„Kapelani są dlatego, że jesteśmy społeczeństwem katolickim, które płaci podatki. Oni są opłacani z podatków katolików. Ludzie wierzący mają prawo płacić podatki i w zamian za te podatki mieć zaspokojone też swoje potrzeby religijne” - mówi ks. Jacek Stryczek w wideokomentarzu zamieszczonym w oficjalnym kanale duchownego w serwisie YouTube.
Krakowski kapłan sam przez osiem lat był kapelanem w jednym ze szpitali. Zastanawia się, na jakiej podstawie dziennikarze stwierdzają, że praca psychologa przynosi owoce, a księdza nie. „Komuś się wydaje, że siła duchowa jest czymś nierealnym. Gdy obserwuję bieg życia tego świata, to herosi ducha naprawdę ten świat zmieniali – mieli w sobie ten potencjał i siłę” - przekonuje prezes stowarzyszenia „Wiosna”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Stryczek dodaje, że tekst także pod kątem dziennikarskim pozostawia wiele do życzenia, bo podaje same negatywne przykłady. Kapłan zaznacza, że prezentowanie jednej strony medalu jest nieprofesjonalne i niezgodne z etyką dziennikarską.
Duchowny dziwi się, że o pracy kapelanów mówi i pisze się w kontekście zmarnowanych pieniędzy. „Nie rozumiem takiej idei, w której przestrzeń publiczna jest tylko dla ludzi niewierzących” - kończy swój komentarz ks. Stryczek.
Ks. Jacek Stryczek jest pomysłodawcą, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia „Wiosna”. Znany z nowatorskich, w tym multimedialnych, kazań, PR-owiec, promotor CSR. Od lat pracuje z wolontariuszami - wychowuje i uczy mądrze pomagać innym. Przez wiele lat był duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie. Środowisko, które wtedy skupiło się wokół niego, stało się zalążkiem stowarzyszenia. Potem prowadził duszpasterstwo dla studentów medycyny z Collegium Medicum. W 2007 r. został mianowany przez kard. Stanisława Dziwisza duszpasterzem ludzi biznesu oraz duszpasterzem wolontariatu w Małopolsce.