Reklama

Niedziela Małopolska

Przykłady przekonują

O genezie przedsięwzięcia, o atutach serialu, z ks. Andrzejem Mulką; dyrektorem Wydawnictwa „Promyczek”, redaktorem naczelnym miesięcznika „Promyczek Dobra” oraz założycielem i opiekunem zespołu „Promyczki Dobra” rozmawia Maria Fortuna-Sudor

Niedziela małopolska 12/2014, str. 5

[ TEMATY ]

serial

Sylwester Adamczyk

To pierwszy w historii polskiej kinematografii projekt, dzięki któremu najmłodsi będą mogli poznać znanych polskich świętych i błogosławionych: Jana Pawła II, Faustynę Kowalską, Kingę, Stanisława Kostkę, Maksymiliana, Jadwigę królową, Brata Alberta, Karolinę Kózkównę, ks. Jerzego Popiełuszkę, Urszulę Ledóchowską, Stanisława BM, Edmunda Bojanowskiego. Serię filmów pt. „Aureola – od Stanisława do Karola” przygotowało Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” z Nowego Sącza w koprodukcji z TVP Kraków (więcej na stronie www.promyczek.pl).

MARIA FORTUNA-SUDOR: – Księże Andrzeju, skąd pomysł na filmy przybliżające najmłodszym widzom polskich świętych i błogosławionych?

KS. ANDRZEJ MULKA: – W 2008 r. rozpoczęliśmy tworzenie Filmoteki „Promyczka”, zakupując od TV RAI licencję animowanych filmów dla dzieci. W tej serii zaprezentowano 60 świętych, ale nie ma tam żadnego Polaka. Pomyślałem, że byłoby fantastycznie, gdyby się udało zrobić takie filmy o polskich świętych. Starania czyniliśmy od 2009 r., ale dopiero teraz możemy powiedzieć, że dzięki życzliwości, pracy oraz wsparciu modlitewnemu wielu osób, firm, instytucji, projekt został zrealizowany.

– A sam dobór bohaterów? Dlaczego właśnie ci święci i błogosławieni?

– Wybór nie był łatwy. W kanonie polskich świętych jest ich ponad setka. Aby uwzględnić oczekiwania potencjalnego odbiorcy, zrobiliśmy sondę. To biorący w niej udział dokonali wyboru świętych i błogosławionych, o których zrobiliśmy serial. Na pierwszym miejscu znalazł się Jan Paweł II, a zaraz po nim – św. Faustyna. W sondzie uczestniczyli przedstawiciele południowej Polski i może dlatego większość bohaterów jest związana z Małopolską.

– Dzieci to wymagający odbiorcy. Co, Księdza zdaniem, przekona je do oglądnięcia pierwszej i następnych 15-minutowych części?

– Kolejne odcinki łączą towarzyszący widzom bohaterowie; zakonnik – Nikodem, który będzie opowiadał interesujące historie dwójce dzieci: Piotrusiowi Promyczkowi i Karolince Iskierce. Występuje też papuga Mądralka. Ten teatr aktora i lalek jest połączony z komputerową animacją, co też będzie, mam nadzieję, urozmaiceniem poszczególnych części. Jednak myślę, że magnesem okażą się lalki. Obserwując maluchy, można zauważyć ich duże zainteresowanie maskotkami. Jeśli na dodatek potrafią one nawiązać z dziećmi „kontakt”, to ich reakcje są bardzo żywe. Piotruś i Karolinka to silikonowe lalki, które powstały na potrzeby serialu. Można powiedzieć, że w trakcie spektaklu one „żyją”. Gdy w krakowskim studio, na planie pojawiały się dzieci, to w centrum ich uwagi szybko znalazły się lalki i jeszcze postać papugi. To te kukiełki zyskiwały szczególną sympatię już na etapie realizacji projektu.

– Filmy będą bawić, uczyć, wychowywać. Czy wątek dydaktyczny nie zniechęci widzów?

– W naszym serialu nie ma schematów. Każdy święty został przedstawiony w inny sposób. Ich historie ograniczono do zaledwie kilku istotnych, zrozumiałych wydarzeń dla odbiorcy. Pamiętamy, kto nim jest, i nie chcemy go zamęczyć, ale zainteresować. Obok rozmów na temat świętego jest również o nim piosenka. Pojawią się też elementy patriotyczne, historyczne, ale w minimalnym wymiarze.

– Twórcy serialu zakładają, że dzieciom będą towarzyszyć dorośli – rodzice, katecheci. Na czym ma polegać ich rola?

– Doświadczenie wydawnictwa wręcz sugeruje taki odbiór. Znajdujące się w naszej ofercie filmy kupują albo katecheci, którzy wykorzystują je na lekcjach religii, albo rodzice. I to jest miłe. Myślę, że kolejne odcinki „Aureoli…” spełnią swoją rolę wtedy, gdy ich treść zachęci dzieci do rozmowy, gdy przykłady z życia bohaterów zainspirują do szukania kolejnych informacji na dany temat. A to wszystko jest możliwe wtedy, gdy maluchom będą towarzyszyć mądrzy, pragnący rozwoju swych dzieci, dorośli.

– Pierwszy odcinek, przybliżający postać bł. Jana Pawła II, zostanie zaprezentowany w niedzielę 27 kwietnia?

– TVP Kraków wyemituje tę część w dniu, kiedy Jan Paweł II zostanie w Rzymie ogłoszony świętym. To będzie premiera telewizyjna. Planujemy też prapremierę, na którą już zapraszam dzieci, pod opieką dorosłych, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tam 23 kwietnia, w trakcie Pielgrzymki Przedszkolaków, będzie można zobaczyć ten odcinek.

– A kolejne?

– Najpierw zostaną wyemitowane w TVP Kraków, potem być może w innych stacjach telewizyjnych. Natomiast w nowym roku szkolnym całość będzie dostępna na płytach DVD.

– Czy w zrealizowanym projekcie znajduje się ulubiony święty Księdza?

– Nie będę oryginalny. Emocjonalnie najbardziej jestem związany z odcinkiem przybliżającym postać Jana Pawła II. Uważam, że jesteśmy to winni Ojcu Świętemu, aby kolejne pokolenia polskich dzieci poznawały życie i działalność największego z Polaków. Muszę też dodać, że to słowa Jana Pawła II zainspirowały ten serial…

– ???

– W 1999 r., podczas kanonizacji bł. Kingi w Starym Sączu, Jan Paweł II powiedział, aby trzecie tysiąclecie było erą świętych. Te słowa sprawiły, że jeszcze bardziej zaangażowałem się w pracę na rzecz katechizacji dzieci, kształtowania ich zgodnie z Ewangelią. Temu też służy zrealizowany projekt. Staramy się w nim pokazać świętość Polaków, bo przecież to przykłady są najbardziej przekonujące!

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedlce: „Ojciec Mateusz” rozwiąże zagadkę w Muzeum Diecezjalnym

[ TEMATY ]

serial

TVP

W Siedlcach trwają zdjęcia do finałowego odcinka 11. sezonu serialu „Ojciec Mateusz”. To jedna z form upamiętnienia 200-lecia istnienia diecezji siedleckiej i promocja Muzeum Diecezjalnego, w którym znajduje się jedyny w Polsce obraz El Greco i wokół którego będzie toczyć się akcja serialowych przygód proboszcza z Sandomierza.

W finałowym odcinku 11. serii przygód „Ojca Mateusza”, tytułowy bohater, ks. Mateusz Żmigrodzki, w którego rolę wciela się Artur Żmijewski zawita do Siedlec. Rozwiąże tam zagadkę związaną z Muzeum Diecezjalnym, gdzie znajduje się jedyny w Polsce obraz El Greko, pt. „Ekstaza świętego Franciszka”.

- Choć wiele osób spodziewa się, że obraz El Greco zostanie skradziony lub zaginie, zapewniam, że reżyser serialu nie przewiduje takich wątków. Niemniej, to właśnie w naszym muzeum rozegra się znaczna część odcinka – zapowiada w rozmowie z KAI ks. Robert Mirończuk. Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach jest także jednym z pomysłodawców zrealizowania w tym mieście zdjęć do jednego z odcinków popularnego serialu. Jak wyjaśnia, siedlecki wątek to okazja do upamiętnienia trwającego jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i promocja siedleckiego Muzeum Diecezjalnego, w którym znajduje się unikalny obraz pędzla El Greco.

