W niedzielę 2 marca Eucharystii z posłaniem ok. 140 ewangelizatorów: kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich, przewodniczył abp Stanisław Budzik. Mszę św. sprawowali również biskupi: Artur Miziński i Mieczysław Cisło, którego staraniem nasza diecezja otrzymała cenne relikwie z Watykanu. Liturgia zakończyła się indywidualnym błogosławieństwem i wręczeniem krzyży ekipom rekolekcyjnym. To ważny dzień, bo w tym tygodniu rozpoczynamy dzieło nowej ewangelizacji: rekolekcje ewangelizacyjne w parafiach. To wielkie dzieło jest odpowiedzią na wołanie bł. Jana Pawła II, który przez cały swój pontyfikat apelował o rozpoczęcie nowej ewangelizacji. To wołanie kontynuował Benedykt XVI, a obecny papież Franciszek wzywa braci do nawrócenia całego Kościoła, do misyjnego nawrócenia mówił abp Stanisław Budzik. Nie możemy pozostawać bierni, gdy tylu ludzi dzisiaj żyje bez Chrystusa podkreślał.
Reklama
Odwołując się do wiary w Opatrzność Bożą, która czuwa nad świtem, Metropolita przypominał, że na potrzeby i troski stworzenia Bóg zawsze odpowiada z wielką miłością. On chce wyzwolić nas z lęku o jutro i od nerwowego zabezpieczenia się na przyszłość. Stworzył i podtrzymuje w istnieniu świat, kieruje losem, troszczy się o nas. Każda nasza troska, dramat i ból są w zasięgu Jego mocy. Możemy się nimi z Nim podzielić, to znaczy oddać znaczną część ciężaru, który przygniata, bólu, który męczy. Zaufajmy Mu i przerzućmy nasze troski na Niego apelował Ksiądz Biskup. Jak podkreślał, zwrócenie się ku Bogu zawsze owocuje pokojem serca i radością. Im więcej uwagi, serca i troski poświęcimy realizacji Bożych planów, tym bliżej będziemy królestwa Bożego, pełnego prawdy, świętości, łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju wyliczał. Wprowadzenie w życie tych wartości pomoże nam rozwiązywać codzienne problemy, bo im bliżej będziemy Boga, tym więcej otrzymamy zapewniał Ksiądz Arcybiskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Troska o poszukiwanie królestwa Bożego na ziemi stała się impulsem do zorganizowania dla całej diecezji rekolekcji ewangelizacyjnych. Wpisują się one w troskę Ojca Świętego Franciszka o misyjne nawrócenie całego Kościoła, bo wszyscy jesteśmy wezwani, by spotkać się z Jezusem, wyznać wiarę w Jezusa jako Syna Bożego i obrać Go jako Pana i Zbawiciela wyjaśniał abp Budzik. Przywołując słowa papieża Franciszka, Metropolita podkreślał, że spotkanie z Chrystusem wyzwala z grzechu, niesie pokój i radość. Z orędziem Ewangelii chcemy więc dotrzeć do wszystkich, zwłaszcza tych, którzy oddalili się od Kościoła. Chcemy odkryć korzenie chrześcijańskie, z których wyrastamy, zaczerpnąć ze źródła wody żywej. To ma być impulsem do umocnienia naszej wiary, do postawienia Boga w centrum życia, do szukania królestwa Bożego, do urządzenia życia osobistego, rodzinnego i społecznego według jego praw mówił Ksiądz Arcybiskup.
Rozpoczętym 6 marca rekolekcjom w parafii archikatedralnej towarzyszy peregrynacja kopii Krzyża Trybunalskiego. Łaskami słynący krzyż, obecny w historii miasta i Polski już od czterech wieków, wędrując po całej diecezji będzie sztandarem wiary i świętym znakiem zbawienia. Moc płynąca z krzyża stanie się źródłem siły dla ewangelizatorów i uczestników rekolekcji zapewniał abp Budzik. Zwracając się do tych, którzy zostali posłani do parafii, podkreślał: Będziecie głosić Słowo Boże i dawać świadectwo życia, by zdobywać ludzi dla Chrystusa i Jego Ewangelii, ale najpierw sami musicie przeżyć nawrócenie, żyć życiem przemienionym obecnością Boga mówił, powierzając ewangelizatorów wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Podkreślając, że misyjne nawrócenie powinno stać się udziałem wszystkich ochrzczonych, abp Budzik apelował, by troszcząc się o zbawienie własnej duszy, być otwartym na duchowe potrzeby bliźnich. Obowiązkiem chrześcijan jest dzielenie się z braćmi i siostrami dobrami materialnymi, ale także tym, co dla nas najważniejsze i najcenniejsze: wiarą w Chrystusa, radością życia Kościołem i nadzieją szczęścia wiecznego.
Podczas Liturgii zostały poświęcone krzyże misyjne, które otrzymali ewangelizatorzy, posłani, by w archidiecezji lubelskiej głosić Dobrą Nowinę. Wręczając znak krzyża, abp Stanisław Budzik wraz z biskupami modlił się o to, by tym, którzy podejmują się bycia zwiastunami zbawienia i pokoju, nie zabrakło siły do głoszenia Chrystusa. Dla wszystkich uczestników rekolekcji Metropolita wypraszał łaskę nawrócenia i przyjęcia Jezusa jako Pana i Zbawiciela.
Celem rekolekcji ewangelizacyjnych jest głoszenie orędzia zbawczego i doprowadzenie uczestników do żywego spotkania z Chrystusem. W każdej parafii potrwają one 4 dni, a ich tematyka będzie koncentrowała się wokół zagadnień miłości Bożej, grzechu, nawrócenia i wyboru Jezusa oraz nowego życia z Bogiem. Oprócz głoszenia Ewangelii, ekipy ewangelizacyjne zaproszą uczestników do przeżycia bliższego spotkania z Chrystusem poprzez: sakramenty pokuty i Eucharystii, adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę uwielbienia, modlitwę wstawienniczą, dzielenie Słowem Bożym i słuchanie świadectw. Projekt zakończy się w 2019 r.