Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Zapatrzyć się w Maryję

Kobieta w swoim życiu ma szczególne powołanie. Jest nim macierzyństwo i rola w rodzinie. Bez kobiety nie może istnieć żadne społeczeństwo, naród, państwo. Kobieta rodząc dziecko rodzi je nie tylko dla siebie i dla rodziny, ale poniekąd dla narodu. A rodząc dziecko - skarb największy - zawsze daje mu część siebie, część swojego życia, a czasem nawet przez miłość do dziecka daje mu ofiarę swojego życia. I za to cieszy się i cieszyć powinna najwyższym szacunkiem - więcej - czcią” - w tych słowach ujął swoją wdzięczność dla kobiet za ich ofiarność i trud bł. Ojciec Święty Jan Paweł II.

Dorocznym zwyczajem, w odpust Porcjunkuli, 2 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej na swoją diecezjalną pielgrzymkę przybyły kobiety z różnych miejsc naszej diecezji, aby pod przewodnictwem ordynariusza sosnowieckiego, bp. Grzegorza Kaszaka uczestniczyć w uroczystej Eucharystii sprawowanej w ich intencji oraz wsłuchać się w słowa homilii.

Wraz z Pasterzem Kościoła sosnowieckiego Mszę św. sprawowało kilkudziesięciu kapłanów. Tegorocznej uroczystości odpustowej i pielgrzymce kobiet i dziewcząt w Roku Wiary patronowało hasło: „Maryja nauczycielką wiary”.

Reklama

To jedyny dzień w roku, kiedy tak liczna rzesza niewiast po brzegi wypełnia dąbrowską bazylikę. Wiele kobiet przybyło tutaj wraz ze swoimi duszpasterzami - niektóre pieszo, inne w zorganizowanych grupach, a jeszcze inne indywidualnie. Wśród nich można było spotkać nawet czteropokoleniową grupę niewiast. - Jestem tutaj z moją babcią, mamą i roczną córeczką, pierwszy raz w tak licznym, bo czteropokoleniowym gronie, choć nie pierwszy raz na pielgrzymce, trudno zliczyć który. Pielgrzymuję odkąd pamiętam - mówi Dominika Gajda z Sosnowca. Jak każdego roku swoją obecność w maryjnym sanktuarium zaznaczyły panie z kół gospodyń w swoich pięknych, kolorowych strojach, a także przedstawicielki kół różańcowych, stowarzyszeń i ruchów maryjnych, które przybyły, by w sposób szczególny uczcić swoją Matkę i Królową. Długa była lista zgłoszonych pielgrzymów, których podczas uroczystości serdecznie pozdrowił i powitał gospodarz miejsca, proboszcz parafii, kustosz maryjnego sanktuarium, ks. kan. Andrzej Stasiak.

Na okoliczność tegorocznej pielgrzymki ukazał się dodatek specjalny „Niedzieli Sosnowieckiej”, skierowany do jej uczestników, który można było otrzymać bezpłatnie. Wszystkie egzemplarze rozeszły się jak „ciepłe bułeczki”. Liczymy, że dobra passa trwać będzie i że także cotygodniowe wydanie „Niedzieli” podobnie rozprowadzane będzie w wielotysięcznej parafii. W każdym razie na współpracę liczymy, a medialną obsługę jakże wielu rozgrywających się tutaj wydarzeń religijnych, zapewniamy.

W homilii bp Kaszak nawiązując do hasła pielgrzymki wskazał na Maryję - najlepszą Matkę i Nauczycielkę. - Nauczyciel to osoba, która wskazuje cel, która przekazuje wiedzę i mądrość - podkreślał kaznodzieja. Zaznaczył, że człowiek nie tylko przyjmuje przekazywane mu słowo, ale przede wszystkim idzie za przykładem, który przemawia o wiele bardziej. Właśnie podążanie za przykładem życia Maryi powinno stać się chrześcijańskim ideałem.

Reklama

Ksiądz Biskup przypomniał też fragment Ewangelii mówiącej o śmierci Chrystusa i obecności pod krzyżem Jego Matki. - Uznawani za silnych mężczyźni w większości pouciekali, zwątpili, wystraszyli się męki Chrystusa. Zostały kobiety. Zostały te, o których często mówimy „słaba płeć”. A to właśnie one okazały się mocarzami ducha. Wśród nich była Matka Boża, która stała na nogach przy swoim Synu. Narażała się, a jednak trwała. Była bardzo odważną kobietą. Dzisiaj potrzeba nam takich osób, które staną w obronie znieważanych, szykanowanych i potępianych, staną i powiedzą: „Ja w ciebie wierzę”. (…) Nasza obecność przy poniżanej osobie jest niezwykle cenna - proste słowa i gesty są niezwykle ważne dla człowieka, który znalazł się w krytycznej i tragicznej dla siebie sytuacji. Dziś jest szczególna okazja, aby wszystkie kobiety i dziewczęta zapatrzyły się na Maryję, czerpiąc z Niej wzór do naśladowania. (…) Jeśli tak jak Ona będziemy mieć bezgraniczne zaufanie do Jezusa, będziemy zdolni nawet do przeciwstawienia się tłumowi - dla Jezusa Chrystusa i dobra drugiego człowieka - podkreślał Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Czczona w dąbrowskim sanktuarium figura Matki Bożej Anielskiej została ukoronowana przez metropolitę krakowskiego kard. K. Wojtyłę i kard. S. Wyszyńskiego w 1968 r. - W 2014 r. rozpoczniemy 5-letnie przygotowania do uczczenia 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury. W naszym sanktuarium praktykowane są m.in. modlitewne czuwania z racji 1. sobót miesiąca, jako wynagrodzenie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Poczęciu NMP - informuje kustosz sanktuarium w Dąbrowie Górniczej, ks. kan. Andrzej Stasiak.

2013-08-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: spojrzenie na kryzys Bożymi oczami jest początkiem drogi uzdrowienia

2020-08-08 12:35

[ TEMATY ]

pielgrzymka

- Czego szukamy? Wiary, która czyni cuda? Czy cudów, które mają wzbudzić w nas wiarę? – pytał bp Damian Muskus OFM pątników zdążających na Jasną Gorę w Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej. Jak podkreślał, czasem w pogoni za nadzwyczajnymi znakami „gubimy samego Jezusa, szukamy ich dla nich samych, nie dla Niego”.

W trzecim dniu pielgrzymki bp Muskus odwiedził pątników VI wspólnoty skawińsko-czernichowskiej i w Gorenicach, gdzie nocowali, odprawił dla nich Mszę św.

W homilii odwołał się do Ewangelii o wierze małej jak ziarnko gorczycy. Zauważył, że niepowodzenie uczniów Jezusa, którym nie udało się uzdrowić chłopca chorego na epilepsję, wynikało być może z faktu, że uwierzyli we własną sprawczość. Przeciwstawił im wiarę ojca cierpiącego dziecka, który doskonale wiedział, że nie potrafi i nie może pomóc swojemu dziecku.

- Podobnie jak ojciec z dzisiejszej Ewangelii, również i my przeżywamy trudne chwile, niekiedy nawet wielkie dramaty. Przeżywamy problemy w domach, niepewność w życiu zawodowym, choroby bliskich, grzechy, słabości i zniewolenia, dramaty osobiste i te, które dotykają naszych wspólnot czy społeczeństwa. Pomyślmy, w jaki sposób sobie z nimi radzimy? – zachęcał kaznodzieja.

Hierarcha wyróżnił trzy postawy wobec trudności: bierność, próby rozwiązywania problemów „po swojemu” oraz postawę ufności ewangelicznego ojca. - Czy nie warto w takich chwilach naśladować ojca z dzisiejszej ewangelii? Upaść na kolana i błagać o pomoc? – pytał.

- Nie tyle tu chodzi o zdjęcie z nas wszystkich ciężarów i rozwiązanie nurtujących nas problemów. Chodzi bardziej o to, by zaprosić Jezusa do tego, co w nas słabe i co przerasta nasze siły. Wystarczy oddać Mu to wszystko z wiarą, by doświadczyć pokoju serca i pewności, że On się nami opiekuje i nas strzeże. Spojrzenie na kryzys Bożymi oczami jest początkiem drogi uzdrowienia – wyjaśniał.

Na koniec zadał pielgrzymom pytanie, czego szukają: wiary, która czyni cuda, czy cudów, które mają wzbudzić w nas wiarę. - To ważne rozróżnienie, bo czasem w pogoni za nadzwyczajnymi znakami gubimy samego Jezusa, szukamy ich dla nich samych, nie dla Niego – ocenił.

Według bp. Muskusa to zdarza się w Kościele. - Modni rekolekcjoniści, wielkie spotkania, na których przeżywane są ogromne emocje, sensacyjne doniesienia o cudach, potrafią skutecznie przesłonić Jezusa, który jest wśród nas, stale obecny, bliski, cichy i łagodny – stwierdził.

Namawiał pątników, by przeżywaną w wyjątkowych warunkach narzuconych przez pandemię pielgrzymkę potraktować jako okazję, by szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie. - Być może dzięki temu, że jest nas mniej, łatwiej znajdziemy w sobie pokłady ciszy, która potrzebna jest, by spotkać się z Bogiem? Być może dzięki temu, że wielu pielgrzymuje tylko duchowo, można się skoncentrować na tym, co najważniejsze – na wierze maleńkiej jak ziarnko gorczycy, ale tak silnej, że przesunie wszelkie góry i wraz z Jezusem będzie w nas i wokół nas dokonywała rzeczy po ludzku niemożliwych – zaznaczył.

- Na każdym kilometrze drogi wołajcie w sercach z ufnością: „Panie, przymnóż nam wiary!”. Tego wam życzę i o to się modlę: dla was, dla siebie, dla Kościoła krakowskiego – zakończył krakowski biskup pomocniczy.

40. Piesza Pielgrzymka Krakowska z Wawelu na Jasną Górę odbywa się w dniach 6–11 sierpnia w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny.

Ze względu na pandemię koronawirusa w tegorocznej pielgrzymce bierze udział mniej osób niż zazwyczaj - jest ich 1100 (idą w 9 wspólnotach).

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Przypadki koronawirusa wśród grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych

2020-08-08 14:18

[ TEMATY ]

Franciszkańskie Spotkanie Młodych

koronawirus

Pixabay.com

Do tej pory u 16 osób z grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych potwierdzono obecność koronawirusa. Tegoroczny FSM zakończył się 1 sierpnia. Miał formę online, stąd organizatorzy nie mieli kontaktu z uczestnikami.

– Tegoroczne Spotkanie było wydarzeniem zamkniętym. Mimo przestrzegania regulaminów zgodnych z reżimem sanitarnym, mamy 16 potwierdzonych przypadków koronawirusa – poinformowała KAI Marta Górka, rzecznik Franciszkańskich Spotkań Młodych. – W niedzielę 2 sierpnia jeden z członków kadry poczuł się gorzej. W poniedziałek został skierowany na test na obecność koronawirusa. We wtorek otrzymał wynik pozytywny. Wówczas natychmiast zgłosiliśmy sprawę do sanepidu wraz z listą osób z grupy organizacyjnej, które mogły mieć kontakt z osobą zarażoną i od tego momentu osoby te przebywają w izolacji, by nie narażać osób trzecich. Dotyczy to 91 osób – dodała.

33. Franciszkańskie Spotkanie Młodych trwało od 29 lipca do 1 sierpnia. Ze względu na pandemię i wynikające z niej obostrzenia, organizatorzy postanowili nie zapraszać uczestników do Kalwarii Pacławskiej. Wydarzenie przyjęło formę transmisji na żywo nadawanych z Kalwarii Pacławskiej. Do uczestnictwa zapisało się ponad tysiąc osób z Polski i z zagranicy.

Każdego dnia uczestnicy mieli okazję do udziału w spotkaniach w grupach, mszach, nabożeństwach oraz spotkaniach z gośćmi. W tym roku byli to: Wojciech Modest Amaro – kucharz i zdobywca gwiazdki Michelin, Marcin i Monika Gomułkowie – znani z własnego kanału w internecie „początek wieczności”, w którym opowiadają o relacjach w rodzinie i o Bogu, a także bp Edward Kawa ze Lwowa.

Do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, gdzie co roku organizowane jest spotkanie, przyjechała tylko ekipa organizacyjna.

Organizatorem FSM-u jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję