Reklama

Niedziela Legnicka

Przez życie – ze świętymi

Chojnów po raz 2. stał się miejscem spotkania dla działających w diecezji wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych. W sobotę 23 listopada, w przededniu uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, ulicami miasta przeszedł korowód świętych i błogosławionych

Niedziela legnicka 49/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

święty

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupę tworzyło ponad 190 dzieci i młodzieży, którym towarzyszyli opiekunowie na czele z bp. Markiem Mendykiem. Wydarzenie rozpoczęło się spotkaniem w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnowie, w którym zawiązano wspólnotę. Uczestnicy skorzystali także z warsztatów, podczas których przygotowywali transparenty z okolicznościowymi hasłami, delektując się przy tym słodkim poczęstunkiem. Jeden z wykonanych transparentów z napisem: „Aby być świętym, niewiele trzeba – to zwyczajność w drodze do nieba” otwierał pochód, który przeszedł ulicami miasta do kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W korowodzie transparentów dało się dostrzec także inne napisy, m.in.: „Święty – zawsze uśmiechnięty”, „Św. Dominiku, kocham cię bez liku”, „Św. Urszula – to nasza matula”, „Choć ją nazwano «mała» – doktorem Kościoła została”, „Każdy Święty ci to powie – najważniejsze duszy zdrowie”.

Reklama

Na czele procesji wędrowało 15 dzieci, trzymając w rękach relikwiarze, a wszyscy członkowie Eucharystycznego Ruchu Młodych przebrani byli za swoich ulubionych świętych i błogosławionych. Ulice miasta zapełniły się postaciami świętego: Józefa, Jana Vianneya, Franciszka, Teresy, Weroniki, pomiędzy św. Jadwigami przemknęła czasem św. Agnieszka, a także nie brakowało czuwających aniołów. W kolorowym pochodzie ze śpiewem na ustach wszyscy wkroczyli do świątyni, w której wzięli udział w Mszy św. Relikwiarze, pochodzące z różnych parafii, z których przybyli uczestnicy spotkania, ustawiono w specjalnie przygotowanym miejscu. Można było wśród nich znaleźć relikwie świętych: Jadwigi Śląskiej, Teresy od Dzieciątka Jezus, Urszuli Ledóchowskiej, bp. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego, Jacka, Dominika Savio, s. Faustyny Kowalskiej i błogosławionych: Jana Pawła II, Karoliny Kózkówny, ks. Michała Sopoćko, Bronisławy, Edmunda Bojanowskiego, Czesława czy ks. Jerzego Popiełuszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszystkich uczestników powitał gospodarz parafii proboszcz ks. Marek Osmulski, a bp Marek Mendyk, dziękując dzieciom, młodzieży i ich opiekunom, którzy przybyli na to spotkanie, mówił: – Cieszę się, że dzisiaj przebrani za wszystkich świętych, gromadzimy się wokół Chrystusa, by słuchać, jak On do nas mówi, jak karmi nas Swoim chlebem, który daje nam życie na czas życia na ziemi i całą wieczność. Podczas tej Mszy św. modlę się za każdego i każdą z was, by wam się w życiu wszystko dobrze składało. Życzę wam, żebyście podpatrując życie świętych, umieli iść prostą drogą do świętości. To jest zawsze droga ku Światłu. A droga ku Światłu wiedzie ku górze. Szukając zatem tego, co w górze, dziękuję za piękny śpiew i ten przemarsz. Widzieliście, jak na was patrzyli ludzie? Jak rozmawiali o was między sobą? A my mamy być właśnie takim znakiem poruszenia w świecie, że jest w nas to Boże światło, że my mamy być takim światłem, wskazując drogę do Boga innym.

Po Mszy św. zgromadzeni wzięli udział w agapie, a później bawili się na balu świętych, po którym trochę żal było wracać do domów, ale wielu umawiało się już na kolejne spotkanie.

– Kończący się Rok Wiary, jest dla nas wezwaniem do tego, byśmy naszą wiarę umacniali także przez wpatrywanie się w życiorysy świętych i ich naśladowanie. Jest to też dopełnienie tego, co w naszych parafialnych wspólnotach przez cały rok rozważaliśmy. Z drugiej strony, spotkanie odbywa się w miesiącu tradycyjnych modlitw za zmarłych, a zaczyna go dzień Wszystkich Świętych, którzy są dla nas wzorem świętości – podsumował ks. Jarosław Górecki, diecezjalny moderator Eucharystycznego Ruchu Młodych.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielich błogosławionego ks. Lamperta wraca do szpitalnej kaplicy

[ TEMATY ]

święty

Z. P. Cywiński

Historyczny kielich mszalny, którego używał prawdopodobnie bł. ks. Karol Lampert, powrócił do kaplicy budynku dawnego szpitala miejskiego w Szczecinie. Instytut Medyczny im. Jana Pawła II, z ramienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, koordynuje tam prace budowlane. Na terenie, który kiedyś należał do sióstr boromeuszek, powstaje szpital rehabilitacyjny i Dom Pomocy Społecznej.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - uczeń Chrystusowy

Postać św. Franciszka z Asyżu wciąż zadziwia, oczarowuje współczesnego człowieka, który - choć tak niepodobny do Biedaczyny - na samo wspomnienie średniowiecznego świętego poety przystaje i uśmiecha się życzliwie.

Franciszek to chyba jedyny święty w całym katolickim panteonie, który nie ma wrogów, nawet wśród rozmaitych fundamentalistów wiary i ideologów - „zbawców świata”. Jest osobą powszechnie akceptowaną. Nikt nie oskarża go ani o tanią dewocję, ani o przesadną pobożność. Franciszek jest zupełnie współczesny, choć zarazem tak bardzo różny od swych „rówieśników” z XXI wieku.
CZYTAJ DALEJ

Wąwolnica. Śpiewanie Bogu jako sposób na życie

2025-10-05 07:06

Agnieszka Marek

Chór Jubilate Deo z sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy świętuje jubileusz 30-lecia istnienia.

Główne uroczystości odbyły się 28 września i rozpoczęły się uroczystą Eucharystią w wąwolnickiej świątyni. Ks. Łukasz Czapla modlił się o Boże błogosławieństwo dla żyjących i życie wieczne dla zmarłych, którzy na przestrzeni tych 30 lat śpiewali w chórze. W czasie Mszy świętej chór wykonał Kyrie oraz Agnus Dei z Missa Princeps Pacis A. L.Webbera oraz Jesu dulcis memoria L. Bardosa. Następnie parafianie i zaproszeni goście mogli wysłuchać czterech części koncertu przygotowanego na okoliczność jubileuszu. Odbył się on jako koncert finałowy III Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Festiwal został zapoczątkowany przez Adama Łagunę i Szymona Czapika przed trzema laty ze względu na 100-lecie oddania organów w Wąwolnicy. Od tamtej pory melomani mogą słuchać koncertów wirtuozów organów z różnych ośrodków w Polsce. W tegorocznej edycji wystąpili m.in. Hubert Trojanek z Poznania oraz Stanisław Maryjewski z Lublina, zaś w koncercie finałowym – Szymon Czapik z Wąwolnicy. Na początku koncertu ks. Jeży Ważny podkreślił znaczenie chóru Jubilate Deo dla wspólnoty parafialnej i wąwolnickiego sanktuarium. – Oni wcześniej powstali nim ja tu przyszedłem – mówił. – Zastałem już tych pięknych ludzi, piękny zespół. I zwracając się do chórzystów dodał: obyście trwali jak najdłużej, rozrastali się i służyli we wszystkim Panu Bogu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję