Film „Papież Franciszek. Człowiek, który zmienia świat”, zaprezentowano w Domu Arcybiskupów Warszawskich, a gościem kard. Kazimierza Nycza w czasie prezentacji była m.in. współproducent filmu Magdalena Wolińska-Riedi, prywatnie żona watykańskiego gwardzisty i jedyna Polka z obywatelstwem państwa watykańskiego.
Wykorzystano w nim przede wszystkim zdjęcia i wypowiedzi Polaków hierarchów, księży i świeckich związanych z Watykanem, z pierwszych sześciu miesięcy pontyfikatu, ale także wcześniejsze, archiwalne, materiały, pokazujące życie i posługę kard. Bergoglio. 40-minutowy film przygotowano w siedmiu wersjach językowych. Wkrótce rozpocznie się jego dystrybucja na DVD.
Chcieliśmy pokazać osobowość i charakter papieża Franciszka. I to się chyba udało mówiła Magdalena Wolińska-Riedi. Papież, jak wynika z jej relacji, jest bardzo medialny, a swoim niekonwencjonalnym zachowaniem, mocną osobowością, otwartością i swoistym charyzmatem, od początku pontyfikatu zadziwia świat. Co miesiąc mógłby powstawać nowy film o Franciszku, bo Papież jest wyjątkowo aktywny. Poza tym, nieustannie łamie konwenanse, ujmując tym wiernych, a swoją ochronę wprowadzając w zakłopotanie.
O charyzmacie Franciszka mówił kard. Kazimierz Nycz. Jego zdaniem między obecnym Papieżem, a bł. Janem Pawłem II istnieje duże podobieństwo w sposobie sprawowania urzędu. Dotyczy to przede wszystkim osobistego charyzmatu, którym był obdarzony bł. Jan Paweł II i jest obdarzony Franciszek powiedział.
Jak ocenił, także niespodziewany wybór Jorge Bergoglio na papieża przypominał nieco powołanie na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły. Wtedy też wynik konklawe był zaskakujący dla wszystkich stwierdził. Ale po kilku miesiącach było wiadomo, dlaczego Duch Święty sprawił, że dokonano takiego wyboru.
Franciszek otrzyma latem specjalnie dla niego przygotowany egzemplarz motocykla Harley Davidson. Jest to dar grupy motocyklistów „Jesus Biker International” z siedzibą w Schaafheimie w niemieckiej Hesji. Motocyklowi pielgrzymi wyjadą do Rzymu 7 lipca, by tam przekazać swój podarunek Ojcu Świętemu, który podpisze go, po czym motocykl zostanie wystawiony na aukcję. Dochód z niej ma wspomóc realizację projektu austriackiej Missio dla sierot w Ugandzie.
Ponieważ będzie to unikatowy egzemplarz tej marki, eksperci przypuszczają, że zysk z licytacji może przynieść 200-300 tysięcy euro. Motocykl przygotowuje firma w mieście Hettstadt koło Würzburga.
Dialog międzyreligijny i międzykulturowy nie są opcją, lecz życiową koniecznością naszych czasów, zwłaszcza dla naszego kraju, Syrii, rozdzieranej przez wojnę - powiedział abp Jacques Mourad, syryjskokatolicki metropolita Homs w Syrii, który w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego odebrał Nagrodę Świętego Jana Pawła II, przyznaną przez Watykańską Fundację Jana Pawła II.
Był porwany przez terrorystów z ISIS, torturowany, żądano od niego wyrzeczenia się wiary i zainscenizowano jego egzekucję. Mimo pięciomiesięcznej niewoli i prześladowań ksiądz Jacques Mourad nie wyrzekł się Chrystusa, a po uwolnieniu, już jako arcybiskup syryjskiego Homs, stał się apostołem pojednania. W sobotę 18 października w Pałacu Apostolskim w Watykanie odebrał odebrał z rąk ks. Pawła Ptasznika, prezesa Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, nagrodę „Premio San Giovanni Paolo II", która została ustanowiona w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła.
W rodzinie konieczna jest stała formacja religijna [Felieton]
2025-10-19 09:02
ks. Ryszard Staszak
ks. Łukasz Romańczuk
Prezydent Karol Nawrocki w czwartek w Łodzi wziął udział w Kongresie Przyszłości Narodowej. Powołał tam Radę Młodzieży i zapowiedział, że będzie wsłuchiwał się w jej głos. Zapytany czym jest nowoczesny patriotyzm powiedział: „Patriotyzm jest po prostu miłością do Ojczyzny, do wspólnoty narodowej, do narodu i do wartości, które stoją za tym narodem. Niezależnie od tego, jaki to jest wiek, to emocja jest ta sama”.
W zeszłym tygodniu pisałem o tym, że największą siłą i gwarancją bytu narodowego jest rodzina. Jaka rodzina taki Kościół i takie państwo. W naszych czasach trzeba jej szczególnie bronić, zwłaszcza patrząc na to jak wiele małżeństw się rozpada, dlatego dziś chciałbym rozwinąć tę myśl. Kościół docenia wartość rodziny i pomaga w jej funkcjonowaniu – wpaja dobre wartości, przygotowuje młodych do małżeństwa, prowadzi poradnie życia rodzinnego działające przy parafiach. Motywem zawarcia małżeństwa powinna być miłość. Decyzję podejmują młodzi biorąc pod uwagę rady życzliwych im ludzi, zwłaszcza rodziców. Miłość jako centralna wartość w małżeństwie dotyczy i ducha i ciała. Katolik kocha w myśl nakazu ewangelicznego – „Miłuj bliźniego jak siebie samego” czyli kocha siebie i jest szczęśliwy - i to szczęście daje drugiej osobie, jako dar ofiarny. Miłość ta dojrzewa przez lata w ramach wspólnie przeżywanych radości, smutków trosk i ciężarów życia. Jest drogą do pełni człowieczeństwa jako celu ludzkiego życia. Małżeństwo to najbardziej pierwotny związek dwojga osób różnej płci, zgodnie z wolą Stwórcy: „Mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swoją żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” [Rdz 2,24]. Chrystus uświęcił związek małżeński swoją łaską, podnosząc małżeństwo do godności sakramentu. Jest faktem, że wiele małżeństw współcześnie się rozpada. Z różnych stron uderzają w nie niszczące fale zła. Trzeba to zagrożenie widzieć i się przed nim odpowiednio zabezpieczyć, aby uniknąć tragedii rozbicia wspólnoty ducha i ciała, jaką jest małżeństwo chrześcijańskie. Małżeństwu zagrażają: brak przygotowania do życia we wspólnocie, niezdrowy klimat społeczny, trudności związane z mieszkaniem, brak pracy, egoizm, brak ducha ofiary, choroby, niedobór psychiczny oraz brak łaski Bożej. W ostatnich latach model rodziny znacznie się zmienił. Dawniej rodzina była duża, stanowiła często wspólnotę pracy, a jej życie toczyło się wg ustalonych zwyczajów. Rodzina była wówczas względnie stabilna. Dziś rodzice pracując często pozostawiają dzieci bez opieki, dlatego współczesna rodzina potrzebuje więzi duchowej - jako istotnego spoidła jej jedności, gdyż inne więzy często nie istnieją. Zmianie uległa również pozycja kobiety, dawny układ – mąż głową, żona sercem rodziny - zmienił się radykalnie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.