Zdjęcia do serialu zakończą się w czwartek 5 lipca. Odbywają się m.in. na terenie siedleckiej katedry, w Muzeum Diecezjalnym, a także na terenie miasta. Ks. Mirończuk podkreśla, że przedstawiony w serialu wizerunek Siedlec ma zachęcić pielgrzymów i turystów z całej Polski do odwiedzenia Podlasia.

Siedleckie przygody „Ojca Mateusza” będzie można obejrzeć w finałowym odcinku 11. serii serialu, która będzie emitowana w jesiennej ramówce TVP 1. Jak podkreśla ks. Mirończuk produkcja ta nie byłaby możliwa bez wsparcia i zaangażowania siedleckiego ordynariusza bp. Kazimierza Gurdy, prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego i wielu innych osób.

Serial „Ojciec Mateusz” emitowany jest na antenie TVP1 od listopada 2008 r. Opowiada o przygodach sandomierskiego proboszcza-detektywa ks. Mateusza Żmigrodzkiego (Artur Żmijewski), który dzięki swojej intuicji wyprzedza w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek lokalnych policjantów na czele z komendantem mł. insp. Orestem Możejką (Piotr Polk) i aspirantem Mieczysławem Noculem (Michał Piela). Serial stanowi polską wersję włoskiej produkcji telewizyjnej „Don Matteo”, produkowanej od 2000 r.

CZYTAJ DALEJ

Z różańcem walczą dla Maryi

2020-07-03 13:36

[ TEMATY ]

Męski Różaniec Warszawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jednoczy ich modlitwa i oddanie Matce Bożej. Najpierw spotykali się tylko w Warszawie. Dziś modlą się w kilkudziesięciu miastach w Polsce, a także poza granicami - w Algonquin (USA), Londynie i Wilnie. Tysiące mężczyzn nie wstydzą się publicznie przyznać do swojej wiary.

Wszystko zaczęło się 7 kwietnia 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. W kolejnych miesiącach zaczęli spotykać się w pierwsze soboty o godz. 8.00 na Mszy św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, później przechodzili pod pomnik Matki Bożej Pasawskiej, odmawiali różaniec i słuchali krótkiego rozważania. Miało skończyć się na pierwszych pięciu sobotach, trwa nadal.

Mężczyźni spotykają się w pierwsze soboty miesiąca. Dlaczego to robią? - Wierzymy, że naszą rolą, tj. rolą mężczyzn w Bożym zamyśle jest ochrona na życie wieczne wszystkich tych, których Bóg podarował nam tu na ziemi. Chcemy czynić to razem, we wspólnocie mężczyzn. W tej jedności umacniamy naszą męską tożsamość i męskie cnoty - wskazuje Artur Wolski z inicjatywy „Męski Różaniec Warszawa”.

Oprócz stolicy, mężczyźnie publicznie odmawiają różaniec m.in. w Brodnicy, Bydgoszczy, Chełmie, Częstochowie, Dębicy, Gryficach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Oleśnicy, Olsztynie, Opolu, Pile, Pionkach, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Przemyślu, Pułtusku, Radomiu, Rumii, Rzeszowie, Siedlcach, Świdnicy, Świdniku, Świnoujściu, Szczecinie, Toruniu.

Na Marszu Niepodległości tworzyli blok różańcowy. Zamykali patriotyczny pochód idąc z różańcem w ręku i modląc się o jego pokojowy przebieg i zjednoczenie serc. W czasie pandemii w ograniczonym składzie uczestniczyli w nabożeństwach, modlili się online, a gdy już można było, spotykali się przy kapliczkach na męskich nabożeństwach majowych, a potem nabożeństwach czerwcowych. - Szukając miejsca na modlitwę na warszawskim Bródnie odnalazłem pomnik przy ulicy Wysockiego, na którym znajduje się taki napis: W 5-tą rocznicę „Cudu nad Wisłą” i zwycięstwa nad nawałą bolszewicką w dniu 15 sierpnia 1920 r. pomnik ten fundują mieszkańcy Nowego Bródna. I to tam spotkaliśmy się na pierwszym nabożeństwie majowym - mówi Paweł Jaworski ze wspólnoty „Żołnierze Chrystusa”. I dodaje: - Ciągle spotykamy ślady tamtej bitwy. Z perspektywy czasu widzimy, że Maryja przygotowywała nas przez te lata na setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”.

Jak sami podkreślają, uczestnictwo w uroczystościach 15 i 16 sierpnia w Radzyminie jest dla nich wielkim zaszczytem. Nie czekają jednak bezczynnie. - Oddaliśmy się w niewolę Maryi i Ona nas prowadzi. Mamy świadomość, że to naprawdę jest nasza Królowa, że jesteśmy Bożą Armią, a różaniec to nasz miecz, przez który możemy zmieniać świat. I to też był Jej pomysł - podkreśla Jaworski.

Akcją nawiedzania kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej w warszawskich kościołach zaplanowana jest na lipiec, sierpień i wrzesień. Na większości z nich można spotkać Ewę J.P. Storożyńską, współautorkę książki „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”. - Ona jest jednym z elementów tej układanki, jak jej posłuchasz, to sięgasz po książkę i zaczynasz tym żyć – opowiada Jaworski.

Przyznaje, że nieprawdopodobnym wydaje mu się to, co wydarzyło się na przedpolach Warszawy sto lat temu. - Jak pomyślę, że Matka Przenajświętsza otoczona husarią, mając w ręku tarczę odbija strzały, że najeźdźcy uciekają, bo widzą potężną Maryję, to jest to coś niewyobrażalnego. Trzeba pamiętać, że była to bitwa, która uratowała całą Europę przed najazdem bolszewizmu. Po ludzku to niemożliwe. A dziś mamy łaskę żyć w stulecie Cudu nad Wisłą. To jest bezcenny czas, który coś na pewno znaczy - dodaje i podkreśla, że mamy dzisiaj szansę wybronić się przed kolejnym najazdem, tym razem lewackich ideologii. - Mamy wyjść na ulice, błagać i prosić o ratunek na kolejne sto lat - zachęca Jaworski.

Najbliższy „Męski Różaniec” odbędzie się już jutro – 4 lipca.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: wystawa „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” w Muzeum Narodowym

2020-07-03 19:59

[ TEMATY ]

Kraków

wystawa

Karol Wojtyła

Adam Bujak

Adam Bujak, Arturo Mari/ Biały Kruk

Od 4 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na ekspozycję zatytułowaną “Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka”. Wystawa związana jest z 100. rocznicą urodzin papieża Polaka, która jest obchodzona w tym roku.

Na prawie dwustu fotografiach Adam Bujak uwiecznił wyjątkowe momenty współczesnej historii Polski, którym towarzyszy wspólna euforia, a jednocześnie skupienie oraz jedność, będąca w tym czasie największą siłą Polaków.

“Fotografie są świadectwem drogi krakowskiego kardynała na tron Stolicy Apostolskiej, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa” - podkreślają organizatorzy wystawy.

- Chciałbym żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie - mówi autor zdjęć, a zarazem uczestnik tych przełomowych wydarzeń.

Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 r., którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w 2002 r. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, ukazując go najpierw jako metropolitę, kardynała oraz Jana Pawła II.

- Fotografie Adama Bujaka, dzięki swojej wyjątkowej klasie artystycznej to zarówno studium postaci kardynała Karola Wojtyły jak i reportaż z życia Krakowa lat 60. i 70., gdzie kształtowała się wiara przyszłego świętego kościoła katolickiego i gdzie, jak podkreślał, każdy kamień i cegła były mu drogie - ocenia prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Autor fotografii jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. “Bardzo bliskie kadry starają się uchwycić sferę sacrum i towarzyszące wiernym poczucie wspólnoty. Duchowość i mistycyzm wybrzmiewa z przepełnionych kontemplacją ujęć, które oddają piękno przyrody i Krakowa” - brzmi fragment opisu ekspozycji.

Ekspozycja „Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka” miała zostać otwarta już w maju, ale z racji trwającej pandemii moment ten został przełożony. Od najbliższej soboty jednak wszyscy zainteresowani będą mogli ją oglądać w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję