Reklama

Wieczór wigilijny w Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej

Miłość to prawdziwa ścieżka zawierzenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jesteśmy trzej królowie, (…)
Gdy mrok ściele się po świecie,
wśród pogodnej nocy,
my szukamy Bożej mocy”.

Jasełka, które zgodnie z tradycją odbywają się w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, wpisały się w tematykę Roku Zawierzenia trwającego w archidiecezji częstochowskiej. Uczniowie, wychowawcy i przełożeni wraz z abp. Wacławem Depo wieczorem 19 grudnia 2013 r. zobaczyli spektakl, który przygotowała klasa I. Akcja skupiła się wokół przedziwnej ingerencji Boga w życie człowieka – mędrcy, będący typem każdego człowieka, szukali prawdziwego sensu życia i odnaleźli go dzięki łasce przychodzącego Słowa, które trafiło także do serc pogan.

„Gwiazda złota lśni przy świcie,
Bóg przyjął prośby. W trudzie
Cieszcie się biedni ludzie.
Idźmy, idźmy, tam znajdziemy
szczęście wielkie, o tym wiemy!”

Królowie wyruszyli i dotarli – ujrzeli Światłość Świata, będącą i dla nas dostępną, do której wszak droga nie zawsze okazuje się szeroka: „Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby” (Mt 7, 13).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przedstawieniu ukazany został ważny motyw: mędrcy, wyruszając, zabrali ze sobą bogaty orszak, sami ubrani byli w drogie szaty, stosowne na spotkanie z Królem Świata. Po przybyciu wszystko oddali Jezusowi, co więcej – na wieść o tym, że Herod chce zgładzić Boże Dziecię, zdjęli z siebie wszystkie kosztowności. Aby nie być zdemaskowanym przez żołnierzy Heroda i nie narazić w ten sposób Pana na niebezpieczeństwo, królowie do kraju wracali jako ubodzy pielgrzymi. Wszystko oddali, wszystko zawierzyli Temu, który dał im w zamian prawdziwe bogactwo:

„Nie mamy złota, srebra, (…)
Lecz za to radość Boża
nam w oczach blaskiem świeci!”.

Reklama

Doskonałym dopełnieniem akcji były słowa Metropolity Częstochowskiego, który przytoczył legendę o czwartym mędrcu – błądził on przez 33 lata drogami świata po to, by spotkać Pana. W drodze wielokrotnie stykał się z wieloma cierpiącymi i chorymi. Miał dylemat – szukać Boga, za którym podążał, czy pomagać ludziom, tracąc przy tym wszystkie kosztowności, które chciał złożyć w ofierze Królowi Królów. Niespodziewanie problem rozwiązał się. Zmęczony mędrzec był w Jerozolimie w Wielki Piątek. Oto podczas trzęsienia ziemi w godzinie ukrzyżowania Chrystusa skała jednego z budynków spadła mu na głowę. Świadom bliskiej śmierci, spojrzał na Golgotę i nagle usłyszał słowa: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, cokolwiek uczyniłeś jednemu z najmniejszych tych braci, Mnie uczyniłeś. To Ja jestem tym, którego szukałeś i spotykałeś ciągle w twojej wędrówce”. W świetle słów abp. Wacława Depo, bezgraniczna miłość jest prawdziwą ścieżką zawierzenia. Krocząc po niej, spotkamy Odwieczne Słowo Miłości, które chce zagościć nie tylko w żłóbku, ale i w sercu każdego z nas.

Po części artystycznej odbyła się wieczerza wigilijna – zasłuchani we fragment Ewangelii wg św. Łukasza prosiliśmy Wschodzące Słońce o pokój dla świata, o miłość w rodzinach i w naszej wspólnocie. Opłatek, który przełamaliśmy między sobą i przełożonymi oraz spożywanie wigilijnych potraw dopełniły tradycji. W radosnej atmosferze wspólnie kolędowaliśmy, a Ksiądz Arcybiskup na zakończenie udzielił wszystkim błogosławieństwa. Życzył raz jeszcze naszej wspólnocie, by rozwijała się i trwała jako wspaniały dom zawierzenia Bogu od młodzieńczych lat dorastania.

2014-01-07 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję