Reklama

Kościół

Matka Słowa w redakcji „Niedzieli”

20 stycznia, w 290. dniu peregrynacji po archidiecezji częstochowskiej, kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej przybyła do redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

2025-01-21 17:29

[ TEMATY ]

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bezpośrednim przygotowaniem do tej historycznej chwili było nabożeństwo oczekiwania, któremu przewodniczył ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu NIEDZIELA.

Kiedy samochód-kaplica z wizerunkiem Maryi wjechał na redakcyjny dziedziniec, wszyscy uklęknęli i w skupieniu, przy dźwięku jasnogórskich fanfar, oddali hołd Matce Bożej. Następnie w uroczystej procesji ze świecami obraz został wniesiony do redakcyjnej auli, gdzie słowa pozdrowienia Maryi wypowiedział ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

– Witamy Cię w tym wyjątkowym domu, w redakcji, gdzie wszyscy, którzy tu pracują, mają świadomość odpowiedzialności za słowo. Jesteś nam tak szczególnie bliska, ponieważ jesteś Matką Słowa, naszą Pierwszą Redaktorką, ponieważ jesteś u siebie, ponieważ Tygodnik Katolicki „Niedziela” ma Twoją pieczęć – Regina Poloniae. Mamy w sobie tyle odwagi i radości w pisaniu, komentowaniu i wyjaśnianiu rzeczywistości oraz tego, czym żyje Kościół, bo Ty jesteś na co dzień z nami. Jesteśmy Twoim pismem – podkreślił ks. Grabowski. Jak dodał, umiejscowienie redakcji w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry tym bardziej zobowiązuje do tego, by przejąć się swoją misją i wciąż prosić Maryję o wsparcie.

Reklama

Matkę Bożą powitała również Margita Kotas, sekretarz redakcji. – Jesteśmy wspólnotą, która zawodowo posługuje się słowem. Treścią naszej redakcyjnej pracy jest niesienie innym Dobrej Nowiny, dobrych i rzetelnych wiadomości oraz dobrych słów. Słów, które niosą prawdę, które nie dzielą, a łączą, budują, a nie burzą. Jednak najpierw to my sami w naszej wspólnocie potrzebujemy wzajemnie obdarzać się dobrymi słowami. Słowami, które potrafią łączyć, są pełne szczerości, ale też łagodności, budują zaufanie i szacunek. Dlatego, Matko Słowa, Matko dobroci, prosimy Cię, byś nauczyła nas posługiwać się w naszej codzienności jedynie dobrymi słowami.

Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W homilii hierarcha zwrócił uwagę na fakt, że Maryja, która wprowadziła w ludzkość Syna Bożego, „znajduje się w samym centrum Bożego planu zbawienia, realizowanego w Chrystusie”. Za Janem Pawłem II powtórzył, że Kościół „od pierwszej chwili «patrzył» na Maryję poprzez Jezusa, tak jak «patrzył» na Jezusa przez Maryję”.

Podziel się cytatem

– Oczywiście prymat Chrystusa w Kościele jest niekwestionowany i to właśnie On jako jedyny Pośrednik między Bogiem a ludźmi przyciąga do siebie wszystkich ludzi, natomiast Maryja, jak zaznaczył św. Jan Paweł II, spełniając swoją macierzyńską misję w najściślejszym zjednoczeniu ze swym Synem, przyczynia się do tego, by wierni kierowali oczy i serca ku Niemu. Ona jest wprost drogą prowadzącą do Chrystusa – podkreślił abp Depo. – Maryja pomaga nam wszystkim, abyśmy w Chrystusie i przez Chrystusa odnaleźli drogę do domu Ojca. Stąd też im więcej i mocniej czcimy Maryję, tym bardziej przybliżamy się wraz z Nią jako Współpielgrzymem wiary Kościoła do niewyczerpanej głębi poznawania i miłości Chrystusa – dodał.

Mówiąc o wyzwaniach stojących przed mediami katolickimi, metropolita częstochowski zaznaczył, że „wobec zdecydowanej przewagi mediów pomijających rzetelne i odpowiedzialne ukazywanie nauczania Chrystusa i Kościoła istnieje potrzeba wciąż nowych tytułów, portali i rozgłośni typowo katolickich”.

Hierarcha wskazał również na pilną potrzebę „dobrze wykształconych katolickich dziennikarzy”. – Tylko gorliwi nadawcy, mający teologiczną wiedzę i umiejętność budowania poprawnego merytorycznie przekazu, będą mogli skutecznie przeciwstawiać się treściom, które służą lansowaniu stylu życia bez liczenia się z Bogiem – wyjaśnił.

Reklama

Arcybiskup Depo przekonywał, że „siłą mediów katolickich powinna być jedność”. Dodał też, że ich pracownicy muszą się odznaczać „odwagą wyrażania protestów wtedy, gdy inne środki społecznego przekazu – nie tylko prywatne, ale również publiczne – ukazują oblicze świata, pomijając Boga i promują model życia łamiący Jego prawa”.

Za Janem Pawłem II metropolita częstochowski przestrzegał pracowników mediów przed lekceważeniem takich norm jak: miłość, sprawiedliwość, prawda i wolność, które skutkuje: stronniczością, zgorszeniem, uległością wobec możnych tego świata lub podporządkowaniem się interesom państwa.

Wieczorem odbył się Apel Jasnogórski, po którym rozpoczęło się nocne czuwanie modlitewne.

We wtorek 21 stycznia, w drugim dniu peregrynacji, konferencję do dziennikarzy wygłosił o. Michał Legan, paulin, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP. Zakonnik podkreślił, że dzisiaj „desperacko potrzebujemy nadziei”. W tym kontekście wskazał na Archanioła Gabriela, który „z niebiańskiego newsroomu przyniósł na nasze ziemskie niwy najpiękniejszą wiadomość w historii świata” i przekonał do niej Maryję.

Rozważając opis wesela w Kanie Galilejskiej, o. Legan zauważył, że gdyby nowożeńcom nie zabrakło wtedy wina, Jezus nie mógłby uczynić swojego pierwszego cudu, i przełożył ten fakt na rzeczywistość pracy dziennikarzy. – Bardzo często przeżywamy ogromne braki finansowe, sprzętowe, braki możliwości. Tymczasem jeśli pozwolimy sobie na krok nadziei, odkryjemy perspektywę ewangeliczną – Jezus może działać najintensywniej tam, gdzie doświadczamy naszego braku. Pierwszym warunkiem dla realizacji cudu dla Jezusa Chrystusa jest nasze ubóstwo – przekonywał paulin.

Prelegent zaznaczył, że dziennikarstwo i tworzenie mediów może być misją kapłańską, a wspólną cechą tych powołań jest budowanie mostów. – Jest starą prawdą, że na wojnie wpierw bombarduje się mosty. Jeśli więc czują się państwo tymi, którzy łączą różne rzeczywistości, muszą być też państwo gotowi na to, że z obydwu stron będziecie bombardowani. Niewiele jest jednak piękniejszych zawodów, które polegają na łączeniu dwóch skonfliktowanych części ludzkości, tego, co ziemskie, z tym, co święte, na łączeniu Ewangelii z życiem – podsumował o. Legan.

Karol Porwich/Niedziela

O. Michał Legan

O. Michał Legan
Następnie abp Depo przewodniczył Mszy św. z okazji dorocznego spotkania częstochowskiego środowiska dziennikarskiego, w przeddzień wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, obchodzonego 24 stycznia. W homilii wezwał do dziękczynienia za wszystkie dzieła zrodzone z wiary, nadziei i miłości na przestrzeni blisko 100 lat istnienia Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Prosił również wszystkich dziennikarzy, żeby nigdy nie zwątpili w to, kim są, i w sens tego, co robią.

Podziel się cytatem

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po południu pracownicy „Niedzieli” uczestniczyli w Nieszporach maryjnych, którym przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski, po czym pożegnali obraz Matki Bożej. Wizerunek został przewieziony do domu zakonnego sióstr obliczanek w Częstochowie.

Monika Książek

Monika Książek

Monika Książek

Ocena: +17 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ludzi zawsze można liczyć

Niedziela częstochowska 25/2024, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja obrazu Matki Bożej

Karol Porwich/Niedziela

Dzieci są radością parafii

Dzieci są radością parafii

Zawierzcie siebie Maryi, zawierzcie swoje rodziny, a zobaczycie, że się nigdy nie zawiedziecie i będziecie ostoją dla swoich rodzin i dzieci – powiedział bp Andrzej Przybylski podczas nawiedzenia Matki Bożej w Raciszynie.

Nawiedzenie w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty rozpoczęło się 5 czerwca. Obraz powitali państwo Sikorowie z dziećmi, którzy zawierzając wszystkich parafian, prosili Maryję, aby wszystkie rodziny stały się siedzibą Boga. Podczas powitania odnieśli się również do nauczania św. Jana Pawła II, który mówił, że rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu.
CZYTAJ DALEJ

Aleksander Rybak, zwycięzca konkursu Eurowizji: Bóg jest moją siłą

2025-01-31 21:30

[ TEMATY ]

wywiad

wiara

muzyka

świadectwo

Bóg

Roger Dewayne Barkley, EuroVisionary/pl.wikipedia.org

Bóg jest moją siłą - mówi w rozmowie z KAI zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 roku Aleksander Rybak. Niedawno zakończył on cykl 50 koncertów bożonarodzeniowych, bo - jak mówi - będąc chrześcijaninem, „uwielbia świętować narodziny Jezusa”. Po kilku latach przerwy norweski artysta powraca do Polski, gdzie w lutym rozpocznie swe światowe tournée od koncertów i spotkań z fanami w Szczecinie i we Wrocławiu.

KAI: Niedawno skończyłeś w Norwegii serię 50 koncertów bożonarodzeniowych. Czyżbyś stał się zawodowym kolędnikiem?
CZYTAJ DALEJ

Misje- zmaganie się o człowieczeństwo

2025-02-01 18:32

ks. Łukasz Romańczuk

Ojciec Andrzej Madej OMI

Ojciec Andrzej Madej OMI

Wiele osób nie wie, gdzie ten kraj jest na mapie. Mieszka tam ponad 90% muzułmanów, a wspólnota katolicka liczy ok. 100 osób. W Turkmenistanie jest tylko dwóch kapłanów katolickich: Andrzej Madej i Paweł Kubiak, Oblaci Maryi Niepokalanej.

Turkmenistan powstał jako niezależne państwo w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego. - Dlatego też wiara w Boga i w tym regionie świata jest bardzo osłabiona. Zamknięte były cerkwie, kościół i kilka kaplic katolickich. Pozostało dużo ateistów. Po upadku ZSRR w całym kraju było tylko kilka meczetów. Ich liczba w ostatnich 30 latach wzrosła do pół tysiąca. Widać większe zainteresowanie religią, rośnie potrzeba wyznawania wiary -podkreśla o. Andrzej i dodaje:- Nasza katolicka wspólnota liczy w całym kraju trochę więcej niż 100 wiernych. Codziennie odprawiamy Mszę świętą w wynajętym domu, a z dużej kuchni zrobiliśmy kaplicę Przemienienia Pańskiego. Jesteśmy w Aszchabadzie, też jako dyplomatyczni przedstawiciele Stolicy Świętej. Posługę rozpocząłem tam wraz z ojcem Zmitrowiczem, dzisiaj biskupem na Ukrainie. Historia ta jest niesamowita: w 1996 roku papież Jan Paweł II otrzymał list od małej wspólnoty katolickiej, pochodzenia niemieckiego z Turkmenistanu, z prośbą o kapłana. Zatroskany o ich los, święty Papież, poprosił nuncjusza apostolskiego abpa Mariana Olesia z Almaty, by znalazł misjonarzy i wysłał ich na misję nad brzeg pustyni Karakum. Nasz ówczesny przełożony generalny Oblatów Maryi Niepokalanej, zgodził się byśmy podjęli się tam założenia Kościoła. Ewangelizowałem już od paru lat w Kijowie i byłem trochę zorientowany w sytuacji katolików na Wschodzie. Prosił mnie bym udał się do Turkmenistanu. Jak mogłem nie przyjąć tego wezwania skoro jako zakonnik ślubuje posłuszeństwo? Dopiero później zacząłem się zastanawiać, co to będzie czy damy radę? Zaufaliśmy Panu Bogu i On nam dopomógł postawić pierwsze kroki na tej misji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję