Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

V Jarmark Jakubowy w Szczecinie

Jarmark Jakubowy na trwale znalazł swoje miejsce w kalendarzu ważniejszych wydarzeń religijnych i kulturalnych Szczecina i Pomorza Zachodniego. Towarzyszy on uroczystościom odpustowym ku czci apostoła, św. Jakuba Starszego, który jest patronem bazyliki archikatedralnej. W tym roku jarmark odbywał się w dniach 25-28 lipca. Formuła nawiązuje do średniowiecznych jarmarków, łączy wydarzenia religijne, modlitwę z prezentacją kultury i tradycji, przede wszystkim naszego regionu. Jest także okazją do dobrej zabawy, bo przecież prawdziwie przeżywane chrześcijaństwo jest radosne.

Ze św. Jakubem idziemy...

Duchowo do odpustu przygotowały wiernych czterodniowe rekolekcje, które przeprowadził ks. Janusz Skoczeń, wikariusz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie. Rekolekcjom nadał tytuł „Ze św. Jakubem idziemy szlakiem wiary”. Uroczystą Mszę św. ku czci św. Jakuba 25 lipca sprawowali abp Andrzej Dzięga i bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz.

Muszla i Droga św. Jakuba

Podczas tegorocznego Jarmarku Jakubowego wiele wydarzeń dotyczyło bezpośrednio postaci Syna Gromu (Mk 3,3-4) i dróg pątniczych, które prowadzą do jego grobu położonego w północno-zachodniej Hiszpanii, w mieście Santiago de Compostela. I tak 25 lipca nad wejściem do bazyliki archikatedralnej odsłonięto zamontowaną tam metalową muszlę, znak wykorzystywany do oznaczania Dróg Jakubowych. Po Mszy św. odpustowej było to dopełnienie inauguracji Pomorskiej Drogi św. Jakuba na naszym terenie (O idei tej Drogi i zaczętych pracach znakowania jej przebiegu na obszarze leżącym nad południowym Bałtykiem informowaliśmy w nr. 32. naszego periodyku, powrócimy jeszcze do tej tematyki, gdy prace zostaną całościowo ukończone w końcu tego roku). Aktu odsłonięcia muszli dokonał reprezentujący stronę samorządową członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. Wcześniej została poświęcona przez naszych biskupów: abp. Andrzeja Dzięgę, bp. seniora Mariana Błażeja Kruszyłowicza i bp. seniora Jana Gałeckiego. Następnego dnia zgromadzili się podczas „Nocy w katedrze” ci wszyscy, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o najstarszym i najcenniejszym szlaku kulturowym Europy. Urząd Marszałkowski przedstawił prezentację pt. „Pomorska Droga św. Jakuba u progu twego domu”. Po niej swoimi doświadczeniami dzieli się pielgrzymi - miłośnicy Camino, pokazując zdjęcia ze swoich wędrówek Drogami św. Jakuba. Sobotę zdominowali rowerzyści. Po porannej Mszy św. sprawowanej przez abp. A. Dzięgę wyruszyło w drogę do Santiago de Compostela siedem osób. Do Wołczkowa towarzyszył im proboszcz ks. prał. Jan Kazieczko. Grupie rowerzystów przewodzi ks. Adam Krzykała, wikariusz parafii pw. Bożego Ciała w Szczecinie. Zaplecze logistyczne zabezpiecza ekipie towarzyszący jej mikrobus prowadzony przez ks. Dariusza Doburzyńskiego. To wytrawny pielgrzym, który w 2010 r. całą drogę do grobu Apostoła odbył od progu własnego domu. Uczestnicy przejadą do celu ok. 3500 km. Dystans ten zamierzają pokonać w 30 dni i 25 sierpnia osiągnąć Santiago.

Reklama

Rowerowy Szczecin

Po południu zameldowała się na dużej scenie 11-osobowa grupa rowerzystów ze Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin, którzy testowali rewitalizowaną Pomorską Drogę św. Jakuba. Ma ona mieć charakter nie tylko pieszy, ale także rowerowy. Na dwóch kółkach przez sześć dni przebyli 362 km na trasie ze Słupska przez Sianów, Koszalin, Kołobrzeg, Trzebiatów, Kamień Pomorski, Stepnicę do Szczecina. W imieniu uczestników wyprawy na dużej scenie doświadczenia grupy przekazał Łukasz Krytkowski. Szlak jest piękny, w 90% przebiega bocznymi drogami, doświadcza się wszelkich typów nawierzchni, najlepiej pokonać go, korzystając z roweru MTB (czyli typ górski). Na razie są braki w bazie noclegowej i żywieniowej, ale przecież są to dopiero początki budowy szlaku. Równolegle do wspomnień z trasy trwał konkurs rysunkowy dla dzieci. Malowały postać Apostoła w charakterystycznym wyobrażeniu pielgrzyma, z atrybutami takimi, jak kij pielgrzymi, bukłak, torba, kapelusz, peleryna, muszle. Otrzymały nagrody i autentyczne muszle. Muszle w ramach promocji szlaku pracownicy Urzędu Marszałkowskiego rozdawali wszystkim uczestnikom spotkań o tematyce jakubowej.

Na ludowo

Przy pl. Katedralnym, a także Orła Białego stanęły dwie sceny i stoiska ok. 190 wystawców prezentujących swoje wyroby. Na scenach występowały zespoły ludowe folklorystyczne i muzyczne z Krzemlina, Pyrzyc, Korytowa, Drawna, Kobylanki, Kozielic, Derczewa, Stepnicy, Goleniowa, Polic, Dolic. Nasze miasto reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, Zespół „Clerboyz” z Seminarium Duchownego. Grała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Wood &Bras Band z Goleniowa. Występowały też zespoły „Kroke” i „Bubliczki”. Odbyły się pokazy sztuki garncarskiej, mody dziecięcej, warzenia piwa, warsztaty zdrowego żywienia. Na stoiskach dostępne były przede wszystkim produkty, wyroby i potrawy regionalne z Polski, ale były także z zagranicy. Tradycyjnie odbyło się Święto Chleba, Święto Miodu i Piknik Zbożowy. Przeprowadzono konkursy na najlepszy chleb jarmarku, najlepsze produkty i potrawy regionu. Chodząc po stoiskach i uczestnicząc w występach zespołów, można było przekonać się, jak bogaty jest nasz region w tradycję i kulturę, a to jest też misją Jarmarku Jakubowego.

W domu naprzeciw głównego wejścia do katedry poświęcono i otwarto sklep o nawie Jarmark Jakubowy oznaczony jego logiem. „Chcemy, aby to, co najlepsze na Jarmarku, było w naszym sklepie dostępne przez cały rok” - tłumaczył ideę ks. administrator Maciej Pliszka, koordynujący organizację imprezy. Można już w sklepie kupić wyprodukowaną w regionie zdrową żywność, później mają pojawić się także pamiątki i wyroby rękodzieła.

Reklama

Dla ducha

Uczestnicy jarmarku mogli zwiedzać katedrę z przewodnikiem, uczestniczyć w prezentacjach organowych czy wysłuchać gry instrumentu w ramach koncertu VI Międzynarodowego Festiwalu Organowego. 27 lipca na organach katedry grał Ludger Lohman i śpiewał męski zespół chorałowy „Schola Floriana” z Austrii. Dla dzieci konkursy organizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, współfinansujący wraz z Miastem Szczecinem i Województwem Zachodniopomorskim organizację jarmarku. Najmłodsi mieli też radość, zwiedzając pobliską jednostkę ratowniczo-gaśniczą Straży Pożarnej czy patrząc na pokazy życia codziennego i walk rycerskich Bractwa Maltańskiego w Szczecinie. Uczestnicy festynu mogli wziąć udział w turnieju strzeleckim zorganizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie Skoki. Bezpłatnie można było zwiedzać zbiory Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej. W tamtejszej Galerii Sztuki Dawnej można obejrzeć kilka znakomitych średniowiecznych rzeźb postaci św. Jakuba.

Końcowym akcentem jarmarku była wieczorna Msza św. Odbyła się po Korowodzie Jakubowym, który przeszedł ulicami miasta. Niesiono w niej figurę Świętego z katedry, którą ostatnio odnowiono i pozłocono, co zawdzięczamy ofiarności radców prawnych ze Szczecina.

2013-08-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarmark Dominikański

Niedziela sandomierska 33/2019, str. 3

[ TEMATY ]

jarmark

Archiwum autora

Tradycyjnie wypiekany chleb

– Dla nas, dominikanów, jest bardzo ważne, aby być razem. Cieszymy się, że możemy razem z tarnobrzeżanami mieszkać w jednym mieście i tworzyć jedną społeczność. Również rozpoczęty dzisiaj po raz 21. jarmark przyczyni się do tego, że ludzie tworzący to miasto będą jeszcze bardziej zintegrowaną wspólnotą, troszczącą się o jego dobro – mówił o. Karol Wielgosz

Kolejny raz na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu odbył się Jarmark Dominikański. Swoje kramy rozłożyli rękodzielnicy, artyści, kolekcjonerzy oraz producenci tradycyjnej żywności. Przez dwa dni, tarnobrzeżanie i przybyli goście mogli popróbować tradycyjnych smaków, zakupić wyroby rękodzieła oraz wysłuchać muzyki. Tegoroczny jarmark gościł prawie 100 wystawców, którzy reprezentowali region. Nie zabrakło także osób, które zjechały do Tarnobrzega z okolicznych miejscowości. Organizatorzy zadbali o oprawę artystyczną. Na scenie w ciągu soboty i niedzieli można było zobaczyć: działający od 80 lat Ludowy Zespół Artystyczny „Dwikozianie”, „Kalina” z Zabrnia, KGW „Róża” z Grębowa, Zespół Ludowy „Ocicanki”. Gwiazdą sobotniego wieczoru był Liber & InoRos. W niedzielę publiczności zaprezentowali się: Wojtek Akordeonista, Klub Nowoczesnych Kobiet KGW Olbięcin, Zespół Ludowy „Cyganianki”, Jazz Band Niebylec oraz Krzikopa.

Jarmark oficjalne otworzyli prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz przeor klasztoru ojców dominikanów o. Karol Wielgosz. Jak powiedział prezydent Bożek: – Tradycja jarmarków w Tarnobrzegu sięga głęboko w przeszłość, ale my dzisiaj żyjemy tym, co jest tu i teraz, tym, co mamy do zaoferowania mieszkańcom miasta przez dwa najbliższe dni. Otwieramy go we dwóch, bo trudno sobie wyobrazić, by mogło zabraknąć przedstawiciela zakonu dominikańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież ochrzcił rozdzielone bliźniaki syjamskie

2020-08-10 13:10

[ TEMATY ]

Franciszek

twitter.com/SalvoCernuzio

Papież Franciszek ochrzcił w minionych dniach w kaplicy Domu Świętej Marty pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej bliźniaki syjamskie, rozdzielone w watykańskiej klinice Bambino Gesù 7 lipca br.

Ujawniła to Antoinette Montaigne, środkowoafrykańska polityk i była minister komunikacji tego kraju, która opublikowała zdjęcie z tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zakaz ceremonii pogrzebowych ze względu na Covid-19

2020-08-11 09:33

[ TEMATY ]

wenezuela

koronawirus

Adobe Stock

Władze wenezuelskiego województwa Bolivar, wydały rozporządzenie, które zakazuje wszelkich ceremonii pogrzebowych. Firmy i domy pogrzebowe oraz kaplice cmentarne zobowiązano do rygorystycznego respektowania nakazu.

Zakazano wszelkiego rodzaju czuwania, organizowania modlitw i różańców również w domu zmarłego. Zabroniono zbierania się żałobników w kaplicach i domach pogrzebowych. Dotyczy to również najbliższej rodziny, której nie wolno asystować zmarłemu na cmentarzu. Zabrania się przewozu doczesnych szczątków między gminami i województwami.

Powyższe restrykcje tłumaczone są warunkami pandemii i koniecznością prewencji, a dotyczą one wszystkich pogrzebów, niezależnie od przyczyny śmierci. Chodzi o unikanie tworzenia się większych zgromadzeń osób.

Pracownicy zakładów pogrzebowych i cmentarzy, zobowiązani są do przestrzegania norm bezpieczeństwa: powinni nosić maseczki oraz przyłbice, mieć na rękach rękawiczki oraz nosić specjalne kombinezony, przemywać ręce alkoholem, odkażać nim również ubrania i buty.

Województwo Bolivar jest położone na wschodzie Wenezueli. Graniczy tam z Brazylią, w której Covid 19 zbiera największe żniwo w całej Ameryce Łacińskiej (zanotowano 100 tys. zgonów). Granica wenezuelsko-brazylijska ma długość 2199 km, na której odbywa się ciągła i nielegalna migracja ludności.

Samo województwo Boliwar posiada 238 tys. km kw. czyli odpowiada 2/3 terytorium Polski, ale ma zaledwie 1.413.115 mieszkańców.

Oficjalne dane mówią, że zanotowano tam 1 620 przypadków zachorowań na koronawirusa, z czego w ciągu ostatniej doby przybyło 45 chorych. Ofiarą wirusa jest również lekarka, Livia Carrion, która pracowała jako epidemiolog w jednym z trzech szpitali przyjmujących chorych na Covid w tym województwie. Szpitale te skarżyły się na brak wody, mydła i podstawowych środków higieny.

Być może władze tego leżącego nad Orinoko, ogromnego terytorialnie regionu, zdają sobie sprawę, że podane przez nich statystyki mogą być mocno zaniżone, a wprowadzane przez nich restrykcje mogą być jedynie kompresem na bolącą głowę.

Jest to ważny, ale dziki pod względem dostępności i infrastruktury i zaniedbany region górniczy rządzący się własnymi prawami , miejsce legalnego, ale tez nielegalnego wydobywania rud żelaza, diamentów i złota, ściągającym wielu ludzi obszar w dużej mierze niemożliwy do kontrolowania, ale też charakteryzujący się m.in. niedostępnością do opieki lekarskiej.

W Wenezueli kwarantanna trwa od 17 marca. Prezydent tego kraju, Nicolas Maduro, zapowiedział w ostatnią niedzielę, 9 sierpnia , jej przedłużenie o miesiąc. W całym kraju choruje 26.880 osób, a zmarło 229 osób. W ciągu ostatniej doby, przybyło 995 zachorowań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję