„Arsenał Pamięci” to wyjątkowy konkurs, w którym nie ma przegranych. Jak mówi twórca tej cennej patriotyczno-edukacyjnej inicjatywy harcmistrz Krzysztof Jakubiec, zwycięzca plebiscytu Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2009, pedagog i gawędziarz, popularyzator wiedzy o historii harcerstwa i instruktor ZHP: „Proponując młodzieży udział w konkursie, pragnąłem zachęcić do pochylenia się nad przechowywanymi w rodzinnych domach pamiątkami. Relacje o przeżyciach i dokonaniach osób bliskich, utrwalone i przekazane pokoleniom, tworzą żywy i trwały Arsenał Pamięci i Narodowej Historii”. Podsumowanie konkursu swą obecnością uświetnili wyjątkowi goście, m.in. pani prezydentowa Karolina Kaczorowska, przewodniczący Rady Naczelnej Stowarzyszenia Szarych Szeregów ks. prał. hm Stefan Wysocki, druh Jan Maruszewski ps. „Janusz” oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych.
Reklama
Gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, pisząc prace o lokalnych bohaterach, którzy w wyjątkowy sposób wpisali się w historię naszej Ojczyzny, a ich przeżycia nie były jeszcze nigdzie publikowane, poznają i ocalają od zapomnienia bezcenne okruchy narodowej przeszłości. Te osoby życiem świadczyły o miłości do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka, więc w czasach, w których mówi się o kryzysie autorytetów, prace arsenałowe mogą być drogowskazem dla młodego pokolenia. Patriotyzm czasu pokoju nie wymaga poświęcania życia dla Ojczyzny, ale uczciwe życie w poszanowaniu uniwersalnych wartości jest zawsze ważne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szkoła w Orzechówce swą przygodę z „Arsenałem Pamięci” rozpoczęła 10 lat temu pierwszy wyjazd do Łodzi odbył się w 2004 r., potem co roku kolejni gimnazjaliści wyjeżdżali na podsumowanie. W sumie w Łodzi było 263 gimnazjalistów z Orzechówki to najwięcej na Podkarpaciu. Ponieważ w tym roku po raz pierwszy nie było ogólnopolskiego zjazdu laureatów w Łodzi, organizator konkursu wybrał trzy miejsca w Polsce, w tym Orzechówkę, i tam zorganizował podsumowania.
Laureaci Konkursu z Podkarpacia, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście mieli możliwość uczestniczyć w wyjątkowej lekcji historii. Szkoła w Orzechówce szczyci się ponad 120-letnią tradycją. Wielu absolwentów pokazało, że dzięki talentowi, ale przede wszystkim dzięki gruntownej wiedzy i ogromnemu wkładowi własnej pracy można wiele osiągnąć. I nie chodzi o wartości materialne, ale te bogactwa, które świadczą o prawdziwym człowieczeństwie. Szkoła w Orzechówce może pochwalić się absolwentami, którzy jako żołnierze, lotnicy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Byli odznaczani najwyższymi orderami np. Virtuti Militari i wielokrotnie Krzyżem Walecznych. Mamy wśród absolwentów lekarzy, naukowców i artystów, ale także bohaterów dnia codziennego, którzy sumiennie wypełniają swoje obowiązki, pamiętając o miłości do Boga i drugiego człowieka.
Polska jest krajem, który może się szczycić ogromnym bogactwem kulturowym nasza mowa, historia, literatura i sztuka pozytywnie nas wyróżniają, trzeba o tym pamiętać i w czasach globalizacji umieć być patriotą, pamiętającym o uniwersalnych wartościach, takich jak Bóg, Honor i Ojczyzna.
Jak mówił Prymas Tysiąclecia: „Z przeszłości naszej możemy czerpać ostrzeżenie na przyszłość. Ziemi ojczystej trzeba zawsze bronić, a bronić jej można wtedy, gdy tkwimy w niej korzeniami jak drzewo.”