ludowi, a nie sprawowaniem władzy, która dopuszcza się wręcz manipulowania tym, co zostało powierzone Kościołowi przez akt należący do Tradycji – przypomniała Kongregacja Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Kolejny dzień pielgrzymki

W sobotę 8 sierpnia odbywa się kolejny etap Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pątnicy wyruszyli z trzech głównych ośrodków: z Gorzowa, Zielonej Góry i Głogowa.

Pielgrzymi z Gorzowa pod wodzą ks. Krzysztofa Kolanowskiego pielgrzymują do Bledzewa. To pierwszy rok, gdy pielgrzymką z Gorzowa kieruje ks. Kolanowski. W ramach pielgrzymki gorzowskiej każdego roku idzie także grupa z Kostrzyna, która dzisiaj pielgrzymuje do Słońska. Do pielgrzymów gorzowskich dołączyła także grupa z Katolickiego Centrum Studenckiego ze Słubic pod kierunkiem ks. Rafała Mocnego.

Zobacz zdjęcia: Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Pielgrzymi z Zielonej Góry po porannej Mszy św. w konkatedrze zielonogórskiej wyszli na pątniczy szlak do Otynia.

Grupy głogowskie po porannej Mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała wyruszyły w pielgrzymce do Grodowca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję