Z jednej strony martwimy się, że małżeństwa się rozpadają, nie rodzą się dzieci, tak słabo jest pod względem życia rodzinnego, a z drugiej strony nie dajemy ludziom możliwości poprawienia tego stanu rzeczy – podkreśla ks. Wolański. Wskazuje też, że każdy człowiek potrzebuje święta, potrzebuje dnia, kiedy będzie mógł budować relacje rodzinne.
Decyzja Sejmu nie była dla ks. Wolańskiego zaskakująca, aczkolwiek do końca miał nadzieję, że posłowie uszanują fakt, iż człowiekowi należy się dzień świąteczny. Zaznaczył, że nie chodzi tu tylko o niedzielną Mszę św., lecz o dzień, który powinien być przeznaczony na życie rodzinne. – Jan Paweł II przestrzegał, że jeżeli zabierze się człowiekowi dzień świąteczny, jakim jest niedziela, to będzie zapominał, że jest Stwórca i będzie się stawiał na Jego miejscu – powiedział ks. Wolański, zauważając, że zakupy można przecież robić od poniedziałku do soboty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, który przygotowuje obecnie film poświęcony całej idei, opracował wcześniej szereg materiałów, rozprowadził kilkadziesiąt tysięcy deklaracji, zorganizował kilka sympozjów, także w Senacie i Sejmie RP. – Ten projekt do Sejmu wróci, bo nie złożymy broni i nie przestaniemy działać – deklaruje ks. Wolański.
Sejm odrzucił w piątek 21 marca dwa projekty: poselski – o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz obywatelski projekt ustawy „Wolna niedziela” o zmianie ustawy – Kodeks Pracy. Za odrzuceniem projektu poselskiego głosowało 250 posłów, przeciw było 168, a 7 wstrzymało się od głosu. Natomiast za odrzuceniem projektu obywatelskiego „Wolna niedziela” głosowało 262 posłów – 189 z PO, 34 z TR, po 18 z PSL i SLD oraz 3 niezależnych. Przeciwnych odrzuceniu było 159 posłów – 128 z PiS, 13 z Solidarnej Polski, 10 z PSL, 1 z PO, 1 z SLD oraz 6 niezależnych. Od głosu wstrzymało się 8 posłów.